CHAMPIONS LEAGUE – Juve capitulează la Madrid: Atletico Madrid câștigă cu 1-0

LIGA CAMPIONILOR – Bianconerii eșuează încă o dată la întâlnirea cu Europa, iar Roma sunt duminică – Tactica de așteptare a lui Allegri pedepsește pe Juve și Atletico lui Simeone în minutul 74 cu un gol al lui Arda Turan – Dar în Europa nu poți Joacă așa dacă vrei să mergi înainte: totuși grupul rămâne deschis datorită victoriei lui Malmoe.

Europa respinge Juve, sau cel puțin o amână. Încă o dată Liga Campionilor dezvăluie cea mai tristă față a alb-negrilor, nevoiți să ridice steagul alb în bazinul Vicente Calderon. Nicio dramă, însă, acest lucru trebuie să fie clar: Atletico Madrid a câștigat doar datorită unui episod, iar clasamentul grupei, datorită succesului surpriză al lui Malmoe asupra Olympiacos, rămâne larg deschis. Există însă dezamăgire în mediul Juventus, pentru că este incontestabil că de la această echipă se așteaptă mai mult, mult mai mult. Scorul final arată 61% posesia mingii Juve cu zero șuturi pe poartă. În regulă, o remiză ar fi fost mai mult decât bine, dar jucând așa este dificil să ajungi înainte în Europa. În acest sens, cele două zile ale Ligii Campionilor promovează Roma, capabilă să provoace deschis City, pe scurt, opusul a ceea ce au făcut bianconerii. „Acesta a fost genul de meci de jucat – s-a justificat Massimiliano Allegri. – A fost însă necesar să fie mai rapid în circulația mingii și precis în joc. Ei se apără foarte bine, e greu să-i dai de urma”.

Meciul începe fără surprize speciale de formație. Allegri trimite echipa tipică pe teren cu Caceres în apărare și Llorente în atac, Simeone, datorită absenței lui Gabi, își compactează echipa cu un 4-1-4-1 fără precedent cu doar Mandzukic în față. Ideea lui Cholo este clară: să înfunde mediana înlăturând astfel superioritatea numerică a Juvei și apoi exploatând contraatacurile. Însă bianconerii nu au de gând să se dezvăluie pentru a-l câștiga și meciul devine astfel o încurcătură tactică foarte nespectaculoasă. La nivel de ocazii, prima repriză a fost totul într-un șut de la distanță al lui Mandzukic, o lovitură sus de cap a lui Godin și un șut la distanță al lui Pogba. În repriza secundă Simeone îl introduce pe Griezmann în locul tânărului Saul trecând astfel la 4-3-3. Dar este doar un fulger în tigaie pentru că până și colchonerosi joacă precauți, în speranța că va veni un episod și va debloca jocul. Și asta, din păcate pentru Juve, este exact ceea ce se întâmplă. În minutul 74 Juanfran pune o minge din dreapta pe care Mandzukic șutează pentru Arda Turan: turcul îi fură timp lui Lichtsteiner și înscrie în spatele lui Buffon. Este golul care schimba totul pentru ca Doamna nu mai este in stare sa schimbe scorul si meciul se apropie astfel de incheiere. Ar mai fi timp și pentru egalarea senzațională, dar încercarea stângace de autogol a lui Raul Garcia a fost scurtă. Așa că se termină 1-0 pentru Atletico și Juve pleacă acasă furioasă, sau măcar îmbufnată. Grupa rămâne în viață (4 echipe cu 3 puncte!), speranța de a ataca puțin mai puțin această binecuvântată Liga Campionilor.