Vuelta, revenirea lui Contador după descalificare

Alberto Contador, după descalificarea sa din 5 august, a revenit în grupă în Turul Eneco înainte de a înfrunta cea mai importantă cursă de etape din calendarul ciclism după Tur și Giro – Anticiparea revenirii sale este mare – Wiggins nu va fi acolo – Froome printre principalii adversari ai spaniolului.

Șase finisaje în urcare, 56 km de probe cu cronometru (din care 16 pe echipe), 37 de trecători montane, un total de 21 de etape care acoperă 3.300 de kilometri din 18 august până pe 9 septembrie: este Vuelta de Spana care anul acesta capătă o importanță cu totul aparte, deoarece este primul test provocator pentru Alberto contra, care s-a terminat acolo descalificare pe 5 august, a revenit în peloton în Eneco Tour înainte de a aborda cea mai importantă cursă de etape din calendarul ciclism după Tur și Giro.

O Vuelta concentrată în întregime în nordul Spaniei (punctul cel mai sudic va fi Madrid, unde se va încheia competiția), o cursă concepută mai mult pentru grimpeurs decât pentru sprinterii pe distanțe lungi. Întoarce-te acolo Bola del Mundo, în penultima etapă, urcarea în care Vincenzo Nibali a pecetluit triumful din 2010. Revedem Lacurile Covadonga, revenim în Țara Bascilor după succesul din 2011 cu urcarea Arrate. Dar există nume noi precum Cuitu Negro sau Mirador de Ezaro, cu rampe care se apropie de 25% pantă.

Contador a mai participat la Vuelta o singură dată până acum, în 2008. Și a câștigat-o. Anticiparea revenirii lui este mare, nu numai în Spania pentru că Contador este o moștenire mondială a ciclismului. Deși absent, el a fost încă o umbră voluminoasă în timpul sezonului curent pe care l-a văzut câștigători nelansați, după nume și naționalitate, atât în ​​Giro cât și în Tur: canadianul Ryder Hesiedal și britanicul Bradley Wiggins au ștampilat cele două competiții majore dar faptele lor – ne-am întrebat de mai multe ori mai ales în fazele soporifice ale ultimei Grande Boucle – ar fi fost așa cu campioana iberică la linia de start? Nu există nicio contra-dovadă, chiar dacă Wiggins imediat după Tur a câștigat aurul în cronometrul olimpic, sigilând un sezon de amintit care a început cu triumful de la Paris-Niza și apoi a continuat cu victorii la Turul Romandiei și Dauphiné.

Wiggins nu va fi la Vuelta. E normal ca dupa atata alergat sa refuzi. Pe escadrila Sky se bazează Christopher Froome, care în Tur, unde a terminat pe locul al doilea, a dat dovadă de atâta prospețime și putere încât chiar și căpitanul său Wiggins să se simtă inconfortabil. Froome, care a fost deja aproape de a câștiga Vuelta anul trecut terminând în spatele câștigătorului Cobo, va fi unul dintre adversarii care va putea măsura cel mai bine care Contador ne-a restituit descalificarea pentru dopaj. O oprire forțată care va rămâne totuși o pată în cariera lui, chiar dacă campionul Spaniei și-a apărat mereu cu mândrie inocența. Dar este puțin probabil ca mașinile de control să greșească odată ce pozitivitatea a fost detectată. Dacă ceva, în cazul lui Contador e de reproșat încetineala vremurilor, de peste un an și jumătate, de la „crimă” (iulie 2010) până la sentință (februarie 2012).

Pantani, prins cu hematocritul peste norma, s-a îndepărtat ca un bărbat și un atlet. Contracara, care pentru friptura aceea cu clenbuterol, a pierdut un Tur și un Giro copleșit pe drum, din fericire a avut o reacție mâhnită, dar mai calmă. Alți călăreți excelenți, ajunsi în rețeaua de dopaj, au reușit să revină în șa și chiar să câștige din nou: da Denis Menchov, rusul primul într-un Giro și într-o Vuelta, a Ivan Basso (care a câștigat din nou Giroul în 2010) până la David Millar e Alexandre Vinokourov (care și-a încheiat cariera cu aur în cursa rutieră din Londra 2012).

Contador ne-a obișnuit cu o continuitate de companii care amintesc mai mult de campionii polivalenti din trecut decât de cei foarte specializati din prezent. În practică, ciclismul este întotdeauna așteptat de la el care nu s-a văzut anul acesta, alcătuit din goluri, atacuri, sprinturi în urcare, un repertoriu care a lipsit aproape cu desăvârșire, mai mult în Tur decât în ​​Giro, unde cel puțin vivacitatea de „Purito” Rodriguez a mutat câteva etape finale. ȘI Joaquin Oliver Rodriguez, cunoscut sub numele de „țigarillo”, liderul lui Katusha, va fi alături de Froome cel mai periculos adversar pentru Contador în Vuelta care va începe pe 18 cu cronometrul pe echipe de la Pamplona, ​​în fața casei lui Miguel Indurain. Alături de el, în Katusha, va fi și Menchov care caută cel puțin un succes de etapă după dezamăgitorul Tur la fel cum, la Astana, Roman Kreuziger se uită spre Spania pentru a îndrepta un sezon cu adevărat dezastruos.

Printre italieni, absent Nibali, două nume pe celelalte: Cunego pentru o bună plasare în clasament e Pinotti pentru cronometru. Dintre spanioli, pe lângă Rodriguez pentru a contracara Contador, căpitanul Movistar Juan José Cobo, tricou galben 2011, revine cu câteva secunde pe Froome.