LIGA CAMPIONILOR – O Juve generoasă a pierdut cu onoare împotriva lui Real Madrid cu 2-1

LIGA CAMPIONILOR – Un superRonaldo îi conduce pe madrileni la victorie, dar îngust (2 la 1) asupra unei Juventus care nu se îmblânzește niciodată și care, din cauza unei decizii îndoielnice a arbitrului, a fost nevoită să joace toată repriza secundă în 10 jucători din cauza Chiellini exclus – Ronaldo înscrie imediat și apoi dublează dintr-un penalty – Juve remiza momentan cu Llorente

Învins, dar cu capul sus. Juventus a iesit fara puncte de pe Santiago Bernabeu, dar poate privi cu mai multa incredere la returul din 5 noiembrie, intalnirea decisiva pentru ultimele sanse de calificare. Asta pentru că Real Madrid, mai mult decât o echipă, s-a dovedit a fi un amestec de jucători de top, mai mult ajutați în mod evident de arbitrul german Grafe. De altfel, decisivă a fost o decizie a celor mai sus amintiți, care s-a dovedit imediat a fi senzațională: expulzarea lui Chiellini la începutul reprizei secunde. Totul pentru un contact cu Cristiano Ronaldo care, pentru a fi generos, ar fi meritat în cel mai bun caz lovitura liberă și care în schimb a fost pedepsit cu semafor direct roșu.

Juve s-a trezit astfel nevoită să joace jumătate de meci cu bărbatul în jos, mai mult cu un gol în jos. Mai mult decât o îndoială atunci asupra unei căderi a lui Vidal în zonă: la prima vedere totul părea regulat, dar trecând în revistă reluările, atingerea lui Illarramendi pe piciorul drept al chilianului este cel puțin suspectă. Situații care l-au înfuriat pe Antonio Conte, care la finalul jocului s-a îndreptat ca arbitru și asistenți cu o atitudine ironică și controversată. „Meciul a fost condiționat de greșeli grele ale arbitrului, atât de mult încât l-am complimentat chiar pe arbitru... A fost penalty la Vidal și trimiterea lui Chiellini este pur și simplu ridicolă. Acestea fiind spuse, acceptăm totul pentru că uneori episoadele merg pentru, alteori contra”.

Dar greșelile lui Grafe nu sunt singurele alibiuri ale Doamnei. A fost reacția psihologică a echipei care a frapat, pozitiv desigur, ceea ce face această înfrângere și mai nemeritată. A fi depășit numeric în prezența lui Real Madrid ar speria pe oricine, dar nu și pe această Juventus, care a ținut bine terenul și chiar a riscat să pună jocul din nou pe picioare. Și să spun că sediul fusese dezastruos. De altfel, după doar 4 minute, gazdele au deblocat impasul cu un joc splendid pe axa Di Maria-Cristiano Ronaldo, acesta din urmă sărind peste Buffon și trimițând mingea de 1-0 în plasă. Dar Juve și-a ridicat imediat capul, lăsând să fie clar tuturor că Florența este doar o amintire îndepărtată.

Aliniați cu un 4-3-3 (Caceres și Ogbonna ca fundași, Marchisio-Llorente-Tevez ca atacant), bianconerii și-au ridicat centrul de greutate și au găsit egalarea în minutul 22 cu atacantul basc, care se duce evident. sălbatic când vede Madrid. Real a încercat să ridice firul jocului, dar băieții lui Conte au ținut bine terenul. Până când Chiellini a comis o nebunie (de data asta da), smulgându-l inutil (și vizibil) pe Sergio Ramos în zonă. Arbitrul de poartă a semnalat penalty-ul pe care Ronaldo l-a transformat cu putere și precizie. Juve a încasat și a încercat imediat să returneze lovitura, dar șutul din dreapta lui Pirlo a ajuns sus peste transversală. Toate premisele pentru o a doua repriză vibrantă au fost acolo, apoi a sosit greșeala arbitrului și a stricat totul.

Conte l-a chemat pe Llorente înapoi pe bancă pentru Bonucci, apoi a încercat să dea avânt ofensiv introducându-i pe Asamoah și Giovinco în locul lui Pirlo (ovație pentru el de la Bernabeu) și Ogbonna. Real Madrid, în schimb, a plutit în neînțelegerea tactică care i-a însoțit încă de la începutul sezonului: posesia mingii à la Ancelotti cu echipa lui Mourinho. Atentie, calitatea lotului este excelenta, dar oameni precum Cristiano Ronaldo, Di Maria, Bale sau Isco ar trebui sa fie exploatati altfel, cu restartari furioase care le sporesc caracteristicile. În schimb mingea se întoarce încet, pe modelul tiqui-taca atât de popular în Spania, iar rezultatul este că Bernabeu (și odată cu el toți criticii) nu este deloc apreciat. Benzema s-a ocupat apoi să înfurie și mai mult publicul alb, care a trimis o minge sus cu un gol complet nepăzit. Juve a acoperit bine spațiile și a încercat să doară pe tejghea. În minutul 70 Giovinco a tras un șut complicat pe care Casillas l-a trimis în corner, câteva momente mai târziu Marchisio a ratat o oprire în zonă care ar fi putut aduce evoluții interesante. Așa s-a terminat 2-1, între fluierele lui Bernabeu și aplauzele suporterilor lui Juventus.

„Chiar și în 10 împotriva 11 am arătat că suntem competitivi – a gândit Conte. – Acum Liga Campionilor este în sus pentru noi, dar putem privi paharul pe jumătate plin pentru că am demonstrat că știm să stăm pe aceste etape. Acest meci ar putea fi o modalitate bună de a încerca isprava în ultimele trei jocuri”. Clasament în mână despre asta va fi vorba. Odată cu victoria lui Galatasaray în fața Copenhaga (3-1), bianconerii au alunecat pe poziția a treia, la 2 lungimi în spatele turcilor. Prevăzând că oamenii lui Mancini vor câștiga și în Danemarca, învingerea lui Real la Torino este aproape o necesitate. Altfel încă nu s-ar fi terminat jocurile, Doamne ferește, dar atunci ar trebui să depindem de rezultatele unui Madrid care s-ar califica deja. Drumul este marcat, acum nu mai rămâne decât să-l urmăm.