Cupa Mondială, cade și Spania: Rusia în sferturi

Alte căderi mari în Rusia 2018: Campioana mondială 2010 Roja este eliminată la penalty-uri de gazde, care își continuă basmul ajungând în sferturi de finală unde vor găsi Croația – Koke și Aspas greșesc la penalty-uri, golovin marchează.

Încă o întorsătură în ceea ce va fi amintit ca Cupa Mondială a căderii zeilor: după eliminatorie în turul eliminatoriu a campioanei mondiale din 2014, Germania (prima oară în istoria sa când nu intră în faza optimilor de finală) și eliminarea celor două vedete Cristiano Ronaldo și Lionel Messi (Portugalia și Argentina, respectiv knockout de Uruguay și Franța), sosește și flop-ul senzațional al campioanei mondiale din 2010 a Spaniei: după un meci slab, care a terminat 1-1 în minutul 120 împotriva gazdele Rusia (rezultat determinat de un autogol de către ruși și un penalty), naționala condusă de Fernando Hierro în ultimul minut a căzut la penalty-uri. Rezultatul penalty-urilor a fost 4-3 pentru Rusia: Koke și Aspas au greșit pentru Furii Roșii, în timp ce De Gea nu a reușit să salveze niciun penalty de la organizatorii turneului, în ciuda faptului că s-au apropiat în două ocazii (inclusiv la penalty-ul aruncat de Golovin, piața țintă a lui Juventus).

Afinfeev, în schimb, îi salvează pe doi (ramos, Iniesta și Piquè marchează în schimb, cei de la vechea gardă): poate a fost soarta ca Rusia, până acum marea protagonistă a Cupei Mondiale 2018, să treacă. Pentru Spania , tradiția negativă la Cupa Mondială împotriva echipelor gazde: până astăzi au pierdut în Italia în 1934, Brazilia în 1950 și Coreea de Sud în 2002. După ce a trecut cu brio de o grupă fără capcane speciale, rușii aduc astfel acasă scalpul lui Roja și avansează în sferturile de finală într-o parte a tragerii care nu este atât de prohibitivăcel putin pe hartie. Se vor confrunta cu Croația (care a învins și Danemarca doar la penalty-uri), care nu va fi un adversar ușor chiar dacă prestația lui Modric și a tovarășilor săi în meciul cu scandinavilor a fost dezamăgitoare, în timp ce în eventuala semifinală ar fi un meci dintre Anglia, Columbia, Elveția și Suedia. Aproape toți adversarii pe hârtie superiori proprietarilor, dar fără acel abis tehnic care se înregistrează în schimb împotriva Franței sau Braziliei (sau însăși Spania, în cele din urmă învinsă). sâmbătă în prima zi a optimilor de finală în finală, rezultatele au fost Franța-Argentina 4-3 și Uruguay-Portugalia 2-1.