Cronometrul de la Milano îi dă Giro d'Italia canadianului Hesjedal

GIRO D'ITALIA - Podium tot străin: al doilea după spaniolul Rodriguez, al treilea după belgianul De Gendt - Din 1995 niciun italian nu se clasase pe primele trei locuri, dar a fost un albastru, Marco Pinotti, cel care a câștigat ultimul etapa din Milano - „Am scris o pagină de istorie”, a spus Ryder Hesjedal, câștigătorul, după galopul pe străzile din Milano

La începutul Giroi, puțini îl cunoșteau. Palmaresul lui ca fost motociclist a fost printre cei mai slabi. Nici măcar nu se știa exact dacă numele său începea cu „H” sau pur și simplu cu „E”. Trei săptămâni mai târziu, astăzi suntem aici pentru a-l sărbători pe el, primul canadian care a câștigat cursa roz: Ryder Hesjedal, folosindu-se de cea mai bună predispoziție pentru cursele contra cronometru, a răsturnat clasamentul final în favoarea sa în ultimii zece kilometri ai Giroi, retrogradându-l pe Joaquin Rodriguez pe locul doi, lider până în penultima etapă.

„Am scris o pagină de istorie”, a spus câștigătorul purtând tricoul roz al triumfului. Reducerea kilometrajului nu a fost suficientă pentru Rodriguez, care fusese redus brusc de la 30 la 28,2 km din motive de trafic. Verdictul final pe care nici Giau, nici Stelvio, în decorul impunător al Alpilor și Dolomiților, nu l-au putut da, a venit pe platurile drepte ale viale Scarampo și corso Sempione. La Porta Venezia soarta spaniolului în tricoul roz a fost pecetluită: la linia de sosire din Piazza Duomo cronometrul l-a condamnat cu o întârziere de 47" pe chipeșul său rival, canadianul care iernează în Hawaii: cu 16" spaniolul a pierdut un sărac campion al Giroi care l-a văzut mereu ca protagonist, încă o dată condamnat la sârmă de asta, blestemat pentru el, cronometru plasat de organizatori în ultima etapă precum a fost la Vuelta 2010 cu Vincenzo Nibali care a furat finala succes de la el.

Locul trei pentru Thomas De Gendt, belgianul care, după călătoria triumfală pe Stelvio, intrase în lupta pentru supremație: cronometru excelent, De Gendt, al cincilea la sosire, i-a rontat la alte secunde atât pe Hesjedal, cât și pe Rodriguez, dar nu a reușit să facă miracolul. Galopul pe străzile Milanului i-a servit să urce pe podium, înlăturându-l pe Michele Scarponi, care a mers mai bine decât Herning, dar care suferă mereu în cronometru. Un podium cucerit in extremis pe care De Gendt și echipa sa din Vacansoleil nu s-au gândit niciodată că vor putea ajunge, atât de mult încât belgianul a fost singurul om din clasament care a ajuns la Milano cu microbuzul în loc de elicopterul mai rapid așa cum au făcut-o cu Hesjedal și Rodriguez.

Din 1995, Giroul nu mai văzuse un italian pe primele trei locuri. O absență care certifică apusul lui Ivan Basso și limitările lui Michele Scarponi, un om de clasificare căruia îi lipsește muchia ascuțită a unui domnitor. Poate că Lampre, dacă ar fi pus mai multă încredere în Cunego – care, simțindu-se al doilea în ierarhia echipei conduse de Beppe Saronni, s-a lansat în atacuri îndrăznețe ca un autentic kamikaze – ar fi adunat mai mult decât le-a dat Scarponi. Pozzovivo, care i-a înșelat pe mulți cu lovitura sa de pirat la Lago Laceno, iese din acest Giro cu demnitate, dar confirmând și binecunoscutele dificultăți de a rezista oboselii unei curse de etape precum Giro și Tur. Ce lucru albastru face asta Giro ne lasă atunci?? Cu siguranță tricoul lui Matteo Rabottini ca cel mai bun alpinist, care a câștigat una dintre cele mai frumoase etape ale acestui an, cea a Piani dei Resinelli. Și o mângâiere finală dulce, victoria lui Marco Pinotti în ultimul cronometru milanez a alergat cu o medie de 51,117 km pe oră. Inginerul a pus în spate specialiști precum britanicul Thomas Geraint (al doilea la 39”), neozeelandezul Jesse Sergent (al treilea la 53”) și danezul Alex Rasmussen (al patrulea la 1’). Este surprinzător că Taylor Phinney nu este printre primii: dar americanul a combinat încă o dată unul de-al său, mergând pe o cale greșită. Dar chiar dacă americanul lipsește, în condițiile în care a fost favorit la cronometru, ordinea de sosire a etapei și victoria canadiană în generalul Giroi vorbesc clar de o geografie a ciclismului care este tot mai extinsă pe toate continentele. . Dar globalizarea, din păcate, rimează din ce în ce mai puțin cu campion.