Sase Națiuni: noaptea târziu pentru Italia, Anglia pregătită pentru Cupa Mondială

Începe cele șase Națiuni: Italia nu surprinde cu Irlanda, în timp ce Anglia îi înlocuiește pe toată lumea impunându-se gazdelor Țara Galilor – Scoția ia partea leului împotriva Stade de France, dar renunță prea curând.

Cel mai vechi turneu oval din lume a început vineri seară, la începutul weekendului, în decorul mereu fascinant al Millennium Stadium din Cardiff, pentru a găzdui meciul final de deschidere, Țara Galilor - Anglia. Inaugurarea celor Șase Națiuni are loc între artificii, flăcări înalte de zece metri la colțurile câmpului și impacturi care îi dau doctorului independent ore suplimentare pentru comoție – dacă un jucător este zguduit după o lovitură în cap, acesta trebuie să fie verificat de un medic independent timp de cinci până la zece minute. Sâmbătă după-amiază celelalte două meciuri: urcarea imposibilă pentru albaștri împotriva trifoiilor irlandezi pe de o parte și montanii scoțieni împotriva cocoșilor francezi pe de altă parte. Cel mai mic numitor comun al celor trei meciuri este clar: toate pronosticurile s-au prăbușit și, atunci când au fost identificabile, favoriții au fost nevoiți să muncească din greu pentru a aduce acasă victoria sau chiar să piardă – totul cu excepția Italiei, care nu a dat nicio surpriză celor aproape 70. mii la Olimpico.

Italia vs Irlanda

Irlanda sosește la Roma întărită de un noiembrie de meciuri-test surprinzătoare și pregătită să liciteze pentru victoria finală, ținând mereu cu ochii pe Cupa Mondială din această toamnă. Cu toate acestea, nu este Irlanda obișnuită, datorită numeroaselor reinterpretări făcute de antrenor din lotul XV. Nu este însă suficient ca Italia să joace împotriva formării „rezervelor” irlandeze pentru a da acel impuls în plus așteptat de numeroșii spectatori. Meciul se termină așa cum ar fi trebuit să se termine, 26 – 3 pentru all-verzi, cu azzurri practic inexistenți pe iarba maltratată a Olimpicului de la Roma. O cifră este emblematică a meciului: 70% irlandeză și 30% posesia mingii italiene, printre altele, toate concentrate în zona defensivă sau neutră a terenului. Chiar și căpitanul Parisse nu poate decât să admită înfrângerea zilei, comentând cu un scurt „În ceea ce privește jocul, am fost zero”. Așa e, zero, acțiunile italiene pot fi numărate pe degetele unei mâini și doar o dată sau de două ori ne-am confruntat cu 22m a adversarilor – deși trebuie spus că încercarea lui Haymona în finală a trebuit validată din cauza faultului de obstacol suferit. de Parisse însuși (evident că rezultatul nu s-ar fi schimbat prea mult).
Dezamăgire, pe scurt, dar totul în normă.

Franța vs Scoția

Un alt meci, acesta, care cel puțin pe hârtie nu ar fi trebuit să dea mari emoții și care părea – ca în fiecare an – deja marcat din start, ceva asemănător Italia-Irlanda pe scurt. Dar nu, montanii aterizează pe Stade de France convinși că și ei pot spune ceva, iar povestea este foarte frumoasă. Pe parcursul primei reprize, cocoșii căpcăunului Bastardeau sunt forțați să se apere și să formuleze planuri de neutralizare a scoțienilor tineri, ageri și adesea impecabili din punct de vedere tehnic. Primii 40 de minute se închid pe 9-8 pentru francezi, autori doar de lovituri libere date de lipsa de experiență a armatei Prințului Edward, în timp ce aceștia marchează un gol foarte prestigios. În interval probabil gâtul cocoșilor este stors și revenirea pe teren este de altă categorie decât în ​​prima repriză. Balanțele sunt echilibrate și prea multă ardoare competitivă a neexperimentaților scoțieni dă câteva pedepse prea multe și, în final, tot un gol demn de cel mai bun rugby cu șampanie cu care ne-au obișnuit francezii mereu. În minutul 80 e 15-8 pentru gazde, pe baza unei mari demonstrații de caracter împotriva unui adversar care ar putea fi candidat la una dintre cele mai bune surprize ale anului 2015 – inclusiv la Cupa Mondială.

Țara Galilor vs Anglia

Cel mai mare meci din cel mai mare turneu din istoria rugby-ului. Așa introduce comentatorul Antonio Raimondi provocarea dintre dragonii Majestății Sale și trandafirii roșii. Meciul a fost însoțit de-a lungul săptămânii de lupte strategice prin intermediul mass-media de ambele părți, care demonstrează importanța meciului: antrenorul englez și-a făcut echipa sa antrenată în interior, cu imnurile galeze răsunând din difuzoare, în timp ce controversa cu privire la deschiderea sau nu. acoperișul Stadionului a fost rezolvat abia cu o zi înainte de meci. Galezii intră pe teren cu o întârziere distinctă pentru a-i face pe colegii englezi nerăbdători, rămași să aștepte în mijlocul terenului în întuneric, în mijlocul tăcerii a peste 70 de prezenți. Odată ce jocul a început, fundalul nu mai este greoi și ceea ce contează este cine abordează și cine avansează cel mai mult. Răspunsul la ambele întrebări este clar: galezi. Se pare că nu există istorie împotriva unei Anglie fără cei 12 titulari din cauza accidentărilor, în deplasare pe cel mai ostil stadion din lume și cu greutatea pe umeri pentru a fi pregătiți pentru Cupa Mondială pe care o va găzdui în câteva luni - ca să ne înțelegem este ca la Cupa Mondială din Brazilia pentru fanii fotbalului. Echipele mari, însă, sunt grozave tocmai pentru că în aceste situații economice reușesc mereu să-și facă jocul să conteze. Le-a luat mult timp, aproximativ şaizeci de minute, pentru a restabili echilibrul pe teren, dar în cele din urmă au avantajul şi iau jocul acasă împotriva tuturor cotelor rezonabile. Desigur, trebuie spus că prima încercare engleză a fost stricată de un fault de ținere a jucătorului englez la sol care nu s-a făcut vinovat de fluierul său de către arbitru, care dacă ar fi fost sancționat prompt ar fi dat o altă față rezultatului final al 16 – 21 pentru trandafirii roșii ai Reginei Elisabeta.