Inter și Juve, dus și înapoi: nerazzurrii marchează 4 goluri împotriva lui Udinese și revin în frunte. Muriel îl pedepsește pe Milan. Astăzi Roma-Fiorentina

Inter a răspuns ferm la victoria lui Juve asupra lui Napoli vineri și a recâștigat fruntea clasamentului. În minutul 95, Milan a pierdut la Bergamo, iar Pioli a fost din nou în balanță. Lazio remiză la Verona, iar Roma se confruntă cu Fiorentina la Olimpico în această seară. Campionat sclipitor

Înainte şi înapoi. După victoria lui Juve asupra lui Napoli, iată-o pe a luiInter cu Udinese, pentru a restabili ierarhiile din fruntea tabelului. Datorită scorului de 4-0 de la San Siro, echipa lui Inzaghi înapoi la comandă la 38 de puncte, cu 2 mai multe decât ale lui Allegri, adăugând un nou capitol la incitantul duel de campionat. Vorbim despre asta, pentru că ceilalți sunt acum prea în urmă pentru a-și putea spune cuvântul: după Napoli, Milan se predă și el pierzând la Bergamo, cu consecința logică a unei lupte din ce în ce mai pline de viață în Liga Campionilor, în așteptarea amânării serii dintre Roma și Fiorentina (20.45).

Inter – Udinese 4-0, nerazzurrii preiau conducerea grație unui joc de poker fără istorie

Adevărata temă a meciului de la San Siro a fost legată de abordarea lui Inter, care l-ar fi putut lua ușor și pe Udinese-ul lui Cioffi. În mod paradoxal însă, victoria lui Juve a însemnat că concentrarea a rămas foarte mare, cu consecința logică a unei joc fără istorie, a decis deja în prima repriză. Nerazzurrii au intrat flămânzi pe teren și s-au hotărât să îi răspundă imediat lui Allegri, dar pentru a sărbători au fost nevoiți să aștepte până în minutul 37, când Calhanoglu, glacial ca de obicei, a marcat penalty-ul (fault lui Perez asupra Lautaro) pentru a face 1-0. În acel moment, echipa lui Inzaghi a explodat ca o sticlă de șampanie, îmbătând San Siro cu o repriză finală strigătoare, care a inclus și 2-0 al lui Dimarco (42’) și 3-0 al lui Thuram (44’). Meciul, de fapt, s-a încheiat acolo, atât de mult încât repriza secundă a continuat într-un ritm foarte diferit, permițându-i lui Inzaghi să-și rotească puțin oamenii în vederea meciului cu Real Sociedad (ieri victorioasă 3-0 pe terenul de la Villarreal) , decisiv pentru primul loc în grupa Ligii Campionilor. Cu toate acestea, din recurs lipsea un nume „greu”. Lautaro, care nu a putut rata ocazia de a urca în clasamentul golgheterilor. Momentul potrivit, după lovirea stâlpului în prima repriză, a venit în minutul 84 cu o splendidă mutare personală încheiată cu un șut chirurgical cu piciorul drept pe lângă Silvestri. Sărbătoare mare la San Siro, atât pentru răspunsul la Juve, cât și pentru înfrângerea Milanului: o sâmbătă ca aceasta, deși încă nu înseamnă nimic concret, este încă un semn de forță din 'gaşca Inzaghi'.

Inzaghi: „Am dat un răspuns grozav lui Juve, dar trebuie să ne gândim doar la noi”

„Băieții au fost foarte buni pentru că mi-a fost foarte frică de acest meci – comentariul entuziast al antrenorului nerazzurri -. Udinese este la coada tabelului, dar are valori superioare și știam că trebuie să păstrăm bine mingea pentru a evita contraatacuri. Meciul s-a desfășurat bine din primul și până în ultimul minut, am marcat și niște goluri foarte frumoase. Presiunea de la Juventus? Am dat un răspuns excelent pe teren, trebuie să ne concentrăm doar pe noi înșine, ar trebui să fim mai puțin interesați de ceea ce se întâmplă cu alte echipe. Complimentele sunt frumoase, dar în fotbal lucrurile se schimbă rapid. Avem două obiective atinse pentru moment, cel al optulea din Liga Campionilor și calificare la Cupa Mondială a Cluburilor".

