Supercupă, Juventus câștigă pe fondul controverselor: primul trofeu al sezonului, în ciuda cerealelor lui Conte

Meci grozav la Beijing între Juventus și Napoli: napolitanii au dominat peste o oră și au luat conducerea cu Cavani și un mare gol al lui Pandev – Apoi o greșeală a lui Fernandez a permis bianconerilor să egaleze dintr-un penalty înainte ca meciul să degenereze, cu ceva responsabilitate. al arbitrului – Napoli cu puțin spirit „olimpic” abandonează și ceremonia de premiere.

Goluri, lovituri și multe, multe controverse. Sezonul de fotbal italian 2012/13 începe exact așa cum s-a încheiat, cu arbitrii în ochiul furtunii. Alegerea lui Napoli de a nu participa la ceremonia finală de decernare a premiilor este emblematică, un gest antisportiv și de neînțeles, mai ales dacă ai în vedere că jocurile abia au început. Un semnal departe de a fi încurajator, încă o impresie proastă despre fotbalul nostru, care a fost difuzat și în toată lumea. Mai bine să vorbim despre joc, un spectacol de un nivel mult mai înalt (din fericire!) decât excesele managerilor napoletani. Napoli a jucat-o perfect pe tot parcursul primei reprize, lăsând-o pe Juve să se desprindă (20 de minute de mare intensitate) și apoi lovind punctul lor slab: apărarea înaltă. Conte va trebui să lucreze mult la acest aspect, pentru că cele două goluri azzurri, deși foarte frumoase, provin din greșeli evidente alb-negru. Întâi Lucio (iată din nou...) întârzie lăsându-l pe Cavani într-o prerie: Matadorul este oprit de Buffon, apoi ajustează mingea din dreapta și înscrie golul care deblochează jocul.

Juve a revărsat în mijlocul terenului Napoli, dar presiunea a fost sterilă și pentru a-l învinge pe De Sanctis aveam nevoie de o magie de la Asamoah, capabilă să lovească mingea cu un splendid din voleu cu piciorul stâng. Napoli nu se strică, și pentru că eroarea Juventus este mereu la pândă. Și așa Pandev a profitat de nehotărârea lui Bonucci să apară singur în fața lui Buffon; oglinda este închisă, pentru a găsi deschiderea este nevoie de o lovitură de geniu. „Lingurile” macedoneanul cu piciorul stâng, poarta este o capodopera. În repriza secundă Conte (sau Carrera, în funcție de punctul tău de vedere) o lasă pe Matri dezorientată în vestiar pentru a-l introduce pe Vucinic: este mutarea care împarte meciul. Muntenegreanul a fost aproape de egalare cu un picior stâng grozav pe care De Sanctis l-a trimis peste bară, apoi câteva minute mai târziu a driblat pe lângă portar, dar șutul acestuia a fost blocat de Cannavaro. Scenariul este cel din prima repriză: Juve joacă, Napoli reia și aproape găsește golul pentru a face 3-1, dar de data aceasta Cavani este prea egoist și preferă să termine (prost) decât să-l servească pe Hamsik în centrul zonei. .

Minutele trec, meciul devine nervos. Jucătorii azzurri, plasați în mare parte în fața apărării, au lovit puternic și Mazzoleni a început să scoată cartonașe galbene în serie. Episodul care declanșează lupta, însă, ajunge în minutul 72: Fernandez îl abordează pe Vucinic în zonă, pentru arbitru este penalty.. Decizie împărtășită, dar nu pentru Napoli și pentru Mazzarri, care observă ironic mingea lovită de Vidal ajungând în plasă. În următoarele 18 minute, totul se întâmplă: Pandev îi spune ceva (buza lui este indescifrabilă) asistentului Ștefani, Mazzoleni scoate semaforul roșu direct. Apoi, la 2 secunde de la sfârșitul timpului adăugat (!), Zuniga intră cu greu pe Giovinco, compensând al doilea cartonaș galben care îl costă expulzarea (primul galben, însă, trebuie revizuit, foarte discutabil). Napoli are 9 ani, Mazzarri nu e acolo și țipă pe bancă: și arbitrul îl da afară. Cu acest spirit mergem în prelungiri, Juve fiind acum favorită în mod hotărât. Golul care decide meciul sosește în minutul 97, „mulțumesc” lui Maggio care deviază cu lejeritate mingea în poartă. Napoli încearcă să reacționeze, dar nu mai are niciunul și în minutul 102 suferă lovitura de la knockout. Asistentul de zbor pentru Marchisio care îl demarcă pe Vucinic față în față cu De Sanctis este splendid: pentru muntenegrean, marcarea este un joc de copii. Se termină astfel cu Juve sărbătorind trofeul ridicat la cer de căpitanul Buffon și Napoli spumegând de furie în vestiar. Anii trec, scenariile se schimbă, dar fotbalul italian rămâne mereu același. La bine și, mai ales, la rău.