Milan învinge și o depășește pe Juve, oprită de Atalanta: Rossoneri pe locul doi. Romii sunt egali în Florența

Juve nu mai știe să câștige și Milan îi depășește în clasament. Remiză emoționantă între Fiorentina și Roma

La Juve încetinește iarăși și Milan face depășirea. De ieri s-au schimbat ierarhiile (în spatele Inter, evident) pentru că acum pe locul doi se află echipa lui Pioli, bună să profite de egalitatea dintre bianconeri și Atalanta și să meargă înainte. Cele mai incitante bătălii ale campionatului se referă însă la Zona Campionilor și că salvare, ambele extrem de apropiate (iar Lazio-Udinese in aceasta seara inca lipseste). La Locul patru rămâne Bologna de Thiago Motta, cu o marjă bună pe Roma lui De Rossi (3 puncte), ținută la 2-2 de Fiorentina și pe Dea lui Gasperini (4).

In coda in schimb, Salernitana deoparte, sunt chiar sșapte echipe în doar 3 puncte, chiar dacă știrile zilei nu sunt legate de fotbal: the Lovitura cu capul lui D'Aversa către Henry la finalul lui Lecce-Verona (0-1) face, din păcate, turul în jurul lumii, atât de mult încât jucătorii din Salento sunt acum aproape de a proceda la demiterea lui (din justiție, desigur).

Juventus – Atalanta 2-2, Cambiaso și Milik îl înșală pe Allegri, Koopmeiners îl îngheață

mai mult pas greșit pentru Juventus lui Allegri, care lipsește la întâlnirea cu victoria pentru a doua la rând după Napoli. Chiar și ieri a fost o ciocnire directă pentru Liga Campionilor, dar regretul nu este atât pentru egalul în sine, cât pentru modul în care a ajuns: bianconerii, de fapt, au reușit să răstoarne rezultatul cu o secundă cu octanism ridicat. jumătate de intensitate și au crezut că acum au cele trei puncte în buzunar. L'Atalanta, la rândul său, se întoarce acasă cu a 2-2 general pozitiv, deși locul patru rămâne la 4 puncte distanță. Totuși, dată fiind situația, tragerea finală i-a putut fi potrivită doar lui Gasperini, mai ales într-o perioadă plină de angajamente ca aceasta, care este solicitantă atât la nivel fizic, cât și psihic.

Prima repriză a lui Torino a fost blocată, dar așa cum era de așteptat a fost doar o chestiune de așteptare a primului ring. După gol de Koopmeiners (35’, Juve surprinsă de o piesă), de fapt, meciul a fost desfundat ca o sticlă de șampanie, dând bule în toată repriza secundă. Bianconerii au luat ritmul și în minutul 66 au găsit-o pe egal cu Cambiaso, la finalul unei acțiuni splendide născute pe axa Chiesa-McKennie și 4' mai târziu chiar au intrat în avantaj cu Milik, bun la a trimite o sugestie de la mijlocașul american în spatele lui Carnesecchi. Părea ultimul cuvânt despre speranțele Atalantei, dar în minutul 75 Djimsiti a marcat mingea. Koopmeiners și Juve au fost surprinși. Rezultatul a rămas același în ciuda unor potențiale oportunități la final, certificând astfel depășirea lui Milan pe locul doi.

Allegri: „Punctul câștigat pe Bologna și Atalanta rămân la distanță”

„Noi am făcut unul meci bun împotriva unui Atalanta bun, chiar dacă am fi putut mai bine la golurile primite – a explicat el Allegri -. Apoi am avut o a doua repriză mai agresivă și mai tehnică, dar repet că trebuie să îmbunătățim faza defensivă: primim goluri prea ușor, chiar dacă facem meciuri bune. Trebuie să rămânem calmi, am câștigat un punct pe Bologna și ne-am păstrat distanța față de Atalanta, obiectivul nostru este locul patru și mai sunt zece zile de meci. Bannerele fanilor în favoarea mea? Sunt mulțumit, înseamnă că au recunoscut munca depusă și aceasta este o satisfacție. Acum toți avem același obiectiv: vrem să revenim la Liga Campionilor. Echipa poate fi criticată, dar din punct de vedere al angajamentului nu este nimic de reproșat. Apoi trebuie să ne îmbunătățim, e clar, dar știm care este obiectivul.”

Milano – Empoli 1-0, Pulisic îl trimite pe Pioli pe locul doi

Victoria lui Milan fără a exagera, dar una al naibii de importantă. L'1-0 peste Empoli merită depășirea lui Juventus pe locul doi, precum și aipotecă pentru calificarea pentru următoarea Ligă a Campionilor: acum punctele pe al cincilea sunt 11, ca să nu mai vorbim de al șaselea (de luat în considerare în caz de succes în clasamentul UEFA), chiar în urmă cu 12. Mai mult, Pioli și-a permis luxul de a face rotații pe unii dintre cei mai angajați bărbați, unii la alegere (Gabbia, Adli și Giroud), alții de necesitate (suspendații Leao și Florenzi), așa că va putea face față joi deplasarea de la Praga cu o echipă medie proaspătă.

