Vuelta: Quintana la atac, Froome pe frânghii

Pe Aramon Formigal, Condor a terminat pe locul al doilea în spatele lui Gianluca Brambilla, provocând un decalaj de 2'37" britanicului care a rămas fără echipă când columbianul și Contador au declanșat lupta chiar din primul km al etapei - Aproximativ nouăzeci de cicliști în afara timpului au fost salvați de juriu pe fondul a numeroase controverse

O Quintana a dezlănțuit încă din ce în ce mai mulți lideri. Un Contador atacator la care nu te aștepți. Un Froome care se prăbușește ca niciodată. La Vuelta oferă în fiecare zi tot ce este mai bun din spectacol. După bătălia de pe Aubisque care s-a încheiat la egalitate între columbian și britanic, iată cea mai scurtă și mai nebunească etapă a cursei spaniole, cu până la 90 de cicliști care au terminat în afara timpului. O etapă de mare ciclism câștigată de Gianluca Brambilla cu un avans de 3” față de Quintana, care îi dă columbianului cheile succesului final.

Cu un avantaj care a urcat de la 54” în ajun la 3’37” față de Froome, încă al doilea în ciuda zilei negre, Quintana a pus efectiv tricoul roșu în seif, tot în perspectiva cronometrului care îl favorizează pe căpitanul Team Sky. O etapă de coșmar pentru Froome, care la scurt timp după start a fost surprins de atacul brusc al lui Contador și Brambilla, care a fost urmat imediat de Quintana cu alți zece cicliști.

Pistolero și Condor s-au aliat împotriva marțianului care i-a pedepsit mereu în Tur, spaniolul a revenit în sfârșit în scenă ca protagonist, columbianul a simțit lovitura mare: doi dintre ei făcând naiba din patru pentru a-i oferi lui Froome un brici. lama, amândoi puternici în operațiune „da-le extratereștrilor” și ajutorul a doi coechipieri. Etapa a fost de doar 118 km, dar destul de grea cu ascensiunea finală la Aramon Formigal.

Froome, odată ce a pierdut roțile trupei de 14 fugari trase de Contador și Quintana _ „Nu am văzut niciodată pe cineva cu tricoul roșu trăgând atât de mult”, va spune Brambilla la sosire - , nu a mai fost în stare să repare ruptura , degeaba ajutat de echipa, de obicei un cuirasat, care ieri in schimb s-a topit ca zapada la soare. Într-un final Froome – pe locul 19 la linia de sosire – a reparat în 2'37” kappao-ul greu pe care i-o aplicase Quintana.

Britanicul abia a reușit să salveze locul doi în clasamentul general, dar a arhivat una dintre cele mai proaste zile ale sale de când este imbatabilul în Turul Franței. Contador – al șaselea la 34” în vârful Aramon Formigal – în ciuda faptului că a pierdut trenul Brambilla și Quintana în ultimul km al urcușului final, a făcut un salt mare în clasament revenind pe locul patru în clasament, după ce a câștigat mai mult de un minut pe Chaves și peste două pe Simon Yates.

Odată cu dispariția lui Leopold Konig, cuprins de înfrângerea echipei Sky, acum Pistolero este pe călcâie, subminându-l la doar câteva secunde de locul trei al lui Chaves. La sosire, dacă toată lumea consideră că Quintana este câștigătorul Vueltei, Contador a emanat energie și încredere, promițând mai multe lupte, poate găsind un aliat în Froome însuși.

Rivalul învins ieri care risca și să alerge singur dacă juriul - nu fără controverse - nu ar fi decis să readmită lotul de 90 de călăreți care au sosit cu mai bine de 53 de minute întârziere de la Brambilla, cu mult peste limita de timp stabilită la 31'24” având în vedere că viteza medie a câștigătorului de peste 40 km/oră. Dacă nu ar fi fost o repeșcare, toată echipa Sky, cu excepția lui Froome, ar fi trebuit să împacheteze ca toată Directe Energie.