Volei, Italia în vârful lumii: după biletul la Londra, azzurrii iau Cupa Mondială

Triumf din ultimă suflare în Japonia, unde sextetul lui Massimo Barbolini reușește să repete succesul din 2007 – Kenya copleșită cu un sec 3 la 0 (25-6, 25-10, 25-17) – Statele Unite se poticnesc de Japonia – China s-a clasat pe locul trei .

Londra nu este suficientă. După ce au detașat biletul pentru următoarele olimpiade, fetele echipei albastre de volei nu sunt mulțumite și revin din Japonia cu titlul mondial în buzunar. Cupa Mondială este a lor. Tocmai când victoria părea că s-a stins dintr-o suflare, în sprintul final, au reușit.

La înfrângerea suferită ieri în mâinile americanilor foarte puternici (care a câștigat cu 3-1) a dus Statele Unite în vârf în penultima zi a turneului. Un rezultat foarte amar pentru sextetul condus de Massimo Barbolini, care s-a văzut depășit la doar un pas de poartă. Vis dispărut? Nu încă.

Astăzi, în dimineața italiană, s-a întâmplat ceea ce părea imposibil. Nu sunt sigur că Italia s-a plimbat peste Kenya aproape amator (stabilit în trei părți: 25-6, 25-10, 25-17), întrucât cuirasatul fabricat în SUA a fost copleșit cu 3-0 de Japonia. Pentru azzurri, le-a fost suficient să piardă două seturi. Așadar, iată clasamentul final: Italia 28, Statele Unite și China 26.

Un premiu mai mult decât meritat pentru o echipă capabilă să câștige 9 din 10 meciuri, dintre care 7 pentru 3 seturi la 0. Dedicarea zilei este cea a fundașului central genovez Valentina Arrighetti, care în toiul sărbătorilor s-a adresat un gând către orașul ei.