MUNDIAL – Noapte magică pentru Italia care începe bine și învinge Anglia cu 2 la 1

MUNDIAL – Debut câștigător pentru Azzurri ai lui Prandelli, care a învins Anglia cu 2-1 într-un meci palpitant – Marchisio marchează în prima repriză, dar Sturridge egalează imediat – Golul decisiv al lui Balotelli pregătit de Candreva în repriza secundă – Performanță excelentă a Italiei – Sirigu îl înlocuiește cu autoritate pe accidentat Buffon – Traversa di Pirlo

Un debut „la nivel mondial”. Italia a debutat în Brazilia 2014 cu o victorie grea în fața Angliei, poate nu pe deplin meritată, dar totuși importantă pentru calificare. De fapt, a învinge Costa Rica în cinci zile, ceea ce nu trebuie subestimat având în vedere ceea ce s-a întâmplat cu Uruguay, ar putea însemna optimile de finală. Să ne ținem de această victorie împotriva englezilor, fie și doar pentru că iadul din Manaus (căldură tropicală și umiditate nebună) a adăugat calităților lui Gerrard și tovarășilor săi, care s-au dovedit a fi mult mai dificili decât s-ar putea crede în ajun. Supușii Majestății Sale ar fi meritat probabil ceva mai mult, dar până la urmă nu contează: Italia a luat cele trei puncte și, după cum se spune, cine începe bine... „Am jucat bine și am obținut o victorie dureroasă menținând în același timp supremația la mijloc. a câmpului – gândul lui Prandelli. – Au avut crampe în repriza secundă, noi nu. Pe scurt, am văzut munca bună făcută la Coverciano”.

Analiză perfectă cea a antrenorului, care a fotografiat meciul de la Manaus în cel mai bun mod posibil. De altfel, odată ce a primit avantajul de 2-1 al lui Balotelli, englezii nu au mai avut combustibil să ne pună pe frânghii. Mai întâi, însă, fuseseră tari și doar un mare Sirigu (ajutat și de excelentul Barzagli) prevenise avantajul băieților lui Hodgson.

Gata de plecare și Sterling îl sperie serios pe deputatul Buffon care se autodepășește un minut mai târziu, când deviază șutul lui Henderson destinat cornerului. Istoria se repetă în minutul 11 ​​(Sterling din nou) și în minutul 23 (Barzagli miraculos în scoaterea mingii din poartă în acrobații). Pare începutul sfârșitului, dar nu este. De fapt, în minutul 35 Marchisio l-a prins pe joker de la distanță, ucigându-l pe Hart cu unul dintre șuturile sale cu piciorul drept: 1-0! Dar nici măcar timpul pentru a aplauda și Anglia a egalat. Darmian e prea înalt, De Rossi nu se urcă între centralii și Sturridge ne pedepsește cu un tap de aproape. Totuși, remiza 1-1 are puterea să ne zguduie și prima repriză se încheie cu două goluri grozave azzurri. Balotelli atinge plasa cu un lob care ar fi doborât Arena Amazonia și o clipă mai târziu Candreva se repetă cu un șut care lovește bara.

Golul este în aer și intervalul îl poate întârzia doar cu câteva minute. De altfel, în minutul 50 fundașul lateral de la Lazio a plecat pe dreapta și a introdus o minge doar pentru a fi împins în poartă: Supermario s-a ocupat de asta, atenuându-și astfel debutul mondial cu un gol, care a fost și el decisiv. „Sunt fericit și emoționat, îl dedic viitoarei mele soții”, a spus ulterior atacantul Milanului, care la 20 de minute de la final cedează locul lui Immobile, care este trimis din nou înapoi la distanță de siguranță. Aici Prandelli câștigă meciul: gestionarea optimă a mingii și energiile fizice. Englezii nu mai au nimic și caută egalarea doar cu șuturi de la distanță, dar blocate de excelentul Sirigu. Înlocuirile azzurri rămase (Thiago Motta și Parolo pentru Verratti și Candreva) blochează rezultatul, care ar putea fi chiar mai rotund dacă lovitura liberă (minunoasă!) a lui Pirlo nu ar fi imprimată pe bară. Dar nu contează, Italia învinge Anglia și își începe aventura braziliană în cel mai bun mod posibil.

Aceleași speranțe și Argentina, care în această seară (24) va provoca debutul Bosnia la Maracanà din Rio de Janeiro. Meci la reducere pe hârtie, fie și numai pentru superputerea tehnică a unei albiceleste sclipitoare de la talie în sus. Atenție însă la bosniaci, în primul lor campionat mondial, puternici în entuziasmul și nesăbuința celor care, până la urmă, nu au nimic de pierdut și care pot conta și pe oameni precum Pjanic și Dzeko. Pe scurt, un spectacol garantat, în perfect stil Brazilia 2014.