Italia lui Spalletti se ridică din nou și marchează cinci goluri împotriva Macedoniei: este la un pas de Euro 24. Confruntarea directă cu Ucraina este decisivă

Naționala Italiei a marcat 5 goluri împotriva Macedoniei, cu Federico Chiesa în frunte. Spalletti zâmbește: calificarea la Campionatele Europene de anul viitor este aproape

A la un punct de la Euro 24. Cele cinci cu careItalia a învins Macedonia de Nord are aroma eliberării, chiar dacă jocurile nu s-au terminat încă: luni va fi ciocnire directă cu Ucraina iar blues-ul va trebui macar egaliza pentru a asigura pasa prețioasă pentru Germania și pentru a evita astfel playoff-urile foarte perfide.

Exultare da, dar cu moderație, pentru că oamenii lui Rebrov nu trebuie absolut subestimați. Oricum Spalletti se pot bucura de seara festivă, atât pentru clasament, cât și pentru tabuul macedonean, risipit la a treia încercare (a doua pentru el).

Italia – Macedonia de Nord 5-2, Darmian, Chiesa (de două ori), Raspadori și El Shaarawy apropie Campionatele Europene

Victoria trebuia să fie și victoria a fost, deși cu câteva prea multe griji. The 5-2 finala, de fapt, nu ar trebui să înșele, pentru că la un moment dat meciul era în balanță și azzurrii au revăzut fantomele trecutului. THE două goluri de la Atanasov au redeschis o provocare care părea deja închisă, ridicând tensiune într-un Olimpico pe bună dreptate îngrijorat, așa cum o demonstrează disputa dintre Spalletti și colegul său Milevski, tot rezultatul tensiunilor din prima manșă. Din fericire, atunci au ajuns goluri eliberatoare de la Raspadori și El Shaarawy, dar per total victoria este meritată.

Italia, de partea unui 4-3-3 cu Berardi, Raspadori și Chiesa în atac, a abordat bine meciul, începând imediat cu piciorul pe accelerație. Și uite așa, după încercarea lui Chiesa (7’, salvată de Dimitrievski), golul respins de Raspadori (13’, offside) și noul șut al extremei Juventus (16’), a venit Avantajul lui Darmian, bun la capul stâlpului îndepărtat și învingându-l pe portarul macedonean (17’). După ce au spart zidul, azzurrii s-au slăbit în cele din urmă și au fost aproape să-și dubleze avantajul de mai multe ori, fără să cedeze nimic adversarilor. Ocazia potrivită părea să fi sosit în minutul 38 când Serafimov a oprit cu brațul lui Gatti lovitura de cap, pentru inevitabilul penalty. Pe disc, așa cum a anunțat în ajun (cine știe de ce...), a dispărut Jorginho, pe același stadion (dar în celălalt gol) ca Italia-Elveția: rezultat? Lovitură moale și salvare de Dimitrievski, spre disperarea Olimpico-ului și a tuturor milioanelor din fața televizorului. Noroc că gerul nu a durat mult, pentru că la colțul următor Biserică l-a prins pe joker de la distanță, semnând foarte preţios 2-0 albastru deschis (41'). Care a devenit 3 înainte de pauză, din nou cu jucătorul dezlănțuit al lui Juventus, de data aceasta cu un șut curling (45+2’, deviere decisivă a lui Manev). Părea preludiul unei reprize liniștite, dar înlocuitorul Atanasov avea alte planuri: mai întâi a marcat 3-1 cu o lovitură de cap (52’), apoi 3-2 cu un șut de la distanță deviat de Acerbi (74’). ). Tensiunea, așa cum am menționat anterior, a crescut dramatic, darItalia a fost bună să nu intre în panică și să continue să atace, ajungând să fie răsplătit de Raspadori (81’) și El Shaarawy (90+3’) și să lase loc celebrării finale de la Olimpico.

Spalletti se bucură: „Mare reacție după 3-2! Jorginho? El rămâne un penalty special.”

„Cred că echipa a făcut-o un meci bun pentru toate nouăzeci de minute, din păcate din când în când, când rezultatul pare a fi atins, se întâmplă ca ritmul să fie puțin încetinit și să ne luptăm mai puțin pentru mingi -Analiza lui Spalletti -. Știam că pe picior de set vom plăti câțiva centimetri față de ei, dar golul secund a fost o coincidență. Mai degrabă decât cele 20 de minute de confuzie, aș sublinia însă reacția pe care a avut-o echipa după ce a primit scorul de 3-2. Avem foarte multă calitate, s-a făcut un pas înainte notabil în acest sens, de fapt am avut și alte oportunități. Acum să ne gândim la Ucraina, va trebui să evaluez condițiile jucătorilor după acest meci, dar nu prevăd schimbări majore în formație. Biserică? Are lacrimi și fulgerări acolo unde folosește atât motor, cât și caroserie, pentru că atunci când se hotărăște să sară omul folosește tehnica și forța, apoi în terminare este mortal când pleacă din stânga. Jorginho? Trebuie să-l felicităm, nu a înclinat foarte bine mingea, dar portarul a fost foarte bun: rămâne un penalty special pentru Italia.”