Roma și Atalanta: un spectacol de goluri dar toată lumea este dezamăgită

După un gol spectaculos de la neoromanistul Pastore, agresivul Atalanta lui Gasperini a preluat scaunul și a speriat Roma cu trei goluri – Dar în repriza secundă echipa lui Di Francesco a revenit și a adus acasă un egal (3-3) care lasă un gust prost. în gura tuturor

O dată fiecare și câte un punct. Pusă așa, egalul dintre Roma și Atalanta este doar o consecință logică, dar egalul 3-3 de la Olimpico a fost prea bun pentru a fi lichidat atât de repede. Despre seara de luni din această a doua zi s-ar putea spune multe lucruri, începând cu complimentele pentru obișnuitul mare Atalanta lui Gasperini, căruia însă i-a lipsit luciditatea de a gestiona meciul până la final și de a aduce acasă o victorie care, la un moment dat, chiar a făcut-o. părea evident. Nerazzurri sunt însă pe deplin justificați: iminentul deplasare de la Copenhaga a ajuns să cântărească opțiuni (mulți jucători mari lăsați să se odihnească, Papu Gomez mai ales) și forță fizică, iar apoi un punct la Roma este acceptat zâmbind indiferent. dacă erai cu două goluri mai sus și 3-3 venea abia în minutul 82.

Raționament opus în schimb în casa galbenă și roșie, unde egalul, deși rezultatul unei reveniri mândre și, în unele privințe, neașteptate, este destul de strâns. Desigur, Atalanta merită acum o mare considerație și recapturarea unui meci care părea compromis încă lasă un zâmbet, Di Francesco însă nu se poate gândi să ridice ștacheta (tradus pentru a lupta pentru Scudetto) dacă echipa sa continuă să alterneze fotbalul somptuos cu erorile oratorice. „La pauză m-aș fi schimbat 6 sau 7 – a recunoscut antrenorul giallorossi. – Atalanta făcea de două ori mai mult, dar eram prea urâți pentru a fi adevărat. Noroc că ne-am revenit după aceea și am avut o reacție grozavă, dar o iau razna pentru că aș vrea să văd mai multă atenție”.

Analiză sinceră a antrenorului giallorossi, conștient că munca de a-și aduce echipa să lupte pentru vârf este încă lungă. Ceea ce s-a întâmplat între minutul doi (pasul de 2-1 al lui Pastor) și minutul 0 a fost de necrezut, cu Atalanta înscriind trei goluri (douța lui Castagne și Rigoni) și Roma holbând. Părea preludiul unui colaps care ar fi lăsat urmări foarte grele, mai ales în ziua în care Strootman a plecat spre Marsilia pentru 38 de milioane plus 25 bonusuri („cu siguranță nu i-am îndreptat un pistol în cap”, răspunsul lui Monchi la cuvinte otrăvitoare ale olandezului, care susține că a fost descărcat), în schimb în repriza secundă, așa cum s-a văzut deja în diverse domenii în acest start nebun de campionat, a început un alt meci.

Florenzi a dat șocul cu percuția care a dus la 2-3 (60’) și până la urmă, cu insistență, a sosit 3-3 al lui Manolas, rapid să profite de o minge de set și să-l învingă pe Gollini (82’). În finală a fost loc chiar și pentru două foarte ocazii care ar fi putut duce la 4-3 (întâi Schick, apoi Kluivert), dar și pentru câteva contraatacuri nerazzurri care i-au făcut pe Olimpico să transpire rece. Rezultatul corect, așadar, este acesta și, așa cum se întâmplă adesea în situații de acest gen, nimeni nu pleacă acasă cu adevărat mulțumit. Pentru că astfel de jocuri sunt deosebit de distractive pentru spectatorii neutri, cu siguranță nu pentru cei care visează să-și ridice ștacheta golurilor.