Rugby, 6 Națiuni: Anglia, Irlanda și Țara Galilor zboară

Italia a rezistat o oră, apoi furia engleză s-a extins și i-a învins pe azzurri cu 30 de puncte – La Dublin, Irlanda a învins Franța la finalul meciului mai echilibrat al zilei a doua – Factorul de acasă nu a fost suficient pentru Scoția, măsurând totuși de la Țara Galilor.

Cea de-a doua zi a celor Șase Națiuni s-a încheiat duminică după-amiază la Murrayfield din Edinburgh, care a oferit scena unei Scoții și mai convingătoare decât săptămâna trecută. Cu toate acestea, factorul public nu a fost suficient pentru ca Cluburile Scoției să învingă Armata Roșie a Galilor, care a suferit, a luptat și în cele din urmă a câștigat cu 26–23. Anglia, în schimb, își face templul să tremure aproape un sfert de oră sub atacurile unei Italie fără precedent. Vraja nu a durat însă mult și meciul s-a încheiat 46-17 pentru trandafirii roșii. Cel mai echilibrat meci a fost cel dintre Irlanda și Franța de la Dublin, unde spiridușii verzi i-au forțat pe cocoșii de peste Canal la șase faulturi, toate putând fi plasate de piciorul redescoperit al unui Jonathan Sexton, infailibil chiar dacă marcat puternic în chipul de căpcăunul Bastardeau. Se termină 18–11 pentru echipa gazdă, care termină în apărare zdrobită de exploziile franceze care, totuși, sparg o singură dată linia Irlandei.

Anglia – Italia

Puțin peste zece minute de paradis italian și o noapte de întuneric pentru englezi înainte ca meciul să revină la ceea ce era de așteptat. Englezii au intrat în teren adormiți, au ratat pase și poziționare, aproape zece tacleri ratate în doar douăsprezece minute, o încercare a primit și un jucător a ieșit cu o accidentare la cap. Tocmai din acea lovitură, maeștrii rugbyului se trezesc și încep să pună din nou jocul pe drumul cel bun, terminând prima repriză înainte. Din a şaizecia încolo decolează. Italia urmărește, alături de antrenorul Brunel, care întârzie inexplicabil la introducerea grefelor de pe bancă – în timp ce englezii își schimbă jumătate de echipă în minutul 65. Cele trei goluri marcate în templul rugbyului sunt inutile dacă nu câteva titluri de ziare.

Singurul lucru bun la echipa italiană sunt jucătorii tineri și noi, care sunt rar folosiți în a doua instanță. Presa l-a aclamat pe debutantul Bisegni, care în doar șapte minute reușește să adune gaura care favorizează golul secund al excelentului Morisi – și, de asemenea, trebuie spus, câteva greșeli în mână. Perfect, cum spuneam, centralul Luca Morisi, autor a două goluri și a unui meci fără cusur, care într-un joc pierdut cu aproape treizeci de puncte înseamnă foarte mult. Nu degeaba, Morisi a fost introdus, alături de excelenta linie secundă Biagi și obișnuitul Parisse, de BBC în idealul XV al celei de-a doua zile a celor șase Națiuni. Pe scurt, unele părți au fost bune, întregul a fost rău, direcția în tribună a fost groaznică.

Irlanda-Franţa

Irlanda a revenit la ceea ce a fost întotdeauna, mai ales în echipă. Jonathan Sexton revine după o lungă absență din cauza unei accidentări și se face auzit semnând toate punctele irlandeze – chiar adunând câteva puncte franceze pe față (mulțumită centrului Bastardeau, care a fost și el grav lovit în cel puțin una dintre numeroasele ciocniri cu irlandezii 10) . S-au întors și rândurile din spate Sean O'Brien și Jamie Heaslip, fundamentale în arhitectura jocului irlandez.

În finală, Heaslip este lovit de un genunchi nesimțit și voluntar al francezului Pape, care probabil va fi aspru sancționat de Consiliul Internațional. Meciul s-a desfășurat în echilibru pe toată durata, Franța nereușind doar să acorde lovituri libere Irlandei, toate transformate punctual în puncte de Sexton. Doar cocoșii ajung la poartă în finală, fără să mute mult scorul, care se oprește la 18-11 pentru gazde.

Scoția-Țara Galilor

Scoția se confirmă ca fiind revelația turneului, impunând ritm și punctând pentru o bună parte a meciului. Nu este o erezie să spunem că înfrângerea cu 23–26 este în mare parte rezultatul unor erori grave de arbitraj. Așa e, chiar și în rugby poți vorbi de rău despre arbitraj, mai ales când dă peste cap echilibrul meciului pe care ar trebui să-l dirijeze. De două ori, de exemplu, Scoția a atins golul și nu a fost imediat clar dacă jucătorul a reușit sau nu să zdrobească ovalul de la sol conform regulamentului.

Ei bine, în ambele situații, arbitrul nu a solicitat intervenția TMO (television match officer) stabilind a priori, departe de acțiune, că scoțianul nu ajunsese la destinație. Dacă mai adăugăm că, mai ales în finală, de fiecare dată când scoțienii s-au confruntat cu galezii de 5 metri, au făcut sistematic niște faulturi – de la offside, la mâini în ruck, la intrări laterale. Pe scurt, Țara Galilor câștigă, dar Scoția a fost nedreptățită și a meritat victoria pentru una dintre cele mai bune echipe ale lor.