Diavolul a început puternic în încercarea de a pune capăt imediat cazului Empoli, dar după un start agresiv s-au blocat în pânza orchestrată de Nicola, care, la rândul său, era dornic să adoarmă ardourile rossonerilor. La 41' dar aici este punctul de cotitură: minge prin Bennacer pentru Okafor, minge înapoi pentru Okaforinserarea lui Pulisic e 1-0 Milano, tot datorită abaterii decisive a lui Luperto. Spectacolul, de fapt, s-a încheiat acolo, pentru că în repriza secundă echipa lui Pioli s-a gândit mai ales la gestionarea rezultatului, fără a opri vârtejul înlocuirilor (ieșit Reijnders, Tomori, Pulisic, Jovic și Okafor, în Musah, Kalulu, Chukwueze, Giroud). și Adli) a finalizat pentru angajamentul european de joi. Singurul fior l-a dat Empoli, care în minutul 87 a egalat cu Destro, rămas vinovat singur în urma desfășurării unui corner, dar atacantul, care a intrat cu puțin timp înainte în locul lui Niang, a irosit totul cu o lovitură centrală de cap.

Pioli: „Viitorul este incert pentru toată lumea, dar aici trăiesc ceva excepțional”

„Am făcut jocul pe care trebuia, cu o primă repriză foarte bună în care am reușit să creăm foarte mult, chiar dacă am marcat un singur gol – analiză de Pegs -. În repriza secundă, însă, nu am fost atât de străluciți, dar ne-am priceput să cedeze puțin și să controlăm. Aceasta este o săptămână foarte importantă pentru sezonul nostru, să o începem cu o victorie și o performanță bună este cu siguranță pozitiv. Viitorul meu? Nu știu, o spui... Se vorbește prea mult despre asta, știu că viitorul este incert pentru toată lumea, darămite pentru antrenorul unui club mare. Pot să spun doar că trăiesc ceva excepțional aici, am dat și am primit multe de la toată lumea și sunt motivat să fac acest lucru să dureze cât mai mult timp.”

Fiorentina – Roma 2-2, Llorente în plină recuperare îl salvează pe De Rossi de la înfrângere

Cu siguranță nu au lipsit golurile și distracția nici la Florența, între două echipe ofensive și fără scrupule, așa cum era de așteptat. The 2-2 finala, paradoxal, lucrurile stau mai bine pentru romi și nu doar din motive de clasament: dacă este adevărat, de fapt, că giallorossi au irosit ocazia de a ajunge la 1 punct de Bologna, este și adevărat că meciul a fost practic pierdut, deci punct este cu siguranță câștigat. THE violet înghiți încă o pastilă amară din acest 2024, care până acum a fost destul de zgârcit de satisfacții, în plus confirmă că au un problemă cronică cu pedepsele. Cu cel ratat de Biraghi suntem patru la rând, toți decisivi: în Supercupă împotriva lui Napoli (Ikoné), cu Inter și Lazio (Nico Gonzalez) și în sfârșit ieri.

Echipa lui Italiano ar fi meritat să câștige, și pentru că Roma ar fi putut rămâne cu 10 oameni după jumătate de oră dacă Massa ar fi remizat al doilea galben pentru Mancini, vinovat de câteva intervenții cu adevărat riscante. De Rossi, după cum se dovedește, l-a înlocuit chiar înainte de pauză, darGreșeala arbitrului rămâne gravă. Dar mai sunt și cei ai Violei, prea risipitori în numeroasele ocazii de gol create în prezența unui adversar mai puțin strălucit decât de obicei, secătuit evident de eforturile europene. Închideți prima jumătate1-0 (Mai ploios în minutul 18) a fost o crimă, dar când Biraghi a apărut de la fața locului în minutul 79, cu rezultatul 2-1 (Mătrăgună răspunsese la tragerea momentană a lui Aouar), mulți au crezut că s-a terminat, dar fără să țină cont de Svilar. Gluma s-a concretizat în minutul 95 Llorente a valorificat cât a putut de bine de partea lui N'Dicka, făcând literalmente să explodeze echipa oaspete, acum aproape resemnată să învingă.

De Rossi: „Nu sărbătoresc remizele, dar asta face diferența”

„A nu pierde un astfel de meci este fundamental pentru că îți permite să nu pierzi entuziasmul – a subliniat el de Rossi -. Nu sărbătoresc remize, dar ne-am confruntat cu o echipă puternică pe un teren în care toți se luptă: între a pierde și a egal, e zi și noapte, face toată diferența. Atitudinea noastră din prima repriză și faptul că au câștigat toate duelurile au dus la o primă repriză plictisitoare, poate parțial din cauza alegerilor mele. Mai bine în repriza secundă, dar nu am lovit prea mult, deși am păstrat foarte mult mingea. În cele trei meciuri pe care le-am jucat după cupă ne-am descurcat mereu prost în prima repriză și de fiecare dată am jucat cu un trei pentru a da siguranță echipei. Poate că n-au nevoie, dar când îi văd obosiți aș ​​vrea să aduc certitudini. Data viitoare mă voi gândi cu atenție, pentru că ceva nu funcționează, de parcă ar fi fost o respingere a modului respectiv de a juca”.