Inter din nou în frunte: spre un derby italian palpitant cu Juve. Napoli cade în flop și Garcia pleacă. Doar egal între Lazio și Roma

Nerazzurri lichidează Frosinone și o depășesc din nou pe Juve – Dezamăgire senzațională în minutul 90 pentru Napoli, învinsă acasă de Empoli: Garcia demis – O-0 în derby-ul Capitalei

L "Inter recăpătă conducerea și lansează provocare împotriva lui Juventus. 26 noiembrie, imediat după pauza națională, va fi confruntare directă de Stadion și vom înțelege mai multe despre raportul de putere în această luptă cu Scudetto, între timp, însă, nerazzurri au dat încă o dovadă că nu suferă de presiune, nici măcar cu bianconerii implicați. Dar știrile de duminică se referă la Napoli, învins de Empoli și acum aproape de schimbarea antrenorului: Garcia, de fapt, a fost demis, acum nu mai rămâne decât să vedem cine îi va lua locul, cu Tudor favorizat față de Cannavaro. Remiză fără goluri, în sfârșit, în Derby-uri de capital între Lazio și Roma, cu două echipe care au preferat un punct „sigur” unei eventuale înfrângeri.

Inter – Frosinone 2-0, un Eurogoal de la Dimarco și Calhanoglu îl readuce pe Inzaghi în top

Juve aruncase mănușa, Inter a luat-o și a băgat-o în buzunar. The 2-0 peste Frosinone contradepășirea pe bianconeri merită, foarte importantă având în vedere ciocnirea directă din 26 noiembrie, pe care Inzaghi o va putea juca cu un avantaj de două puncte în clasament. Nu că Ciociari de la Di Francesco ar fi avut multe posibilități, dar riscul unui declin psihofizic era acolo, cu atât mai mult împotriva unei echipe motivate și ofensive. În aceste cazuri, însă, campionii fac diferența și Inter are câteva dintre ele, unele mai mediatizate, altele mai puțin: dimarco face parte din categoria a doua, dar ieri a decis să o facă ia capacul cu un gol care riscă să devină cel mai bun din campionat. The tras de la 56 de metri, de altfel din margine, este o adevărată bijuterie, chiar superioară (din punct de vedere al coeficientului de dificultate, desigur) celor de la Recoba (la Empoli în 1998) și Stankovic (Genoa și Schalke 04 în 2009 și 2011). Prima repriză se termina la 0-0 și Inter ar fi putut fi nervoasă, dar lovitura de geniu a schimbat avântul meciului, atât de mult încât golul secund a venit la începutul reprizei secunde cu un Calhanoglu penalty (48', fault lui Monterisi asupra lui Thuram). Disputa practic s-a încheiat acolo, și pentru că Frosinone a lovit bara (Cheddira) și Lautaro, pentru o dată, și-a luat o seară liberă, permițându-și chiar luxul de a rata un gol pe care l-a marcat.

Inzaghi îi răspunde lui Allegri: „Suntem favoriți pentru Scudetto? Cu siguranță nu suntem cei mai bogați”.

Dimarco a marcat un Eurogoal care va face turnee în lume, merită – a subliniat el Inzaghi -. A fost un moment echilibrat în meci, ne-am creat ceva făcând o ușoară greșeală în finalizare, apoi a venit acest gol grozav care a deschis meciul și în repriza secundă 2-0 care ne-a dat un final liniștit. Suntem favoriți pentru Scudetto? Nu, nu-mi plac grătarele. Le promitem suporterilor să încerce să joace cât mai multe meciuri, ca anul trecut, atunci sunt multe echipe bine echipate: nu suntem cei mai bogați pentru că în ultimele campanii de semnături am făcut profituri de 120, 30 de milioane și zero în ciuda finala Ligii Campionilor”.

Napoli – Empoli 0-1, Garcia la capătul liniei: Tudor pe stâlp, Cannavaro alternativa

