CHAMPIONS LEAGUE – Roma cad în fața lui Borisov (3-2), Juve caută răscumpărare cu Sevilla

Bianconerii caută răscumpărarea în fața Sevilei după dezamăgirile campionatului: Khedira debutează și atacantul tridentul Cuadrado, Dybala, Morata – Printre spanioli nu va fi nici ex Llorente – căderea romilor în Belarus: 3-2 pentru Bate Borisov după o primă repriză îngrozitoare și golul final al lui Florenzi

Un pas greșit foarte greu. Cât vom ști abia în decembrie, când se va termina lotul, dar Roma riscă cu siguranță să plătească scump această înfrângere a lui Borisov. Bate a câștigat, jucând de fapt doar prima repriză. În a doua, de fapt, echipa lui Garcia s-a dezlănțuit, atât de mult încât a ajuns aproape de a remiza de mai multe ori, dar nu poți da 45 de minute în Liga Campionilor.

Giallorossi în schimb au făcut-o: păcat în prima repriză, complet la cheremul unui Bate bine plasat, dar absolut inferior. Și uite așa, din Belarus, vine un 3-2 care complică foarte mult drumul în grupă, deși revenirea Barcelonei pe Leverkusen (2-1 după ce a fost mult timp în urmă) pune lucrurile la loc puțin.

Garcia promisese umilință și concentrare, dar prima repriză a fost plină de greșeli. Nici măcar cincisprezece minute și Bate avea deja două goluri înainte: mai întâi Stasevich (8’), apoi Mladenovic (12’, rață de la Szczesny, desfășurat surprinzător în locul lui De Sanctis) au înnebunit Arena Borisov. Roma pe frânghii și incapabil să reacționeze, atât de mult încât în ​​minutul 31 Mladenovic însuși a făcut 3-0 cu un picior stâng spectaculos.

În repriza secundă metamorfoza galben-roșu, mai ales tactică: de pe impalpabilul Iturbe și pe Torosidis, a doua înlocuire după cea a lui Iago Falque în locul lui Vainqueur. Mișcările au funcționat și Roma, datorită unei treziri în primul rând mintale, s-a întors la meci. Gervinho a marcat golul steagului (66’), Torosidis cel al speranței (82’).

Iar când Florenzi, un minut mai târziu, a lovit transversala cu un splendid stângaci, regretele giallorossilor, deja enorme, au devenit enorme. Ce s-ar fi întâmplat dacă Roma ar fi jucat atât de bine de la început? Nu vom ști niciodată, dar ceva ne spune că lucrurile s-ar fi dovedit diferit. Să sperăm că Garcia nu va trebui să regrete amarnic.

În seara asta vom vedea dacă fotbalul italian se va putea răscumpăra imediat. De altfel, la ora 20.45 va veni rândul lui Juventus să înfrunte etapa Ligii Campionilor, în meciul de acasă cu Sevilla. „Va trebui să fim foarte hotărâți, este aproape decisiv pentru accesul în optimile de finală – a explicat Allegri fără prea multe cuvinte. – Scopul nostru este să trecem prin grupă și apoi să concuram pentru ea, terminând constant în primele opt din Europa”.

Un obiectiv aproape evident la începutul sezonului dar acum, după o lună (abundentă) plină de greutăți, teama de a nu-l reuși este mare. Mai trebuie spus că Sevilla nu navighează în ape deosebit de bune: după 6 meciuri de Liga ocupă locul 16, rezultat a 2 egaluri, 3 înfrângeri și doar 1 victorie (sâmbătă împotriva Rayo Vallecano). Mai mult, spaniolii vor trebui să renunțe la Llorente, un fost foarte așteptat și forțat în schimb la gropi de o accidentare.

„Amândoi am început prost în ligă și ne-am descurcat bine în Europa – a comentat Allegri. – Va fi un meci foarte echilibrat și, repet, aproape decisiv pentru trecerea turului”. Pe scurt, nicio pre-tactică pentru antrenorul lui Juventus, atât de mult încât a dezvăluit o bună parte din formație. „Vedeți doar la final dacă voi juca cu 3-5-2 sau cu 4-3-3” comentariul viclean al lui Allegri, care însă pare orientat spre optarea pentru al doilea modul.

Absențele simultane ale lui Lichtsteiner („medicii vor să facă investigații suplimentare”) și lui Caceres îi fac aproape imposibilă o apărare în trei, motiv pentru care va alege o linie de patru cu Barzagli (fundaș dreapta adaptat), Bonucci. , Chiellini și Evra. La mijloc, marea veste este reprezentată de revenirea lui Khedira, în premieră titular în meciuri oficiale, într-o secție în trei cu Pogba și una între Pereyra (favorita), Lemina și Hernanes.

Fără îndoială în față, și din cauza indisponibilității lui Mandzukic: va fi trident cu Cuadrado, Morata și Dybala. „Suntem foarte motivați, Juve este o echipă grozavă și nu merită clasamentul pe care îl au”, a spus Emery. Antrenorul spaniol va căuta cele trei puncte cu clasicul 4-2-3-1: Rico în poartă, Coke, Andreolli, Kolodziejczak și Tremoulinas în apărare, Krychowiak și N'Zonzi la mijloc, Reyes, Iborra și Konoplyanka în prima linie. , Gameiro în atac.