Campioană, Juve a trecut de Porto: 0-2

Portughezul în 10 din minutul 27 (dublu galben lui Telles), bianconerii au fost aproape de a marca, apoi i-au rezolvat pe croat și pe brazilian, care tocmai intraseră. Întoarcerea la Torino pe 14 martie.

Juve și-a sărbătorit a patra victorie consecutivă în Europa câștigând cu 2-0 la Porto, cu goluri de la Pjaca și Dani Alves și ipotecând efectiv calificarea în sferturile de finală. Allegri nu este afectat de excluderea lui Bonucci și ghicește înlocuirile, chiar dacă rezultatul final a fost ajutat cu siguranță de nebunia fostului Inter Alex Telles, eliminat înainte de jumătate de oră pentru un al doilea cartonaș galben.

Porto începe puternic, conform tradiției, dar Juventus creează cea mai periculoasă ocazie în prima jumătate de oră cu Dybala, care mănâncă un gol șutând sus. Momentul de cotitură al jocului vine în minutul 27, când Telles primește cel de-al doilea cartonaș galben pentru un fault rău asupra lui Lichtsteiner (primul fusese pe Cuadrado chiar înainte): intervenție dură și decizie corectă. Un minut mai târziu Cuadrado atinge stâlpul. Espirito Santo alege să sacrifice bijuteria André Silva, introducându-l pe Layun pe aripa stângă și lăsându-l pe Tiquinho drept singur atacant. Înainte de pauză, Khedira încearcă și cu o lovitură de cap lată. Apoi o intervenție de corner a lui Casillas (nu foarte sigur) la un șut al lui Khedira, în cele din urmă bara lui Dybala după un picior stâng grozav.

Repriza secundă este un asediu al lui Juve: după un gol anulat de Dybala pentru ofsaid (dubios), sosește șutul mare al lui Khedira și iar șutul lui Paulo de la distanță. La mijloc se află lovitura de cap a lui Herrera care îi sperie pe bianconeri. Porto se apără cu încăpățânare și atenție, Juve sunt mai puțin lucide și mai puțin strălucitoare decât de obicei. Nici antrenorul proprietarilor nu a fost mulțumit și l-a pus pe Corona, mai ofensivă, în locul lui Neves. Allegri răspunde cu Pjaca în locul lui Cuadrado. Cu puțin timp înainte, Higuain aproape a marcat un gol care ar fi putut fi frumos, dar golul lui Casillas părea bântuit. Superioritatea numerică ajută însă pe termen lung și înlocuirea lui Allegri este câștigătoare: în minutul 28 se ocupă de asta Pjaca, care înscrie primul gol pentru Juventus în cea mai importantă seară. La scurt timp, Dani Alves dublează din centrarea lui Alex Sandro. Meciul s-a încheiat și calificarea la un pas distanță.