Acțiune

Wayne Thiebaud, The Cake Painter: Lucrări la licitație în New York la Phillips

Pe 19 aprilie, Phillips New York va licita operele lui Waynw Thiebaud din Colecția de familie a lui Harry W. și Mary Margaret Anderson (unicul proprietar)

Acestea sunt amprente ale Wayne Thiebaud care făceau parte din cea mai mare colecție istorică de imprimeuri, picturi, desene și sculpturi americane contemporane de Harry W. (Hunk) și Mary Margaret (Moo) dobândite în timpul vieții lor în zona golfului San Francisco.

Wayne Thiebaud cu Kathan Brown, director fondator al Crown Point Press, în studioul Crown Point, 2002

Soții Anderson au început să colecționeze la sfârșitul anilor 60 și au fost întotdeauna pasionați de tipărirea de artă plastică, pe care perechea o numește „prima lor dragoste” – chiar și Moo a intrat în afacerea tipăririi și publicării în 1978, formând 3EP Ltd. Press. Această selecție de lucrări – în imagine, tehnică și tipografie – include unele dintre cele mai bune lucrări create de Wayne Thiebaud (vezi articolul nostru „Cât valorează munca lui”) și tipografii și editurile colaboratoare din anii 70 până în 2002.

Wayne Thiebaud
Patru prăjituri, din Gravuri recente I, 1979
Estimare: 30,000 – 50,000 USD

Primele printuri din selecția care vor fi oferite în aprilie sunt linoleum și litografia Rabbit din Boston Cremes din 1971 de Wayne Thiebaud, din două serii diferite de șapte imagini publicate de Parasol Press, Ltd., New York, au fost achiziționate de la Menlo Park Gallery din Albert Smith. Ambalajul Four Cakes fin gravat si colorat, din seria Recent Etchings n. 1, 1979, publicată tot de Parasol Press, a fost achiziționată de Smith Andersen Gallery. Perechea gratuită de rujuri-negru și opt rujuri, 1988, și variantele de culoare pastorală Hill River și Dark Hill River, 2002 au fost tipărite și publicate de Kathan Brown's Crown Point Press din San Francisco. Soții Anderson au conectat nu numai cu galeriile lor locale, ci și cu artiștii înșiși. „Desenele tipărite” ale celor două monotipuri unice ale lui Thiebaud au fost achiziționate direct de la artist în 1978. Freeway Curve și Twin Peaks Downgrade #1 sunt exemple suculente și luxuriante ale caricaturii sale despre strada urbană și arhitectura străzii San Francisco.

Wayne Thiebaud | Iepure, din Șapte naturi moarte și un iepure, 1971 | Estimare: 15,000 – 25,000 USD
Prin amabilitatea lui Phillips

Soții Anderson au fost întotdeauna foarte pasionați de imprimarea artistică, denumită de cuplu „prima lor dragoste”, intrând chiar în industria tipografică și editorială în 1978, formând 3EP Ltd. Press, dedicată monotipurilor și formelor unice de tipografie. La sfârșitul anilor 70, ei au călătorit frecvent la studiouri și ateliere de tipărire pentru a cultiva prietenii cu artiști care până atunci erau figuri semnificative în arta și gravura americană, inclusiv Ellsworth Kelly și Kenneth Tyler, un tipografi Gemini care a fondat apoi Tyler Graphics. Mediul atelierului și aria artistică în continuă expansiune a lucrărilor la care au fost martori i-au inspirat pe Anderson să-și continue sprijinul pentru inovațiile în mediu, aducând chiar și pe fiica lor, Putter Pence, care a extins 3EP-ul la Los Angeles și și-a deschis galeria pentru a le prezenta. tipărituri împreună cu alte ediții contemporane.

Licitația include și lucrări ale lui Jasper Johns din aceeași colecție.

cometariu