Inter și Milan, dublă batjocură: este legea dură a Ligii Campionilor

Debuturi nefericite în Liga Campionilor pentru Inter de Inzaghi și Milan de Pioli – Nerazzurri au fost depășiți la San Siro în minutul 89 de Real Madridul lui Ancelotti (0-1), în timp ce rossonerii au fost depășiți de Liverpool (3-2).

Milan rămâne cu mâna goală. Inter și Milan se întorc acasă fără puncte din dubla provocare cu Real Madrid și Liverpool, dar și cu o bună doză de regret, precum și cu sentimentul de a putea lupta frontal pentru turul următor. Acest lucru este valabil mai ales pentru nerazzurri, învinși nemeritat de o echipă madrilenă în dificultate pentru o lungă perioadă de timp și susținute doar de un mare Courtois, chiar și rossoneri, totuși, în ciuda suferințelor lungi la Anfield, au creat mai mult o bătaie de cap pentru Roșii, mergând chiar atât de departe încât să leagăn visul victoriei. Pe scurt, Inzaghi și Pioli se pot uita pe ambele părți ale paharului, deși rezultatele, în cele din urmă, sunt datele cele mai semnificative.

cea deInter cu siguranță doare mai mult, pentru că a venit la finalul unui meci jucat mai bine decât adversarii, cu o serie întreagă de ocazii irosite care strigă la răzbunare. Doar în prima repriză au fost patru, cu Dzeko și Lautaro mai întâi blocați de Courtois, apoi risipitori (în special argentinianul), în cele din urmă cu un șut al lui Brozovic puțin pe lângă poartă. Real? Totul într-un șut nepretențios al lui Casemiro și într-o lovitură de cap, cea da periculoasă, a lui Militao.

Tendința a continuat și în repriza secundă și când Dzeko a bătut în deplasare în mijlocul suprafeței, mulți au strigat după gol, fără însă să se ocupe de imbatabilul de obicei Courtois, foarte bun la respingerea și zădărnicirea Interului de 1-0. Acolo, oamenii lui Ancelotti, grație unei căderi fizice în Inter, au prins curaj, speriendu-l pe Handanovic cu Benzema și Vinicius, fără a reuși însă să-l învingă. Când 0-0 părea scris, iată-l totuși farsa semnata de Rodrygo, nemilos în a realiza un asistent frumos de la Camavinga, achiziționat în ultima zi de piață după noul lui PSG pe Mbappé (89’).

Înfrângere arzătoare, chiar dacă ușor atenuată de succesul senzațional al Sheriff-ului pe Shakhtar, care o ține pe cea mai periculoasă rivală din optimile de finală la 0 puncte. „Ar fi trebuit să acordăm mai multă atenție, era la doar un minut distanță… – oftă el Inzaghi – Îmi pare rău, pentru că mă trezesc comentând o înfrângere după o astfel de performanță. Dar trebuie să privim înainte, să ne gândim cum am jucat pe teren împotriva unei echipe precum Real Madrid, am găsit un portar căruia i-a fost foarte greu să înscrie. În mod clar, nu vă puteți reduce concentrarea împotriva acestor echipe, dar jucând astfel, sunt încrezător pentru calificare.”

Înfrângerea cu siguranță mai mult doar în schimb pentru Milano, pe lungi perioade dominate de un Liverpool superior atât tehnic, cât și psihic. Excursia la Anfield, de altfel, este oarecum prohibitivă pentru toată lumea, cu atât mai mult pentru un grup aflat la prima experiență pe etapele de acest nivel. Mai trebuie spus, însă, că rossonerii, în ciuda startului șocant (autogolul lui Tomori în minutul 9 și penalty ratat al lui Salah în minutul 14), au reușit să se țină, înghețând furia lui Red până la senzaționalul- doi la finalul primei reprize : Rebic în minutul 42 și Diaz în minutul 44 chiar au reușit să întoarcă jocul, aducându-și colegii în vestiar cu un incredibil 1-2.

Prea multă grație și de fapt în repriza secundă, grație imediatului 2-2 al lui Salah (49’), echipa lui Klopp a găsit miezul problemei, ajungând să câștige meciul grație pietrei lui Henderson de la distanță (69’), fără Milan. au fost mai capabili să contraatace. „Trebuie să acordăm credit roșiilor care s-au descurcat mai bine decât noi în ceea ce privește intensitatea și calitatea, mai ales la început – a recunoscut el. Pegs – Am ieșit bine prin revenire, dar regretele noastre sunt golurile primite în repriza secundă unde am ratat ceva prea mult. Nivelul a crescut, dar această cursă ne va face să creștem în calitate și intensitate”.

Singura notă fericită pentru Inter și Milan sunt rezultatele celorlalte provocări: Înfrângerea lui Șahtior împotriva Sheriff (2-0) și egalitatea dintre Atletico Madrid și Porto (0-0) schimbă ușor echilibrul grupelor, lăsând totul deschis pentru meciurile următoare. Unde, însă, nu poți greși, arătând tuturor că ai învățat lecția de ieri.