Barcelona l-a învins pe Milan (3-1) cu două penaltyuri de la Messi și i-a eliminat din Liga Campionilor

Meci unilateral pe Camp Nou, dar Messi are nevoie de o dublă penalty pentru a le da spaniolilor în avantaj la pauză – Egalizarea provizorie de către Nocerino – În repriza secundă, Iniesta oferă definitiv victoria echipei lui Guardiola care câștigă semifinalele de Liga Campionilor prin eliminarea lui Milan – Douăzeci și două de șanse de gol pentru Barcelona.

Sfârșitul cursei. Visul de a elimina cea mai puternică echipă din lume a durat 53 de minute, până când Iniesta a marcat golul de 3-1. posibil, pentru că e bine să visezi, dar nimeni nu a mai făcut o revenire ca asta la Camp Nou, nu în Guardiola. eră. Așa au salutat roșonerii Europa, dar în timp ce au recunoscut superioritatea adversarului, a rămas în gură un gust amar pentru unele episoade care ar fi putut schimba lucrurile, ceea ce ne lasă cu o considerație: catalanii sunt deja cei mai puternici, pentru că în îndoială îi ajută mereu? Penalty deoparte (vom vorbi mai jos), Barça a arătat însă că are un avantaj față de Milan, care va trebui să muncească din greu pe următoarea piață de transferuri dacă vrea să ajungă la acest nivel. Vara trecută blaugrana (deja campioni la toate, trebuie amintit) i-a cumpărat pe Sanchez (36 de milioane) și Fabregas (39), Milan Aquilani (împrumutat) și Nocerino (500 de mii de euro). Nume și cifre care explică decalajul tehnic, izbucniri ceva mai puțin sigure ale președintelui Berlusconi.

MECI

Prima surpriză vine în jurul orei 19.40, când UEFA comunică formațiile oficiale ale echipelor. Guardiola decide să renunțe la Sanchez în virtutea lui Isaac Cuenca, un lateral ofensiv născut în 1991. O lovitură surpriză pentru un antrenor care demonstrează, încă o dată, că deține control total asupra mediului și vestiarului, precum și curajul de a cruța. Nicio veste în schimb de la Allegri, care decide să joace cu formația din prima manșă, cu excepția lui Abate (indisponibil la San Siro). Așa cum era de așteptat, Barça a început imediat puternic și în primele 6 minute a strâns două goluri, ambele cu Messi. Milan pare liniștit, poate chiar prea mult, iar în minutul 9 vine greșeala care schimbă meciul: Mexes adoarme pe o minge inofensivă, Messi i-o ia și dă cu capul în zonă. Prin aroganță intră în acțiune Antonini, care caută cu disperare o salvare dar îl lovește pe argentinian chiar la mijloc. Rigoare sacrosantă, pe care „La Pulce” o realizează la perfecțiune. Ceasul nu este încă în două cifre, iar planul lui Milan (apărare solidă și contraatacuri) a dat deja în aer. Rossonerii sunt nevoiți să-și piardă echilibrul pentru a căuta un gol care să-i pună din nou în joc și Barça poate astfel exploata acele spații în care devine letală. Față de meciul de la San Siro, Milan s-a apărat prost, dar a atacat suficient de bine și a lovit puternic în minutul 32: Ibrahimovic a ridicat mingea în trocar, a văzut inserția perfectă a lui Nocerino și a servit-o pe picior. Pentru „Mister X” să greșească este practic imposibil. Rossonerii aplaudă, sunt în semifinală chiar acum. Totul trebuie refăcut în schimb pentru Barça, care se aruncă cu capul cap înapoi în mijlocul terenului AC Milan. Este multă suferință, dar campionii Italiei par să reziste la impact. Dar la câteva minute de la pauză vine dușul rece: în urma desfășurării unui corner, arbitrul Kuipers mai atribuie Barcelonei un penalty pentru reținerea lui Nesta pe Busquets. Păcat că faultul s-a produs la un corner care nu fusese încă executat (imaginile mărturisesc acest lucru) și că fundașul rossoneri a suferit la rândul său un blocaj de la Puyol. Milan protestează în mod legitim, dar decizia a fost luată acum: Messi schimbă colțul și sărbătorește din nou. Mergem la pauză cu scorul 2-1, pentru rossoneri e totul de refăcut. Lovitura este una puternică, dar lovitura de grație vine la începutul reprizei secunde. Un șut deviat al lui Messi aterizează chiar pe picioarele lui Iniesta, pentru care marcarea scorului de 3-1 este un joc de copii. Suntem pe locul 53, jocul se termină aici. De fapt, înlocuirile lui Allegri nu au nici un folos, dacă nu pentru a înregistra încă o accidentare musculară a lui Pato, al cărui meci a durat doar 14 minute. Barça creează mult scor, legitimând victoria finală. Cifrele vorbesc de la sine: la fluierul final de la Kuipers, catalanii au terminat cu 18 lovituri, dintre care 10 la poartă. Milano? Un șut în poartă (golul lui Nocerino) și unul în afara. Prea puțin pentru a realiza isprava.

REACȚIILE

Există multă dezamăgire în vestiarul rossonerilor, precum și un vârf de amărăciune pentru acea decizie de arbitraj discutabilă. „Au fost două penalty-uri, unul dat de noi și unul de arbitru”, a spus Allegri în sala de presă, referindu-se la greșelile lui Mexes și Kuipers. Antrenorul AC Milan a analizat apoi cu rece evoluția meciului: „Am ratat multe pase, ar fi trebuit să fim mai atenți. După remiza 1-1 am avut posibilitatea de a putea trece prin faptul că Barcelona a avut un pic de presiune asupra lor și s-a arătat în dezvoltarea jocului. Apoi, după 3-1, totul le-a devenit greu. Am încercat să redeschidem jocul, dar ieșim cu capul sus. Nu am ce să le reproșez băieților mei”. Mulți au vorbit despre penalty, de la autorul presupusului fault Nesta („Puyol m-a blocat, arbitrul a greșit”) până la Seedorf („I-am cerut explicații lui Kuipers și m-a avertizat”), dar nimeni nu a folosit puternicul. termenii lui Ibrahimovic: „Nu înțeleg de ce a fost dat penalty-ul, dar îl înțeleg pe Mourinho care se enervează când vine aici. Ieșirea așa mă enervează, toată lumea a văzut-o și trebuie discutată”.