Un Napoli aflat în stare de grație condamnă Juve la un al doilea knockout: 2-0

CAMPIONAT DE SERIE A - Victoria clară cu 2-0 a napolitanilor în stare de grație: miracolele lui Buffon nu sunt suficiente pentru Juve care plătește greoi pentru absența lui Tevez dar mai ales pentru un declin fizic clar și își adună cel de-al doilea knockout în ligă după 22 pozitiv. meciuri – Di Callejon (omul meciului) și Mertens golurile echipei lui Benitez – Furia Conte

Și a venit ziua în care Juventus a cunoscut înfrângerea. După 22 de jocuri fără a pierde, Doamna cade la Napoli și pune în pericol recordul de 100 de puncte. Nu Scudetto, care este încă în siguranță în ciuda căderii de la Fuorigrotta, dar miercuri Roma, în cazul unui succes în refacerea împotriva Parmei, ar putea intra în limita de 8. Marja rămâne mare, dar ciocnirea va avea loc pe 11 mai. s-a îndreptat spre Olimpico, așa că e mai bine să nu lași garda jos. Napoli iese triumfător din noaptea de la San Paolo, în ciuda greșelii tușierului Tonolini, care în minutul 37 al primei reprize nu a văzut ofsaidul lui Callejon pe golul de 1-0. Greseala iertabila la viteza normala, nu la ochiul infailibil (sau aproape) al moviolei. Dar oricum, azzurrii au câștigat și cu siguranță nu (sau cel puțin nu numai) datorită arbitrului.

Superioritatea oamenilor lui Benitez a fost evidentă în cea mai mare parte a meciului, iar chiar și atunci când Juve și-a ridicat centrul de greutate, poarta Reinei nu a tremurat. Dimpotrivă, cea de ieri este, fără îndoială, cea mai bună performanță a lui Napoli într-un campionat care, fără distragerile văzute, i-ar fi putut vedea ca pe un protagonist mult mai mult. Lady a dezvăluit toate limitările fizice văzute în ultimele săptămâni, când câștigase numeroase meciuri fără să le domine vreodată complet. O situație îngrijorătoare, nu atât pentru clasament (închis de ceva vreme), cât pentru iminenta angajare în Europa League, care va vedea joi pe alb-negrii pe terenul perfid de la Lyon. A fost clar de la început că nu va fi o seară ușoară.

Nici măcar 7 minute și Napoli putea deja să preia conducerea, dar Buffon este uimitor la șutul din apropiere a lui Callejon. Șaizeci de secunde mai târziu și azzurrii marchează prin Hamsik, dar Tonolini anulează pe bună dreptate pentru ofsaid. Juve suferă, țipă Conte pe bancă, dar picioarele lui sunt ceea ce sunt. Napoli, în schimb, merge la o mie și continuă să creeze goluri. În minutul 10 Hamsik însuși l-a forțat din nou pe Buffon să facă o minune, iar în minutul 29 Callejon a făcut același lucru. Juve? Totul într-un șut, deloc insidios, de Lichtsteiner, blocat ușor de Reina. Avantajul napolitanului este în aer și în minutul 37 se concretizează: păcat că Callejon, la asistența lui Insigne, este în ofsaid, deși doar cu torsul.

În repriza secundă, Juventus a apărut pe teren cu o altă atitudine, dar Napoli a fost în seara grației și, pentru o dată, a reușit și faza defensivă în cel mai bun mod posibil. Într-adevăr, echipa gazdă este cea care creează cele mai mari pericole: în minutul 60 Ghoulam îl face pe Buffon (și bara transversală) să tremure cu o lovitură liberă frumoasă, iar în minutul 78 Hamsik irosește un contraatac frumos cu un șut solicitat. Dar golul a fost din nou în aer și a ajuns în minutul 81: Pandev l-a lansat pe Mertens cu o lansare splendidă, belgianul a apărat mingea și Buffon a fost rece cu un picior drept evaziv.

Scorul de 2-0 dezlănțuie San Paolo și stinge fierberea (călduță) a Doamnei. Rezultatul nu se mai schimbă și Juventus, după 22 de meciuri de ligă fără înfrângere, ridică steagul alb. Nu numai atât: înfrângerea de la Fuorigrotta este primul meci în care bianconerii nu au mai marcat din 16 februarie (Roma-Juve, 1-0 semnat Totti). Pe scurt, o noapte de uitat, chiar și fără a face dramă. La urma urmei, este mai rău decât să pierzi două meciuri în 31 de zile de ligă...