Campioană, Napoli cucerește Lisabona și zboară în optimile de finală

Azzurrii au repetat marea performanță de vineri în campionatul cu Inter și au cucerit Lisabona, câștigând cu 2-1 împotriva lui Benfica și zburând în optimile de finală ale Ligii Campionilor ca primul clasat în grupă – Goluri de la Callejon și Mertens.

Napoli face o mare revenire. După prestația convingătoare de vineri în ligă împotriva lui Inter, azzurrii au trecut și de delicatul test din Liga Campionilor, câștigând în deplasare la Lisabona împotriva lui Benfica (1-2 în finală) un meci decisiv pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Oamenii lui Sarri nu tremură și se califică astfel primii în clasament din grupa lor, chiar dacă seara a început imediat datorită victoria răsunătoare a lui Dinamo Kiev, care a câștigat cu 4-0 acasă împotriva lui Besiktas deja în prima repriză (6-0 în finală): odată cu veștile sosite din Ucraina, Napoli și-ar fi putut permite chiar să piardă (dar în acel moment ar fi terminat ca alergători- sus).

Golurile victoriei vin în repriza secundă și sunt semnate de Callejon și Mertens, după aceea aproape tot meciul Napoli a ținut frâiele jocului, construind mai multe ocazii și riscând puțin, pentru ca apoi să tragă puțin vâslele odată ce calificarea a fost dobândită practic. Acum, printre posibilii adversari din optimile de finală se numără secundii sau, de exemplu și în acest moment, Paris Saint Germain, Manchester City, Bayern Munchen, și cu siguranță unul dintre Real Madrid și Borussia Dortmund. Extragerea are loc luni, 12 decembrie, ora 12.