Guardiola îl batjocorește pe Mourinho la penalty-uri: Supercupa Europei la Bayern

Guardiola își bate joc de Mourinho încă o dată când Chelsea, redusă la 10, era acum convinsă că are în buzunar Supercupa Europei – Dar germanii lui Bayern nu au renunțat niciodată și au remizat 2-2 în ultimul moment al prelungirilor pentru a câștiga apoi trofeul în ultimul penalty pentru o greșeală de neiertat a tânărului Lukaku

În interiorul faldurilor unui meci plin de idei se află și faptul istoric: miai, în 38 de ediții oficiale ale Supercupei Europei, câștigase o echipă germană, printre care evident și Bayern Munchen, învinsă de trei ori.

Drumul care a condus echipa lui Pep Guardiola să ridice cupa, însă, a fost cu siguranță întortocheat. De fapt, cu zece secunde de la final în singurul minut de prelungire din a doua prelungire, mâinile de pe cupă au fost ale lui Frankie Lampard, căpitan în locul înlocuitorului John Terry, și, ça va sans dire, ale lui Jose. Mourinho.

Portughezul își întinsese ghearele pe trofeu cu un joc viclean, tipic echipelor sale: zece, uneori unsprezece, luptându-se în spatele liniei mingii și apoi reluând cu cele patru săgeți din arcul său de atac: evazivul Hazard, un Torres în cele din urmă letal, foarte rapid Schürrle și brazilianul Oscar, care are toate stigmatele campionului în devenire, dar care poate că va avea pe conștiință mingea lovită la Neuer în repriza secundă, ceea ce părea un gol deja marcat.

Lucrurile au mers imediat bine pentru Special One, golul lui Torres în urma unui contraatac cu cianură. Pentru a egala, Bayern a avut nevoie de o perioadă întreagă de posesie sterilă a mingii, o invenție a magnificului Ribery și colaborarea lui Petr Cech, care mai târziu a făcut cel puțin trei salvari miraculoase, înainte de a capitula în fața piciorului stâng din doi pași de Javi Martinez, care a intrat la începutul reprizei secunde când Pep, luat de vrajă, hotărâse să remedieze formația inițială fără sens, înlocuind carneadei Rafinha și readucându-l pe Lahm în rolul de fundaș.

Jocul, după remiza bavarezilor, continuase conform scenariului: mingea perenă între picioarele germanilor, parcată confortabil în trei sferturi adverse. Chelsea a fost însă cea care s-a făcut mai periculoase, până în minutul 84, minutul cheie al meciului. David Luiz lovește cel mai sus dintre toate în careul Bayern, dar Neuer salvează miraculos. La reluarea bavarezilor, Ramires, deja avertizat, l-a eliminat pe impalpabilul Gotze cu o intrare ucigașă, câștigându-și pe bună dreptate drumul spre vestiare.

Mourinho, a cărui tendință de a respinge excesele sale agonistice drept greșeli de arbitraj este binecunoscută, îl face pe brazilian care părăsește terenul și se lovește de trio, vinovat de cine știe exact ce. Totuși, Chelsea nu a cedat: l-a înlocuit pe Schurrle cu Obi Mikel și a continuat să-și facă jocul chiar și în prima prelungire, când Hazard a profitat de opoziția foarte untuoasă a lui Lahm și Boateng și l-a strecurat pe Neuer, de fapt foarte stângaci cu ocazia .

Apoi, londonezii, cu un bărbat în jos și în frunte cu un gol, au ridicat un forț autentic în fața propriei porții. Cech este exaltat în asediu care, în Praga natală, răscumpără din plin incertitudinea cu privire la golul lui Ribery, făcând trei salvari miraculoase în intervalul de câteva minute. Înainte de ultima, fatală revenire, când Mou deja hărâma mulțimea îmbrăcată în albastru. Mix și minge care ajunge pe picioarele bascului Martinez.

Apoi loteria penalty-urilor: singurul care greșește este tânărul atacant centru belgian Lukaku, care dă cu piciorul în Neuer, apoi plânge lacrimi fierbinți, consolat de toată lumea, în timp ce Lahm merge să ridice trofeul și Mou, încă o dată, are să-l vezi pe Guardiola ridicând o cupă în față (ca să folosesc o expresie foarte populară la Roma, din mai încolo), prima pentru el pe banca lui Bayern Munchen.