Vuelta: Dennis regele probelor cu cronometru, Yates în tricoul roșu

Valverde se apără în timp ce columbienii cedează – Kruijswick și Mas fac un salt înainte – Munții din nou astăzi

Dacă nu concurează Froome, Dumoulin și Thomas, bărbați ai clasamentului, dar și formidabili cronometru, cursele contra cronometru din marile curse pe etape trăiesc pe două competiții într-una, una pentru victoria de etapă și cealaltă pentru primele poziții. în clasificarea generală. Cu atât mai mult motiv în această Vueltă cu un top zece în care nu există un specialist recunoscut în cronometru: așa că nu i-a fost greu lui Rohan Dennis să-și reafirme superioritatea clară câștigând a cincea cursă contra cronometru în cei 32 de km dintre sezonul Santillana.

Australianul de la Bmc, deja îmbrăcat în tricoul roșu triumfând în mini-contra cronometru de la Malaga care a inaugurat această Vuelta, a tăiat goluri substanțiale pentru toată lumea. Doar patru piloti au reușit să reducă cursa, păstrând diferența în decurs de un minut: coechipierul său Joey Rosskopk, al doilea la 50”, cei doi Sky Jonathan Castroviejo la 50” și Michal Kwiatkwoski (la 51”) și Steven Kruijswick (tot la 51”).

Și tocmai olandezul de la Lotto-Jumbo este cel care pune cea mai bună performanță dintre bărbații din clasament, singurul cu Eric Mas care îl precedă pe Simom Yates rodându-l la 37”, performanță care îl duce pe locul trei în clasament. la 52” din tricoul roșu britanic. Chiar dacă Kruijswijck și, într-o mai mică măsură, Mas (al șaselea la 1'06" de la Dennis) au redus diferența, contra-cronometrul s-a încheiat în favoarea lui Yates (al 13-lea la 1'28" de la Dennis), care își vede clasamentul îmbunătățit cu 7" pe Valverde (acum al doilea la 33") și mult mai mult pe cei trei columbieni din primii zece, toți care au terminat pe locul 25 la cronometru: Quintana pe locul 26 la 2'10" de la Dennis a pierdut încă 42" din tricoul roșu alunecând pe locul patru în clasamentul general cu 1'15” în urmă; mai rău de 9” a fost Miguel Angel Lopez, pe locul 31 la final și a coborât pe locul șase în clasament la 1’34”, depășit tot de Mas.

Uran a fost și el dezamăgitor, pe locul 28 la 2'16” de Dennis, acum al nouălea în clasament la mai bine de trei minute de Yzates. Cronometru complicat și pentru Pinot, câștigător al Logosului de Covadonga, nu fan al cronometrului, care i-a lăsat pe teren încă 43” lui Yates. Vuelta nu s-a terminat, de astăzi mai sunt munți noi și Pirineii din Andorra sunt încă de urcat, dar pentru grimpeurs și pentru Pinot cronometrul de ieri a complicat și mai mult o posibilă revenire. Pierdut în spate încă o dată Fabio Aru, la 3'43” în spatele lui Dennis. Nibali a terminat pe locul 63 la 4'02” dar o veste bună în vederea campionatului mondial, durerile de spate practic au dispărut.