Atalanta – Milan 3-2, o bijuterie de la Muriel îl condamnă pe Diavol în plină refacere

Înfrângere proastă pentru Milan, care se scufundă la 8 de Inter și revine în vizorul criticilor. Mai mult, înfrângerea de la Bergamo riscă să aibă implicații serioase și în privința Ligii Campionilor, atât în ​​ceea ce privește actuala (moralul în vederea lui Newcastle ar putea fi afectat), cât și, mai ales, viitoarea: acum un meci între Roma și Fiorentina s-ar putea apropia și chiar și Napoli, în ciuda ultimelor rezultate, rămâne destul de aproape. Pegs veți face bine să luați notă de limitele echipei sale, pentru care a vorbi despre scudetto are foarte puțin sens. Continuitatea nu este nici pe departe comparabilă cu cea a lui Inter și Juve, ca să nu mai vorbim de faza defensivă; mai bine să te concentrezi pe apărarea unui plasament în Liga Campionilor, poate făcând mișcările corecte pe piața transferurilor din ianuarie. Meciul de la Bergamo a fost încă de la început luptat și distractiv, ambele echipe aproape de a marca deja în prima parte: Diavolul cu Giroud (tap-in blocat de Djimsiti, Zeița cu De Ketelaere (greșeală incredibilă la câțiva pași de Maignan În minutul 38, golul lui Lookman a spart din impas, egalat cu câteva secunde înainte de pauză printr-o lovitură de cap a lui Giroud, care însă provine dintr-o intervenție foarte dubioasă a lui Musah asupra aceluiași atacant.Nigerianul a fost și protagonistul absolut al meciului. a doua repriza, mai intai cu 2-1 (55') si apoi cu ocazia celui de-al treilea gol, salvat de un mare Maignan.Milan in mare dificultate, dar capabil sa egaleze cu Jovic, care a intrat recent in locul lui Loftus - Obraz si rapace in a transforma centrarea lui Pulisic in poarta (80').Totul s-a terminat?Nu intamplator.In minutul 93 Calabria a fost eliminata pentru al doilea cartonas galben si la scurt timp dupa Muriel a inventat un splendid back-heel pentru al 3-lea. -2 finală, care a aruncat în aer Stadionul Gewiss și l-a trimis pe Pioli la pământ.

Pioli: „Înfrângere grea, acum să ne gândim la Europa”

„Trebuie să fim mai clari chiar și în alegerile defensive, pentru că sunt greșeli care ne costă mult – comentariul deconsolat al antrenorului rossonerilor -. Când primești trei goluri înseamnă nefiind lucrat bine în echipă în faza defensivă nu am fost pricepuți în luarea inserțiilor. Am reluat meciul cu intensitate și calitate, ar fi trebuit să aducem acasă un rezultat pozitiv și în schimb am plecat cu o înfrângere grea. Am vrut să încercăm un șir de victorii, dar dacă nu reușești trebuie să te uiți și peste umăr: să ne gândim la câștigarea multor jocuri, apoi la clasament. Acum avem o cursă foarte importantă în Europa, vrem să rămânem acolo și avem un singur rezultat disponibil. Mergeți la Liga Campionilor și apoi la campionat cu și mai multă atenție.”