Dezastru total în schimb pentru Napoli, învinsă de Empoli la capătul unei performanțe proaste, în linie cu ultimele de la Maradona. The gol de Kovalenko în timpul complet de prelungire (91') pune capăt erei Garcia, cu o lună mai târziu decât testamentul lui De Laurentiis. Președintele italian, de fapt, și-ar fi dorit să-l demită deja în pauza anterioară, dar refuzul lui Conte l-a forțat să-și schimbe planurile și să meargă mai departe cu el, în speranța că calendarul ușor îl va ajuta să reașeze situația. Acolo încredere totuși nu a fost niciodată cu adevărat, după cum o demonstrează prezența aproape permanentă la Castelvolturno și pe stadion, pentru un fel de „comisariat” care însă, în lumina rezultatelor, nu a dat roade. Antrenorul francez știa că nu mai poate greși, poate din acest motiv a ales să înfrunte Empoli cu un 4-2-3-1 fără precedent cu Kvaratskhelia și Zielinski pe bancă. Mișcare disperată, un fel de ultim dans care a ajuns să-l coste scump, chiar dacă e corect să spunem că titularii erau toți pe teren la momentul golului lui Kovalenko. La pauză ADL a năvălit în vestiar ca o furie, și apoi a fugit la fluierul final, nu înainte de a impune blocarea presei membrilor săi: thescutirea este sigură, atât de mult încât antrenorul a fost deja informat că nu va conduce următoarele antrenamente. Cert este că echipa va fi încredințată unui ferryman cu Igor Tudor în pole position, chiar dacă a apărut candidatura lui Fabio Cannavaro, ieri în tribune de la Maradona. În următoarele ore vom afla mai multe, dar epoca Garcia poate fi considerată (din păcate) arhivată.

Lazio – Roma 0-0, frica de a pierde domnește la derby-ul Capitalei

Mult zgomot pentru nimic. The Derby-uri de capital promitea scântei, atât pentru ceea ce se întâmplase în timpul săptămânii dintre Sarri și Mourinho, cât și pentru rezultatele lui Milan, Napoli și Atalanta, oprite de Lecce, Empoli și Udinese. În schimb Lazio-Roma a dat foarte puțin din punct de vedere al divertismentului, confirmându-și miza foarte grea: cele două echipe, în ciuda posibilității tentante de a se apropia de zona Champions League, au preferat să nu piardă decât să încerce (serios) să câștige. Bineînțeles, au existat câteva oportunități și amândoi, cu puțin mai mult noroc, ar fi putut lua toată prada, dar rezultatul, luate în considerare, este corect. Roma a fost mai bună la începutul celor două reprize, în special în prima cu două ocazii de la Karsdorp, în timp ce Lazio s-a îmbunătățit la distanță, ajungând să creeze cele mai clare ocazii de gol, una cu Luis Alberto (stâlp), cealaltă cu Romagnoli ( salvare mare a lui Rui Patricio). Cu toate acestea, au fost puține de raportat în fața atacanților, având în vedere că atât Immobile, cât și Lukaku au fost în principal cu capul gol, la fel ca Dybala și cei doi laterali ofensivi ai Lazio Felipe Anderson și Pedro. Nu a fost un meci pentru palatele rafinate, ci doar și exclusiv pentru iubitorii de competitivitate: în acest sens, derby-ul de la Roma, după cum știm, nu dezamăgește niciodată.

Sarri: "Eu și Mourinho suntem două dureri..., dar ne iubim"

Sunt mulțumit, echipa pare să crească, trebuie doar să redescoperim pericolul ofensiv de anul trecut -Analiza lui Sarri -. Atunci acesta este un meci special, este cel mai popular derby din Italia și dacă nu îl poți câștiga atunci nu ar trebui să-l pierzi. Față de anul trecut pierdem aspectul săriturii omului, dar din punct de vedere defensiv echipa merge bine. Imobilul este și el mai bun, sperăm că în următoarele două săptămâni se poate îmbunătăți și cred că golul din Champions League i-a făcut bine. Ce ne-am spus Mourinho și cu mine? Care-i treaba?Suntem doi spargeri, dar ne iubim. Îmi place mai puțin când interpretează personajul, dar persoana este de un nivel înalt.”

Mourinho: „A fost o remiză, dar este întotdeauna mai bine decât o înfrângere”

A fost o remiză, un punct este pozitiv și este mai bun decât o înfrângere – the se gândea la Mourinho -. O egalitate este mai bună decât nimic, mai ales când se joacă împotriva unei echipe cu aceleași obiective, plus că nu am pierdut teren împotriva unui adversar direct. Arbitrul? I-a avertizat pe fundașii noștri centrali în 25’ cu un criteriu pe care îl folosește doar la noi: Pedro apoi se aruncă într-un mod fantastic, putea să înoate... Sarri? El este întotdeauna ultra-drăguț cu mine. Am vorbit înainte de meci și am glumit despre ceea ce ne-am spus unul altuia în timpul săptămânii. Totuși, ne iubim și i-am spus că în următoarele două săptămâni niciunul dintre noi nu va râde, dar nici nu vom plânge...”.