Campioni: Juve lui Sarri dezamăgește din nou, Lyon sărbătorește

O Juve de nevăzut fără idei dă prima repriză Lyonului lui Garcia care profită de ea pentru a marca și apoi apără cu mândrie avantajul până la final: 1-0 – Pjanic, Rabiot, Cuadrado și Dybala cei mai dezamăgitori, dar cel mai mare defect pe care îl are. Banca

Mai mult decât un vis, un coșmar! Faza finală a Ligii Campionilor de la Juventus începe din nou în cel mai rău mod, adică cu o înfrângere împotriva „micului” Lyon al lui Garcia, al șaptelea în Ligue 1 și desemnată victimă sacrificială în ziua tragerii la sorți. În schimb nu a fost așa și vina este în întregime a alb-negrilor, incapabili să creeze pericole la poarta lui Lopes în ciuda unei supremații teritoriale de 61%. Dar posesia mingii, așa cum s-a văzut deja marți la Napoli, nu este neapărat orientativă, așa că e mai bine să ne oprim asupra singurului șut pe poartă din minutul 95 (oricât de irelevant), demonstrând o Juventus greșită, ca să nu spunem nepregătită, în mare măsură. important. Atentie, nimic nu se pierde: 1-0 al lui OL Park poate fi rasturnat, Doamne fereste. Savoarea care rămâne, însă, este încă foarte amară, nu atât pentru rezultat, cât pentru joc, subnivel de cel puțin 75’.

De altfel, abia în ultimul sfert de oră Doamna a reușit cu adevărat să se facă periculoasă, mai mult, recriminând un penalty pe Dybala care, reluare în mână, ar fi putut fi și el acolo. Dar performanța ritmată rămâne și văzându-l pe Ronaldo părăsind terenul neconsolat pentru că nu a reușit să tragă pe poartă nici măcar o dată, o spune mai tare decât multe cuvinte. Lyon, la rândul său, ia acasă o victorie foarte grea, deși mai mult pentru demeritele celorlalți decât pentru propriile merite. Sigur, în general, cele mai bune șanse sunt ale lui, dar lipsa absolută a șanselor de gol în repriza secundă demonstrează cum Juve, cu mai multă răutate și organizare, s-ar fi putut descurca mult mai bine.

„Am foarte multe dificultăți în a transmite conceptul de a muta rapid mingea către această echipă – comentariul amar al lui Sarri. – La antrenament mingea se deplasează cu două sute pe oră, dar în meci nu se întâmplă. Când pierzi viteza totul devine mai dificil, ciudat este că la antrenament lucrăm de două ori mai repede decât am făcut în seara asta. După prima repriză proastă am avut o secundă bună, dar nu suficientă pentru un meci de Liga Campionilor. Cu echipa insist asupra vitezei de mișcare a mingii: tot nu o pot transmite. Trebuie să lucrăm la asta…”.

Prima repriză a fost așadar decisivă, deoarece francezii s-au descurcat mult mai bine, în timp ce Juventus nu a înțeles nimic. Cu excepția primului sfert de oră, cu alb-negrii care păreau a fi stăpâni pe teren fără riscuri, Lyon a fost cel care a gestionat mai bine jocul, cu în consecință crearea de goluri într-o serie. Prima a venit în minutul 21 cu Ekambi, a cărui lovitură de cap a lovit bara transversală: un sonerie de alarmă pe care Doamna nu a putut să-l prindă, atât de mult încât a fost găsită nepregătită 10' mai târziu când Tousart, la un pas de la talentatul Aouar, a marcat în spate. Szczesny pentru 1-0 OL.

În repriza secundă am văzut o altă Juve, dar ocaziile de gol, cu excepția unui șut al lui Higuain (care l-a preluat de la Cuadrado pentru asaltul final), au rămas pe tabla lui Sarri. Ceea ce, dincolo de o posibilă penalizare pentru o reținere a lui Guimaraes asupra lui Dybala (spaniolul Gil Manzano a lăsat-o să plece), chiar nu are nicio justificare: Juve-ul său, după alarmele de la Napoli și Verona, a arătat foarte crack-uri îngrijorătoare și în Liga Campionilor: și a-l vedea pe Guardiola ieșind triumfător de pe Bernabeu, mai mult, într-o revenire, cu siguranță nu ajută la întărirea proiectului său. Conte va sosi duminica la Torino si greselile, de data aceasta, nu vor fi cu adevarat permise. Presupunând că rezultatele lui Juve, în acest moment, depind cu adevărat de tine...