Vuelta: multe nume mari absente, toate împotriva lui Roglic

Quintana, Lopez și Uran sunt cei mai periculoși rivali ai slovenului. Aru, care a câștigat Vuelta în 2015, conduce mica trupă italiană, dar speră să se răscumpere.

Vuelta, deja părăsită de multe nume mari, a pierdut și ea în ajun Richard Carapaz, câștigătorul Giro d'Italia care după lovitura surpriză din cursa roz se eclipsase în așteptarea cursei spaniole. Dar o cădere la un eveniment din Olanda l-a determinat să renunțe, o renunțare cu o urmă de controversă și suspiciune în condițiile în care ecuadorianul este pe cale să părăsească Movistar și să se căsătorească cu Ineos. Este soarta ca cele trei mari curse de etape din acest an să fie nevoite să renunțe la riders dați printre marii favoriți ai ajunului în ultimul moment.

Giro a înregistrat absența lui Egan Bernal din cauza unui accident de antrenament. Tânărul columbian a câștigat apoi Turul care, cu câteva zile înainte de start, l-a pierdut pe Tom Dumoulin și mai ales pe Chris Froome, victima unui accident ruinat în Turul Dauphine. Britanicul, aflat încă în doc uscat din cauza amplorii fracturilor, a fost premiat cu Vuelta 2011 ca urmare a descalificării pentru dopaj a lui Cobo, spaniolul care l-a precedat în clasamentul final. Multe absențe: pe lângă cele evidente ale lui Froome, Dumoulin, Bernal și Nibali s-au adăugat și cele ale lui Carapaz și Simon Yates, câștigător al ediției de anul trecut, care nu aveau chef să facă față greutăților Vueltei după cele din Giro și Tour. .

Derulând lista de start, pe degetele mâinii pot fi numărate nume celebre: Primo Roglic care va încerca să compenseze jumătatea dezamăgirii din Giro, Nairo Quintana care va încerca să facă un bis după succesul său din 2016, Miguel Angel Lopez, Rigoberto Uran, Jacob Fuglsang, Alejandro Valverde. Pe frontul italian, liderul este Fabio Aru, care a obținut cea mai bună victorie a sa la Vuelta în 2015 și care acum speră să se răscumpere.