Milano, primul knock-out la Florența. Juve învinge Lazio și revine în top

Milan pierde runda neînvinsă la Florența și irosește punctul de meci pentru a urca în fruntea clasamentului – Colpaccio Juve la Olimpico, unde a învins-o pe Lazio a lui Sarri cu două penaltyuri de la Bonucci: acum Lady este pe locul cinci.

Iar la 13 Milan cade. Rossonerii au sperat să câștige la Florența pentru a profita de ciocnirea dintre Inter și Napoli; în schimb, trebuie să facă față unei înfrângeri, prima din acest campionat, care dă un sonerie de alarmă imposibil de ignorat. În pirotehnică 4-3 al francilorde fapt, au existat unele erori îngrijorătoare care au frustrat excelenta performanță ofensivă a echipei, dar care mai presus de toate confirmă că, pe termen lung, nu ne putem lipsi de anumiți jucători.

Tătarusanu, după ce s-a îmbrăcat în erou în derby, a revenit să comită o rață, Gabbia, aleasă de Pioli în locul lui Tomori, și-a dat dovadă de toată lipsa de experiență, Hernandez, ca de obicei, a fost la fel de bun de la brâu în sus pe cât șchiopăta în fază. defensivă. Pe scurt, după 12 zile de parcurs (aproape) curat, Diavolul ajunge knock out, knock out de o excelentă Fiorentina, dar și, dacă nu mai presus de toate, de propriile greșeli.

„Trebuie să simțim durerea acestei înfrângeri și să ne asigurăm că nu se va întâmpla din nou – a comentat Pegs – Este o dezamăgire puternică, până acum nu am pierdut niciodată în ligă, dar această înfrângere ne va face bine. În orice caz, în ciuda rezultatului, am văzut o echipă cu caracter, mentalitate și jucători puternici, sunt sigur că vom juca până la final pentru golurile noastre.”

Meci nebun cu cel al Franchi, greu de analizat atat din punct de vedere tactic cat si logic. Rossonerii au alergat, au apăsat, au lovit de mai multe ori pe poartă, dar au scăzut cu două goluri la pauză și, în minutul 60, au pierdut chiar cu 3-0. Vina impreciziei fazei de tragere, dar si, daca nu mai presus de toate, a unor nebunii defensive, in special in minutul 15 cand Tatarusanu a lasat o minge confortabila sa-i scape din maini iar Gabbia, intr-o frumoasa varianta de statueta, nu a maturat. pentru un corner, permițându-i lui Duncan să înscrie 1-0.

Milan a încărcat cu capul în jos pentru toată prima repriză, aproape de egalarea cu Ibra și Leao (de două ori), dar în minutul 45 a căzut din nou, de data aceasta datorită unui splendid șut cu piciorul drept al lui Saponara, care s-a strecurat în răscruce de drumuri. stâlpi. În repriza secundă, scenariul nu s-a schimbat, roșonerii atacând și Viola înscriind... din nou: protagonistul Vlahovic, care l-a ars pe Gabbia la marginea ofsaidului și a depus mingea în plasă pentru senzaționalul 3-0. Franchi a sărbătorit, dar nu pentru mult timp, pentru că în acel moment a preluat scaunul Ibrahimovic, autor al unui dot în minutul 5 (62’ și 67’) care părea să poată redeschide jocul.

Pioli a crezut în asta, punându-i și pe Giroud și Messias, dar în minutul 85 a fost un duș rece, servit din nou de Vlahovic, prin amabilitatea unui nefericit Hernandez. Autogolul lui Venuti (96’) a servit astfel doar pentru a umple foaia de scor, pentru că cele 3 puncte au revenit Fiorentinei italiencei, din nou în cursa pentru Europa, împotriva unui Milan care riscă serios să abandoneze vârful campionatului.

În schimb, o victorie foarte importantă pentru Juventus, care col 2-0 de către Olimpico o prinde pe Lazio pe locul cinci și rămâne la 4 de Atalanta, adversara de a doua zi. Succesul este greoi, pentru că la lovitura lui Di Bello bianconerii erau chiar la 7 puncte în spatele zonei Campionilor, ocupată de bergamaștii, la rândul lor învingători în fața Speziei cu 5-2. Presiunea a mers însă mai bine pentru Allegri decât pentru Sarri și nu numai pentru rezultat: ideea de a apăra și de a relua a anulat literalmente fotbalul ofensiv al antrenorului Biancoceleste, dovadă fiind singurul șut pe poartă, care nu era periculos în orice caz 90'.

Cataldi s-a gândit să facă și mai eficient planul Doamnei, care în minutul 23 a comis un fault naiv asupra lui Morata, determinând arbitrul să fluieră un penalty bine transformat de Bonucci. Și astfel bianconerii au reușit să joace exact jocul dorit, și pentru că Lazio fără Immobile nu a reușit niciodată să înțepe, deși avea mai multă posesie de minge.

Apoi, în repriza secundă, cu ritmul în scădere, biancoceleștii au ajuns să-și piardă și ei luciditatea, permițând Juvei să se apere fără griji și să relueze periculos, apropiindu-se de mai multe ori de knockout. Care a sosit în minutul 83, din nou cu Bonucci și mereu din penalty, de data aceasta datorită unui fault clar al Reinei asupra lui Chiesa. Bianconerii obțin astfel un succes vital în Liga Campionilor, în timp ce Lazio, încă o dată, pică examenul de final.

„Echipa a făcut un joc bun, fără distrageri, chiar dacă nu am profitat de șansele pe care le-am avut să înscriem și trebuie să îmbunătățim acest lucru - analiza de Allegri – Cu toate acestea, am făcut multe șuturi pe poartă, am avut multe ocazii și nu am primit nimic la o Lazio excelentă. O satisfacție să-l înving pe Sarri? Nu a fost Sarri împotriva lui Allegri, ci Lazio împotriva lui Juve...”.

„Primul penalty a decis meciul – a tunat tehnicianul Lazio – Am jucat bine, împărțindu-ne în finală doar din dorința de a recupera rezultatul, 77% din supremația teritorială este un fapt important. Au câștigat de la Juve: penalty pentru conducere, apărare joasă și contraatac, așa au câștigat jocuri și campionate. Scandările suporterilor lui Juventus împotriva mea? Nu-mi pasă de ei, am lucrat acolo, dar nu sunt jucător de la Juventus.” Ambele invidii confirmă cât de mult și-a dorit Sarri să-și bată fosta echipă, dar și că acea căsnicie, dacă mai au existat îndoieli, rămâne una dintre cele mai detonate vreodată.