Verona – Lazio 1-1, Sarri: „Meci dominat, din păcate nu am putut înscrie”

Un pas greșit și pentru Lazio a lui Sarri, reținută la egalitate de Verona. Un 1-1 amar pentru biancocelești, care aruncă o ocazie minunată de a se apropia de zona europeană: riscul este acum să fie despărțiți de Roma sau Fiorentina, dar și de a fi depășiți de Torino lui Juric. Acea continuitate mult invocată continuă să nu se vede, mai mult încă o dată echipa s-a lăsat prinsă din naivitate, punând astfel în pericol o victorie care acum părea la îndemână. Splendidul toc din spate al lui Zaccagni (23’) părea să fi deschis calea pentru Lazio, dar în repriza secundă naivitatea lui Provedel i-a permis lui Henry să marcheze al doilea gol consecutiv după cel de la Udine, dar mai ales egalarea prețioasă pentru Hellas, acum la 11. puncte împreună cu Empoli. „A fost un meci controlat de la început până la sfârșit și regretăm că nu l-am închis pentru că am avut ocazii – analiza lui Sarri -. Nu am permis nicio lovitură împotriva Veronei în poartă, din păcate nu avem ușurința de a marca pe care am avut-o în anii trecuți, în care probabil am fi câștigat cu 3-1 într-un meci ca acesta chiar și cu episoade ghinioniste.”

Roma – Fiorentina (20.45, Dazn)

Roma lui Mourinho va încheia fotbalul duminică, în așteptarea confruntării Ligii Campionilor cu italiana Fiorentina. Foarte interesantă provocare la Olimpico, atât pentru tradiție (galbenii și roșii și violetii, istoric, dau mereu emoții când se întâlnesc), cât și pentru clasament, cu atât mai mult după rezultatele concurenților. La nivel tehnic, atunci, se vor găsi în fața doi dintre cei mai diferiți antrenori din Serie A: pe de o parte, „marcatorul” Mourinho, inapoi la macinarea punctelor ca pe vremurile bune si in gratiile lui Friedkin (a fost mereu in cele ale fanilor), pe de alta 'jucatorul' italian, mereu in cautarea golului in plus si, tocmai pentru acest motiv, uneori criticat. Amândoi știu că seara asta este o oportunitate grozavă, care nu trebuie irosită, așa că vor face tot ce le stă în putință pentru a o exploata, evident cu armele lor respective.

Mourinho între teren și parchet: „Nu l-a jignit niciodată pe arbitru, aștept dreptate”

Dar Fiorentina nu este singura preocupare a Specialului. The declarații pre-Sassuolo împotriva arbitrului Marcenario, de fapt, riscă să-l coste o descalificare, chiar dacă acesta, proaspăt de la audierea cu procurorul federal, speră că nu este cazul. „Aștept dreptate de la justiția sportivă, să vorbesc cu el nu a fost o problemă pentru mine, am apărut spontan și totodată fericit – a explicat el în conferință -. Chinè mi-a dat ocazia să spun tot ce am putut, care este exact adevărul, nu l-am jignit niciodată pe arbitru sau nu i-am pus la îndoială calitatea. Am folosit doar o expresie normală pentru mine, dar nu am fost înțeleasă. Arbitrul a făcut un joc bun și am spus-o la finalul meciului, pentru mine nu este nicio problemă, așa că aștept dreptate.”

Roma – Fiorentina, formațiile: Mou relansează Pellegrini, italianul îl găsește pe Nico Gonzalez (pe bancă)

Revenit pe teren, Mourinho are o singură îndoială la mijlocul terenului (Pellegrini sau Bove), în timp ce italianul, după eforturile lui Cupa Italiei, trebuie să gestioneze cât mai bine lotul, chiar dacă poate zâmbi de recuperarea unui element fundamental precum Nico Gonzalez, deși doar pe bancă. Giallorossii vor ieși pe teren cu obișnuitul 3-5-2 cu Rui Patricio în poartă, Mancini, Llorente și Ndicka în apărare, Kristensen, Cristante, Paredes, Pellegrini și Spinazzola la mijloc, Dybala și Lukaku în atac. Clasic 4-2-3-1 tot pentru Fiorentina, care va răspunde cu Terracciano între posturi, Kayode, Milenkovic, Martinez Quarta și Biraghi în defensivă, Arthur și Duncan la mijloc, Ikoné, Bonaventura și Brekalo în spatele atacantului singuratic. Beltran.