Ligii Campionilor, Juve are o revenire de la Tottenham: ori câștigă la Londra, ori iese

Campioana Italiei era deja în sus cu două goluri după 9 minute, dar apoi Higuain, autorul a două goluri, imprimă un penalty pe bară și Tottenham își găsește puterea să revină și să egaleze – Acum e greu pentru bianconeri: o singură ispravă la Wembley i-ar putea salva de la eliminare – Allegri: „Putem face”

Acum devine greu. Juventus nu depășește remiza pe teren propriu împotriva lui Tottenham și complică viața la calificare. Allegri ar fi semnat pentru a nu primi un gol, în schimb a primit 2 și va fi acum obligat să câștige la Wembley (sau, alternativ, să remizeze înscriind cel puțin 3 goluri) pentru a nu abandona prematur Liga Campionilor. Desigur, timpul poate juca în favoarea lui: pe 7 martie, ziua meciului de la Londra, ar trebui să-i aibă la dispoziție pe Matuidi și, mai ales, pe Dybala, jucători foarte importanți capabili să simplifice ceea ce pare a fi o ispravă.

De altfel, Spurs sunt dezlănțuiți acasă, așa cum a putut vedea deja Real Madrid, învinși cu 3-1 fără prea multe plăceri. Și să spun că meciul nu a mers bine dar chiar foarte bine. Ready-go și Higuain l-a deblocat cu o viraj pe cât de frumoasă, pe atât de de neoprit (2’), apoi Davies l-a lovit pe Bernardeschi în zonă și Pipita însuși a semnat 2-0 din penalty (9’). Un început de vis care însă, pe măsură ce minutele treceau, a sfârşit prin a dispărea inexorabil.

Mai mult decât golul de 2-1 al lui Kane (35’), Doamna a fost trezită de un alt penalty acordat (pe bună dreptate) de arbitrul Brych pentru un fault de Aurier asupra lui Douglas Costa: de data aceasta Higuain l-a imprimat pe bară și Tottenham a intrat astfel în repriză. timp cu un dezavantaj minim. O lovitură proastă pentru Juve, care a fost aproape să marcheze al treilea gol de mai multe ori chiar și în repriza secundă, dar fără să-l găsească.

Și așa englezii, după ce l-au speriat pe Buffon cu un șut al lui Kane, au găsit 2-2 cu Eriksen, isteț în lovitură liberă pe stâlpul portarului și norocos că și-a găsit complicitate (71’). Meciul s-a încheiat cu Juve vânând un nou avantaj dar până acum energia fizică era în scădere și energia mentală, ei bine, nu mai e nevoie să spun... Finala de 2-2 lasă totul deschis dar este clar că rezultatul îl mulțumește pe Pochettino mai mult decât pe Allegri, cel putin cum au iesit lucrurile.

„Nu accept că această remiză deprimă mediul, am avut o șansă de 50% înainte și o mai avem și acum – izbucnirea managerului. – Cred că aici s-a pierdut ceva obiectivitate, Juventus joacă pentru a câștiga Liga Campionilor, dar nu sunt favoriți. Se ia de la sine înțeles că trebuie să învingem Tottenham cu 3-0 și mă enervează, nu poți merge în finală în fiecare an..”.

Cuvinte dure, completate de un tweet ulterior („vom câștiga cu entuziasm și pozitivitate”) care, dacă nu ar fi încă clar, mută totul la aspectul psihologic. Calificarea rămâne deschisă dar numai cu condiția să mergi la Londra cu mentalitatea potrivită, fără a fi condiționat de „obișnuitele” fantome europene. Allegri a înțeles asta, pe 7 martie vom vedea dacă mesajul a fost primit și de jucătorii săi.