Șase Națiuni: Italia zâmbește în Scoția, Franța pierde acasă, iar Irlanda zboară

Italia învinge din nou și înlătură spectrul lingurii de lemn – Irlanda pune o ipotecă grea pe victoria finală și se gândește la Cupa Mondială – Franța pierde pe fondul huiduielilor acasă.

A treia zi a celor Șase Națiuni se încheie încă o dată cu victoria echipelor care au jucat mai bine. Primul meci al weekendului este în templul din Edinburgh, care este profanat de o meritată - deși dureroasă - victorie a XV-ului albastru în ultimele patruzeci de secunde. Imediat după aceea s-a întâmplat neașteptul: Franța s-a lăsat bătută de un Țara Galilor care nu părea irezistibil și a scăpat din San Denis sub o pătură foarte grea de huiduieli din partea mulțimii de acasă, plictisit și supărat de cocoșii lor. În cele din urmă, duminică după-amiază s-a jucat fără prea multe superstiții ceea ce ar putea fi definit drept finala Turneului. Irlanda-Anglia înseamnă mai presus de toate provocarea dintre cele mai bune două echipe din emisfera nordică, dar și meciul în care se joacă Grand Slam (5 victorii din 5) și Tripla Coroană (trofeul de pus în joc între Irlanda, Țara Galilor). , Scoția și Anglia). Pe scurt, cine câștigă pune o ipotecă aproape inamovibilă asupra celor șase Națiuni. Irlanda a câștigat meritat, știind să-i atace pe englezi pe punctele lor forte (scrum și puncte de întâlnire) prin desfășurarea unui joc aerian perfect.

Scoția vs Italia

Joc confuz, slab din punct de vedere tehnic, dar surprinzător totuși. Scoția era de așteptat să dea o lecție răsunătoare – încă una – XV-ului albastru, având în vedere performanțele revelație ale turneului pe care montanii le-au arătat mai întâi împotriva Franței și apoi a Țării Galilor. Dacă mai adăugăm neîncrederea totală în mijloacele naționalei Italiei din cauza înfrângerilor meritate în fața Angliei și Irlandei, acest meci nu ar fi trebuit să spună mai mult despre raportul de putere dintre cele două echipe. În schimb cele optzeci de minute curg diferit, între foarte sus și foarte jos de ambele echipe.

În primul sfert de oră, scoțienii străpung de patru-cinci ori linia defensivă italiană, vinovați de o dorință neobișnuită de atac în apărare a italienilor - strategie cu care, însă, nu sunt deloc obișnuiți. Nu a venit însă capitalizarea grea, doar lovituri libere, până la o pasă nefericită de 10 Haimona interceptată de centralul scoțian care a zburat în poartă fără măcar să împingă prea tare accelerația. Din acest moment, Italia revine să fie Italia, așteptând în apărare și nu creând în atac, închizându-se în jocul dintre atacanți, în timp ce Scoția pare de nerecunoscut. Ofensivele italiene desfășurate de primii opt suferă pe tot parcursul jocului fără să poată rezolva vreodată problema. Apoi vine primul gol albastru printr-un drive și adus de pe o linie de margine pe 5 metri.

Ultimele zece minute par a fi copia exactă a unui meci de încercare în urmă cu ceva timp la San Siro împotriva legendarilor All Blacks care riscau să piardă din cauza scrumurilor continue pe 5 metri câștigate de Italia, toate stricate de faulturile neozeelandeze neozeelandeze niciodată pedepsite cu tehnica corespunzătoare. poartă. Ultimele cinci minute împotriva Scoției sâmbăta trecută filmul s-a repetat, cu arbitrul care nu a avut chef să acorde imediat proba de lovitură liberă când am meritat-o, dar a așteptat ca scoțienii să mai comită încă un fault pentru a nu-l face pe italian. înainte peste linie.

Cu un gol tehnic, de fapt, italienii închid meciul câștigând pe merit cu 22–19. Următoarele meciuri împotriva Franței și Țării Galilor vor fi cu siguranță mai solicitante, dar te poți baza pe publicul gazdă mereu bine aprovizionat.

Franța vs Țara Galilor

Un joc, acesta, despre care sunt foarte puține de spus. Impacturi fizice mari, așa cum este tradiția celor două formații, dar alegeri tehnice și tactice care nu au răsplătit nici una dintre echipe. În final câștigă Țara Galilor, mai pătrată și mai cinica în oportunitățile care s-au prezentat, toate sau aproape toate valorificate de piciorul infailibil al Halfpenny-ului extrem. La rândul său, în Franța nu a plătit pentru decizia de a revoluționa echipa, lăsând pe bancă un monstru sacru precum Matieu Bastardeau și propunându-i încă din primul minut un nou găsit Morgan Parra. Cocoșii francezi ies din Stade De France cu capul în jos, în mijlocul unui vârtej de fluiere din tribunele de la San Denis, niciodată moale cu XV-ul său când nu arată rugby bun. Se închide 13-20 pentru dragonii roșii, plini de cocoși peste Canal.

Irlanda vs Anglia

Irlanda a câștigat duminică Șase Națiuni, Tripla Coroană și nu pare să aibă prea multe obstacole în calea Marelui Șlem. Ba mai mult, a scos un strigăt puternic și clar care va ajunge clar cel puțin în sferturile de finală mondiale în octombrie viitor, dacă nu și dincolo. Împotriva unei echipe în formă, tânără și bine unsă precum Anglia, goblinii irlandezi au reușit să găsească în scurt timp acele două-trei puncte slabe care le-au dat cheile turneului.

Englezii par să fie slabi la punctele de meci din start, așa că O'Connel și coechipierii lui insistă să curețe rucks-urile foarte precis și să murdărească orice minge posibilă, forțând puțin sau deloc spațiu de manevră asupra adversarilor. Mai mult, mijlocașul irlandez – probabil cel mai puternic din lume până în prezent – ​​a pus apărarea profundă engleză sub o presiune enormă, conducând un joc impecabil de picior pentru toate optzeci de minute. Dimpotrivă, echipa engleză a suferit de ceva vreme de pe urma celei mai proaste performanțe a fundașului Young, care nu a putut să rezolve întrebările puse de omologul său irlandez Murray.

Victorie bine meritată pentru irlandezi 19-9, chiar dacă rămâne îndoiala cu privire la ultima încercare a englezilor că dacă pe de o parte nu ar fi schimbat soarta meciului, pe de altă parte ar fi dat o altă pondere spre înfrângere. De altfel, atacantul de la ultima pasă nu pare clar, în timp ce arbitrul nici nu a vrut să meargă să verifice la TMO, atribuind imediat victoria gazdelor.