Juve și Inter, victorii suferite dar duelul Scudetto continuă

Campioana Italiei a câștigat Derby della Mole datorită primului gol italian al olandezului De Ligt, în timp ce Inter a cucerit Bologna într-o revenire grație a două goluri ale lui Lukaku, dintre care unul a fost penalty în anii 90.

Fără blocări. Juventus și Inter continuă cursa duble spre Scudetto, adăugând încă două victorii la bagajele lor de sezon. Trei puncte care sunt deloc evidente de ieri și discursul, trebuie subliniat, este valabil pentru amândoi. Bianconerii l-au învins pe Toro abia în partea finală, nerazzurrii au așteptat chiar și minutul 90 pentru a-l răsturna pe Bologna: pe scurt, lupta continuă într-un ritm rapid, fără temeri reverențiale din partea vreunui adversar. Cea mai mare presiune, atât pe probleme de mediu, cât și pe cele de calendar, a fost asupra Juve-ului lui Sarri, nevoită să câștige derby-ul pentru a nu pierde liderul de campionat, mai mult de mâna verilor grenade.

Misiune la îndemână, Doamne ferește, mai ales în fața Taurului îmblânzit în aceste zile, dar încă de îndeplinit și având în vedere săptămânalele anterioare cu Lecce și Genova, nu era nevoie să o ia de la sine înțeles. Echipa lui Mazzarri a început puternic, așa cum era de așteptat, punându-și toată inima proverbială pe teren, un plan pe care Juve, totuși, îl studiase evident. De altfel, Sarri, pe lângă neatinsabilii Ronaldo, Dybala și Pjanic, hotărâse să joace derby-ul cu Matuidi, Bentancur și De Sciglio, în încercarea de a contracara agresivitatea adversarilor, folosind apoi cea mai mare cotă tehnică disponibilă.

Acest lucru s-a întâmplat tocmai pentru că grenadele, pe termen lung, nu au putut evita greșelile defensive și cele, în fața anumitor campioni, sunt plătite cu o certitudine aproape absolută. Juve are, de asemenea, atât de multe încât pot compensa și „indiciile” cuiva: Cristiano Ronaldo și Dybala, de exemplu, cu siguranță nu vor fi amintiți pentru acest derby. În general, mutarea de a-l introduce pe Higuain în locul lui Joya în minutul 60 a fost decisivă, Pipita care a fost mai întâi aproape de a face 1-0 cu o întorsătură grozavă (remarcabil Sirigu), apoi l-a propiciat servindu-i lui De Ligt doar o ciocolată. pentru a fi eliminat, pentru primul gol greu al olandezului din Serie A (70'). În cele din urmă, semnul exclamării a fost pus de Szczesny cu o salvare grozavă asupra lui Ansaldi, singurul din seara sa aparent calmă, dar totuși decisivă.

„A fost un meci dificil, aveam nevoie de un nivel foarte ridicat de determinare pentru că știam că o vor pune pe agresivitate”, a comentat Sarri. – A fost un meci murdar și intens, deci nu prea potrivit pentru caracteristicile noastre, dar sunt mulțumit de ceea ce am văzut, echipa a reacționat și cu arme care nu erau tocmai ale lor și acesta este un semn bun. Inter? Mai sunt 27 de meciuri până la final, clasamentul lasă acum timpul pe care îl găsește...”. Meciurile, mai ales cele sensibile, sunt adesea regizate pe episoade, iar acesta nu a făcut excepție.

Atingerea lui De Ligt cu brațul în minutul 12 ar fi putut costa scump pe Lady dar arbitrul Doveri și Var Maresca, spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat la Lecce (episodul a fost aproape identic), au decis să dea drumul. O alegere care, evident, lui Torino nu i-a plăcut și care ne lasă de fapt perplexi de enorma subiectivitate a regulii. „De ce i-au dat pe Lecce un penalty și nu nouă? – a tunat dg grenade Comi. – L-am văzut de multe ori, cele două episoade sunt foarte asemănătoare doar că acolo a fost evaluat diferit, nu aici. Anumite lucruri trebuie subliniate...”. În orice caz, Juve a luat derby-ul și primul loc, fără a reuși însă să o depășească pe Inter, victorioasă și ea la Bologna. Succes de mare importanță pentru nerazzurri și nu doar pentru întrebările de clasament.

De altfel, revenirea lui Dall'Ara a lovit mai presus de toate pentru mentalitatea arătată, fiica unui antrenor care nu se lasă niciodată bătut, nici măcar atunci când lucrurile par să fi luat altă direcție. Evident totul începe de pe bancă și se traduce în teren cu jucătorii, mai presus de toate Lukaku și Lautaro Martinez. În momentul de față sunt cartea de vizită a lui Inter, un cuplu practic perfect care schimbă echilibrul joc după meci, fără excepție. Ieri „timbrele” de pe Bologna au fost plasate de belgian, în timp ce argentinianul s-a „limitat” să obțină penalty-ul când timpul era aproape de expirare: pe scurt, cu două așa, începem cu cel puțin un gol în avans.

Echipa lui Mihajlovic a fost astfel nevoită să se plece în ciuda unei prestații bune și, mai ales, după ce a găsit 1-0 în minutul 59 cu Soriano, al cărui șut, grație devierii decisive a lui De Vrij, a alunecat în spatele lui Handanovici. Părea greu în acel moment că Inter, autorul unei prime reprize bune dar fără puncte tăioase, nu doar că a egalat, ci chiar să câștige, inversând astfel destinele meciului. În schimb, nerazzurrii au reușit, tot pentru că Lukaku a făcut 1-1 în minutul 75, oferind echipei sale cincisprezece minute pentru a încerca. Mulţi s-ar fi mulţumit cu un punct foarte acceptabil, dar nu Conte şi scutierii lui, care au avut meritul de a nu se lăsa prinși în goanăci să aştepte momentul potrivit.

Care a sosit în minutul 90 cu Martinez, bun și deștept în a-l determina pe naivul Orsolini să comită un fault pe cât de naiv, pe atât de mortal: pentru că Lukaku zilele astea nu are nicio problemă să transforme din penalty, nici măcar dacă rigoarea în cauză cântărește ca un bolovan. „A fost un răspuns grozav după golul primit într-un mod nefericit – a gândit Conte. – Băieții au dat dovadă de caracter și este o veste excelentă pentru noi, pentru că nu este ușor în astfel de jocuri. Am meritat victoria și a fost un semnal important, sunt foarte fericit cu acești jucători care nu renunță niciodată”. Numire la Dortmund, unde Inter va juca o bună bucată de calificare în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Joc dificil, deschis oricărui scenariu, dar dacă spiritul este cel de ieri, atunci nerazzurrii chiar își vor putea spune cuvântul.