Partidul Scudetto amânat: Inter a învins Lazio, dar Napoli s-a împiedicat în Salernitana, care a remizat la Maradona

Petrecerea Scudetto a fost amânată. Pentru Napoli doar un egal cu Salernitana. Golul lui Dia în minutul 84 oprește petrecerea. Lazio învinsă la San Siro

Petrecerea Scudetto a fost amânată. Napoli nu-și îndeplinește datoria de a o învinge pe Salernitana după ce a asistat la înfrângerea Lazio pe terenul lui Inter. Se termină 1-1 derby-ul din Campania. Astfel, azzurrii vor trebui mai asteapta cateva zile înainte de a oficializa victoria campionatului. Gust amar pentru echipa lui Spalletti și suporterii care umpluseră străzile. Numire probabil amânat pentru joi în deplasare pe terenul Udinesei.

Lazio învinsă, Dia se va ocupa să strice petrecerea de la Maradona

Și să gândesc asta până în minutul 84 al derby-ului Campaniei totul părea pregătit pentru petrecere. Ziua începuse bine pentru suporterii napoletani. Acolo Lazio după ce a fost înainte timp de 80 de minute este gata reluat și depășit de Inter pierzând prost la San Siro (rezultatul final a fost 3-1). Și așa în ochii napolitanilor totul părea gata să se bucure după 33 de ani de așteptare.

La 15 ani la startul meciului Maradona este un blam. Suporterii împing echipa lui Spalletti la poartă care, însă, întârzie să sosească grație chiar și unuia Salernitana pielea care nu vrea să treacă drept o victimă sacrificială condusă și de controversele apărute în urma trecerii meciului de sâmbătă pe duminică pentru probleme de ordine publică. The poartă care aruncă în aer întreg oraşul vine la minutul 62 când Mathias Olivera lovitură de cap dintr-o lovitură de colț. Totul pare pregătit pentru a începe petrecerea, dar el se gândește la asta în minutul 84 gol minunat al lui Boulaye Dia de a-i aduce pe toți cu picioarele pe pământ. Napoli încearcă din nou, dar nu reușește să înscrie la Ochoa. Terminați 1 la 1 și petrecerea va fi reprogramată.

Spalletti: Petrecerea Scudetto a fost amânată? O întârziere în bucurie

La conferinţa de presă este nemulţumire dar Spalletti dezamorsează controversa și a încurajat echipa pentru petrecerea amânată „La ei Îmi pare foarte rău că nu am oferit această fericire publicului minunat din această seară, dar aceste puncte de aici sunt cele mai obositoare la nivel mental, îți iau ceva, cu Salernitana închisă ca ariciul a fost greu și a fost și ceva ingeniozitate pe golul primit”. Regretând lipsa victoriei, adaugă apoi: „Din acest punct de vedere există un pic de regret aici, dar dacă ne gândim la viitor va fi oricum o plăcere. Mâine vom fi din nou împreună, devenim a întârzierea bucuriei. Este ca atunci când te săruți: cu cât sunteți mai mult împreună, cu atât mai bine.

Când va fi Scudetto?

Lo Scudetto în acest moment poate ajunge între miercuri și joi dacă Juventus nu câștigă în seara asta. Dacă Lazio nu îl va învinge pe Sassuolo în runda de la mijlocul săptămânii, matematica va ajunge miercuri seara în jurul orei 23.