Juve nu mai știe să omoare meciuri și Inter îi obligă să egaleze (1-1)

Sub conducerea lui Allegri, bianconerii și-au pierdut cinismul și și ieri, după ce au dominat prima repriză și au marcat prin Tevez, l-au lăsat să se strecoare pe Icardi în repriza secundă care i-a dat egalarea lui Inter lui Mancini: deja se întâmplase cu Sampdoria și Napoli – Acum Juve. avansul asupra romilor este redus la doar un punct.

O dată fiecare pentru o remiză care este bună pentru toată lumea și chiar nu mulțumește nimănui. Derby-ul Italiei a dat emoții de ambele părți, demonstrând că, până la urmă, în serile ca aceasta, distanțele din clasament contează relativ. Privind doar meciul de ieri, nu ai crede că există o diferență de 18 puncte între liderii Juventus și Inter, clasată pe locul unsprezece. Un joc bun cel al Torino, care s-a încheiat cu o remiză corectă, deși sumar în forme: date și ținând cont de numeroasele ocazii (pentru amândoi) cu ușurință ar fi putut fi mai multe goluri. Tot pentru că primul a venit după doar 5' când Vidal, cu un număr extraordinar, i-a servit lui Tevez o minge doar pentru a fi plasat pe fileu.

Scorul de 1-0 a făcut și mai ușoară partea lui Juve din meci și, în consecință, teribil pe cea a lui Inter. Vidal a fost aproape de a mai înscrie de două ori, iar Pogba, cu un joc de top, l-a obligat pe Handanovic să facă o salvare grozavă. Se dublează în aer, dar, conform scenariului din ultima vreme, Juventus nu știe să „ucide” meciurile. Și astfel, și de această dată, a ajuns să sufere revenirea adversarilor. „Fără colaps fizic, Inter a ridicat presiunea și am cheltuit mult în prima repriză – a explicat Massimiliano Allegri. – Primele 45 de minute au fost cele mai bune ale sezonului, dar după gol ne-am băgat în bucluc și ne-am riscat. Facem prea multe greșeli când vine vorba de încheierea meciurilor, trebuie să îmbunătățim acest tip de management...”.

A da, pentru că în ultima perioadă (s-a întâmplat și cu Torino, Sampdoria și Napoli în Supercupă) Juve s-a chinuit să țină pasul pentru 90’. Momentul de cotitură a venit în minutul 64 când Icardi, servit excelent de Guarin, a strecurat în Buffon cu o diagonală precisă și nemiloasă. De atunci, cu excepția unor revolte mai casual alb-negru, a mai fost doar Inter. În centrul tuturor din nou Maurito, protagonist la bine și la rău. Argentinianul l-a forțat pe Buffon să facă o minune, apoi a ratat dotajul ajungând pentru un moment lung la asistența lui Podolski (apropo, debut bun al germanului care a intrat în repriza a doua pentru Kuzmanovic), a dejucat în cele din urmă un contraatac senzațional cu limită. în loc să-l servească pe cel mai bine plasat Osvaldo.

A apărut o dispută care a ajuns să-l implice și pe Mancini, trimis în iad de fostul jucător de la Southampton. Atacul final al nerazzurilor (4-2-4 cu Osvaldo, Icardi, Podolski și Kovacic în același timp) a fost însă întrerupt de numărul 10 croat: un fault (prostesc) asupra lui Lichtsteiner și Inter în 10. Juve a dat ultimul fior, aproape de 2-1 după o percuție a lui Pogba încheiată cumva de Evra.

„Trebuie să ne pare rău, chiar dacă meciul a fost dificil, am avut șanse să-l câștigăm – analiza lui Roberto Mancini. – Nu am putut să profităm de ele dar sunt mulțumit de a doua oară, mult mai bună decât prima”. Pe scurt, o remiză corectă care, în echilibru, poate mulțumi pe toată lumea chiar dacă cu un vârf de amărăciune în gură. Cu toate acestea, Juve rămâne pe primul loc (atenție totuși la turul următor, cu Bianconerii la Napoli și Roma angajați în derby-ul cu Lazio), Inter își consolidează convingerile cu un rezultat prestigios. Pentru primul an, la urma urmei, e în regulă și asta.