TURUL FRANTEI: iată buletinele finale - Tricoul galben Froome merită 10, Nibali 7

TURUL FRANCEI - Chris Froome câștigă Turul cu tot meritul pentru a doua oară: votul 10 - Mult ghinion pentru Vincenzo Nibali, care se răscumpără doar în finală, dar este oprit de o înțepătură la începutul Alpe d'Huez - Bun Quintana și Valverde – Pinot și Bardet decent – ​​Eșec sec pentru Contador

Cu sprintul princiar al Andre Greipel pe Champs Elysées, la Tur 2015 închis cu al doilea triumf al britanicului Chris Froome. Doar Alejandro Valverde, al treilea, a intrat în cei patru ași (Froome, Quintana, Nibali și Contador) care au fost dați ca favoriți la victoria finală. Bătălia s-a terminat, asta e buletine de raport a protagoniştilor celei de-a 102-a ediţii a celei mai importante curse pe etape din lume.

Chris Froome: 10. Cine câștigă Turul merită notele de top, dar în acest an britanicul a triumfat fără să facă marțianul din 2013. Unul dintre smoothie-urile sale extraordinare din prima etapă din Pirinei i-a fost suficient pentru a pune competiția la rând, mascând bine o condiție în ultima săptămână nu. suficient de sus pentru a suferi atacurile târzii ale lui Quintana, așa cum nu se întâmplase niciodată înainte. Totuși, pe parcursul celor 21 de etape, s-a dovedit a fi cel mai puternic om din Tur și datorită sprijinului unei echipe, Team Sky, compactă și de calitate. După ce s-a retras anul trecut, repetă astfel succesul din 2013, de data aceasta învingând concurența și mai acerbă.

Nairo Quintana: 7,5. Columbianul este cel mai puternic grimpeur din jur, dar renunță să-l atace pe Froome în Pirinei în speranța că va rezolva jocul în favoarea lui în Alpi. Reușește să-l detașeze pe Froome atât la Toussuire, cât și pe Alpe d'Huez dar asta nu este suficient. Până la urmă nu câștigă tricoul galben dar nici o victorie de etapă și nici tricoul cu buline al alpiniștilor au terminat la Froome. Ca acum doi ani, trebuie să se mulțumească cu locul doi la 1'12” în spatele britanicilor și cu un alt tricou alb pentru cel mai bun tânăr călăreț. Cu toate acestea, are vârsta de partea lui și, prin urmare, tot timpul să câștige Turul și să câștige din nou Giro.

Alejandro Valverde: 8. La vârsta de 35 de ani, la a opta sa participare la Grande Boucle a alergat cel mai bun tur al său, terminând pe locul al treilea și urcând pentru prima dată pe podium. Ajută-l pe Quintana fără să-și piardă din vedere clasamentul, campionul din Murcia, care la începutul Turului nu era printre marii favoriți, face mai bine decât doi dintre cei patru fantastici din ajun, și anume Nibali și Contador. Niciodată o zi de eșec așa cum sa întâmplat adesea în edițiile anterioare, motiv pentru care spaniolii de la Movistar merită cu cel puțin jumătate de vot mai mult decât Quintana însuși.

Vincent Nibali: 7. El conduce primele două săptămâni ale Turului suferind chiar și pe simple lacrimi, astfel încât să-l înfurie pe Alexander Vinokourov, managerul echipei sale, Astana. Apoi Rechinul se întoarce în Alpi, care a câștigat Turul anul trecut. Cu plimbarea extraordinară care a început pe Croix de Fer și încheiată triumfător solo pe vârful Toussuire, reevaluează un Tur care altfel ar fi fost o jumătate de dezastru. Numai ghinionul, sub forma unei înțepături la poalele Alpe d'Huez, i-a făcut să dispară visul de un podium. Pe locul patru în Tur, înaintea lui Contador, campioana Italiei va încerca să-și compenseze țintirea spre Vuelta.

Alberto Contador: 5,5. Este păcat să-i dai unui campion de rasă pură precum Pistolero o inadecvare, dar în acest Tur câștigătorul Giroi a făcut puțin sau nimic pentru a încerca să-l câștige lovind dubla istorică. Se spune despre el că atunci când picioarele nu sunt acolo, își pune inima în asta, dar eforturile Giroului s-au făcut simțite mai mult decât necesare. Detașat adesea în momentele în care cursa a luat foc, doar pe Glandon Contador a încercat o acțiune ofensivă dar a durat prea puțin pentru a fi afectată.

Thibaut Pinot: 6. A fost omul asupra căruia s-au pus speranțele francezilor care nu au mai câștigat Turul din 1985: încăpățânarea, clasă și multă inimă nu lipsesc dar începutul Turului între distrageri și accidentări a fost dezastruos. Din clasament a căutat măcar o victorie de etapă. După o mie de încercări, reușește să-l prindă în cea mai fascinantă sosire a acestui Tur al Franței pe Alpe d'Huez, al patrulea francez care ajunge primul pe muntele mitic după Hinault, Riblon și Rolland.

Romain Bardet: 6,5. Cel mai bun dintre francezi, al nouălea la 16 minute de Froome. Cu o jumătate de vot mai mult decât Pinot nu numai pentru asta, ci și pentru că, pe lângă faptul că a lovit etapa Saint-Jean-de-Maurienne cu o evadare solo curajoasă, tânăra transalpină de la Ag2r a fost adesea în plinul cursei câștigând premiul „super. combativă” a Turului, după ce a pierdut cu câteva puncte tricoul cu buline. Dacă va continua așa, cu siguranță va fi un protagonist al următoarelor Tururi la egalitate cu Pinot și Barguil, un alt cocoș francez în creștere.

Joaquim Rodriguez: 6. Cum a câștigat pe Mur d'Huy și la Plateau de Beille, merită o notă mult mai mare. Dar Purito s-a pierdut în mod inexplicabil pe parcurs în primele două etape din Pirinei, ajungând în spatele clasamentului. Însă în zilele cu capriciu, el este unul dintre marii călăreți care gloriifică ciclismul.

André Greipel: 10. Ca Froome pentru că el, Gorila germană, nu a venit să câștige Turul, ci etapele. Iar cu sprintul splendid de pe Elysian Fields și-a adus victoriile la patru în acest Tur. A fost tot ce a putut face și a făcut-o cu o autoritate surprinzătoare, anihilând rivali de sprint precum Kristoff, Cavendish, Degenkolb, Cocquard. Cum să spun ce e mai bun dintre sprinterii în prezent în afaceri. Odată cu haul făcut, germanul se ridică la 10 victorii în Tururile jucate.

Peter Sagan: 8. Unii s-ar putea să tragă nasul la această notă bună pentru cineva care a obținut ultima sa victorie în Turul de la Albi în 2013. Dar cei care l-au urmat pe Sagan în fiecare zi la Tur înțeleg de ce: pilotul slovac a terminat de 11 ori în 21 de etape în primii cinci, acumulând cinci locuri secunde, terminând de două ori pe al treilea, de trei ori pe al patrulea, o dată pe al cincilea. În sprintul final de la Paris a terminat pe locul al șaptelea, dar pentru a patra oară consecutiv a cucerit tricoul verde în calitate de lider al clasamentului de puncte, depășindu-l pe Greipel însuși și ajungând din urmă în istoria Turului cu un alt mare sprinter precum Sean Kelly. Având doar 25 de ani, Sagan are destul timp să submineze și să depășească recordul de tricouri verzi – nu mai puțin de șase – deținut de germanul Erik Zabel.