Europeni: Rusia a învins Anglia (1 la 1)

Cu un gol în gol, Rusia a prins remiza (1-1) la debutul la Campionatele Europene împotriva Angliei lui Roy Hodgson, care se bucură și joacă un fotbal bun, dar nu știe să înfunde lovitura decisivă – Bara transversală a lui Rooney – Ciocniri în orașul

Noua Anglie a lui Roy Hodgson este plăcută și distrată, dar este păcălită în plină redresare de rușii duri în debutul lor la Campionatele Europene de Fotbal din 2016. Și, în cele din urmă, este 1 la 1, cu echipa națională a celor Trei Lei deja nevoită să-l urmărească și să invidieze Țara Galilor din Bale, care a învins ieri Slovacia lui Hamsik cu 2-1.

Stadionul de la Marsilia, unde Anglia și Rusia s-au întâlnit, este exact opusul peisajului dramatic al orașului incendiat de furia devastatoare a hoolinganilor englezi, care, complet beți, au început să se bată împotriva suporterilor adversi și împotriva poliției cu un echilibru teribil. : un englez pe moarte și un rus foarte serios.

Jocul a fost în schimb plăcut și, după ce au marcat cu Dier și au lovit bara transversală cu căpitanul Rooney, englezii au mers foarte aproape de victorie dar gluma i-a surprins în minutul 92, în plină repriză, când rusul Berezutski a apucat golul de la egalare.