CAMPIONATUL SERIE A - Atacantii risipesc si intre Inter si Napoli se termina 0 la 0

CAMPIONAT DE SERIE A - Nici Mazzarri, nici Benitez nu găsesc asul pentru a câștiga în fața trecutului lor - Icardi și Higuain irosesc ocazia de a marca și în final cele două echipe trebuie să se mulțumească cu o egalitate - Napoli consolidează locul trei și intrarea Inter în Europa Liga – Dar pentru a ținti mai sus atât Thohir, cât și De Laurentis vor trebui să investească

Un punct pentru unul nu rănește pe nimeni. Inter-Napoli se încheie 0-0, un rezultat care mulțumește ambele echipe și care, în general, reflectă pe deplin ce s-a văzut pe teren. Oamenii lui Mazzarri s-au descurcat mai bine în prima repriză, a lui Benitez în a doua. Nerazzurri și Azzurri ar fi putut câștiga, dar zeul fotbalului, de data aceasta, a decis că este în regulă. Paradoxul că un meci atât de frumos și distractiv se termină fără goluri poate fi explicat prin inexactitățile atacanților, pentru o seară toată lumea trebuie să fie revizuită. Același lucru este valabil și pentru Inter, care a irosit o șansă mare în prima repriză cu Icardi și mai ales pentru Napoli, vinovat că a devorat multe goluri. Pe scurt, ar fi putut fi un rezultat mai rotunjit, dar remiza este acolo. „Am avut un meci grozav în prima repriză – a spus Mazzarri la conferința de presă. – În repriza secundă, însă, ne-a lipsit puterea dar am fi putut câștiga dacă ne-am fi realizat șansele”.

„Am jucat pentru a câștiga – a repetat Benitez. – Păcat de tragerea la sorți, pe hârtie e un rezultat bun dar din câte am văzut am meritat mai mult”. Chiar și antrenorii s-au bucurat de ceea ce a fost un concurs vibrant de la început. Gata de plecare și Napoli, desfășurat cu obișnuitul 4-2-3-1 cu Insigne preferat lui Hamsik, este imediat periculos, dar Callejon trage o ocazie bună. Inter a răspuns imediat cu Kovacic, al treilea jucător la rând, care a comis-o pe Reina cu un șut frumos de la distanță.

Șansele s-au succedat și în minutul 13 Napoli a avut una senzațională: Mertens l-a lansat față în față pe Callejon cu Handanovic, dar spaniolul a tras pe lângă poartă, devorând un gol deja marcat. Nu a mai avut timp să-și tragă sufletul, nerazzurrii erau deja pe partea cealaltă și i-au dat furori Reinei cu piciorul drept de la Palacio. La punct de vedere al golurilor, meciul este la egalitate, dar din punct de vedere al jocului Inter este cea care trage sforile, cu azzurrii închiși în propria jumătate și gata de reluare. Nu fotbalul îi place lui Benitez, și de fapt după pauză Napoli și-a schimbat atitudinea. În minutul 50 Higuain a tras cu un șut sigur dar Nagatomo s-a sacrificat, apoi Mertens în zona mică nu a găsit golul. Argentinianul însuși a avut o ocazie senzațională câteva minute mai târziu, iar din nou a fost neobișnuit de inexact. Benitez îl introduce pe Hamsik și Mazzarri decide să retragă centrul de greutate: iese Icardi în Kuzmanovic, cu Maurito care iese clătinând din cap în stil Balotelli cu Seedorf. Azzurrii au presat în căutarea victoriei, Inter s-a bazat pe contraatacuri, care să spun adevărul devin din ce în ce mai sporadice. Și în minutul 83 Inler are mama tuturor șanselor dar o devorează lovind stâlpul din vârful zonei mici. Este ultima suflare a unui meci palpitant, care a amuzat publicul și a adus un omagiu fotbalului italian. În plus, el le-a spus lui Thohir și lui De Laurentiis că cele două echipe vor trebui totuși să crească mult dacă, anul viitor, vor să urmărească câștigarea Scudetto-ului.