Torino-Milano, otrăvire

În plină revenire, rossonerii smulg un egal nemeritat după ce au coborât cu două goluri la zero – Controversa antrenorului de grenade Ventura – Kakà încă departe de o stare acceptabilă: joacă 65 de minute, apoi este înlocuit – Acum Milan se gândește la Celtic.

De la dezastru la ajutor, totul cu doza obișnuită de tensiuni și otrăvuri. Milan aduce acasă un egal 2-2 de la Torino, un rezultat neatractiv în ajun, primit ca o mană cerească în postul unui meci deja dat de pierdut. Dar în fotbal este interzis să se relaxeze și rossonerii beneficiază de o scădere a tensiunii de la grenade, acum convinși că au câștigat, atât de mult încât permit înlocuirea cuiva ca Cerci, de departe cel mai bun jucător din lot.

Ventura ar trebui să facă mea culpa, în schimb o scoate pe arbitru pentru un episod destul de atipic. Minutul 93: Larrondo este la pământ în propria jumătate, mingea iese în fault lateral. Milan, acum în căutarea unui egal disperat, îl joacă înainte ca Toro să reușească să facă schimbarea. Pe desfășurarea acțiunii, pe cealaltă parte a terenului, Pasquale îl prelungește pe Poli, iar rossonerii primesc penalty-ul pe care îl pune Balotelli.

Ventura este furios, dar imaginile îi demonstrează că greșește, cel puțin din punct de vedere al regulamentului (etica, după cum știm, este altceva): arbitrul trebuie să decidă momentul înlocuirii, nu antrenorul uneia sau al celeilalte echipe. Pe de altă parte, nu s-a discutat pe penalty, de data aceasta sacrosfânt, precum și pe poarta lui Muntari, la care grenadele au invocat un ofsaid al lui Balotelli care nu a existat.

„L-am avut pe Larrondo jos, nu a fost corectat. Este o situație dificil de acceptat, Toro a jucat toate cele 90 de minute, 2-0 a fost și strâns...”. Adevărat, dar atunci de ce să-l scoată pe Cerci, devastator până atunci, cine i-ar fi putut răni și mai mult pe rossoneri? Mistere fotbalistice, un cadou pe care Allegri îl ia și îl ia acasă, la fel ca punctul nemeritat de la Olimpico.

Milan era pur și simplu de nevăzut, din toate punctele de vedere. În apărare, unde greșelile abundă, la mijloc, complet lipsit de ritm și calitate, în atac, odată plictisitor și fără fulgerări. Cele două goluri sunt destul de dezinvolte, mai ales primul lui Muntari, găsit aproape din greșeală. Dacă ar fi fost un meci de box, victoria (la puncte, bineînțeles) ar fi ajuns la Torino, dar Allegri nu este de acord.

„Băieții se pricepeau să creadă asta – a replicat el la conferința de presă. – Nu a fost un meci ușor, dar remiza a fost pe deplin meritată”. Și el știe că nu este cazul, dar punctul este unul prețios, pentru clasament și moral. Pe de altă parte, momentul este complicat: pe lângă limitele tehnice evidente, se adaugă o condiție fizică minimă, agravată de numeroasele accidentări (sunt deja 9) care ajung în rafale. După El Shaarawy, și Montolivo a fost trădat de mușchii lui. Dezertări grele, tot în lumina formei lui Kakà, care păreau a fi departe de standardele acceptabile.

Brazilianul a jucat 65 de minute în umbră, apoi a cerut o schimbare. „Normal, nu mai jucase de mult – l-a apărat Allegri. – Nu s-a reținut și a avut un meci bun ca intensitate”. Dincolo de justificări, acest Milan este serios în spatele rivalilor săi. Liderii Napoli vor ajunge duminica viitoare la San Siro (2-0 cu Atalanta cu goluri de la Higuain și Callejon), dar înainte de asta va fi rândul lui Celtic. Cu siguranță nu o echipă de fenomene, dar cu seriozitate și curse de rezervă. „Avem puțin timp să ne revenim – a oftat Allegri – dar nu putem greși împotriva scoțienilor”. Da, pentru că în Via Turati (dar poate ar fi mai bine să spunem în Arcore) răbdarea are o limită.