Tour, Froome pentru a treia oară în galben

Bardet și o Quintana dezamăgitoare completează podiumul acestei ediții care s-a încheiat ieri cu sprintul victorios al lui Greipel. Britanicul, Sagan și Cavendish au fost cei trei mari. Biletele de trecere și eșec de la cea de-a 103-a Grande Boucle

Turul 103 s-a încheiat cu sprintul câștigător al lui André Greipel pe Champs Elysées.Pentru a treia oară Parisul îl încununează pe Chris Froome, care se alătură campionilor dintr-un trecut mai mult sau mai puțin îndepărtat precum Philippe în lista de onoare a celei mai mari curse de etape Thys, Louison Bobet și Greg Lemond. Un XNUMX la rând care pare că s-ar putea întinde având în vedere superioritatea britanicilor față de rivalii săi. Merckx chiar a spus că în acest ritm Froome ar putea câștiga chiar și o duzină de Tururi.

A fost un Tur care, prezentând cele mai bune din ciclismul mondial, a dat speranță pentru dueluri incitante, care nu s-au împlinit niciodată în 21 de etape. Este un fapt că de când Froome este prin preajmă ceilalți nu au câștigat niciodată nimic: Contador, când nu s-a retras, nici nu a intrat pe zona podiumului. Nibali a câștigat Turul din 2014 în mare măsură, dar nici Froome, nici Contador nu au mai fost forțați să se retragă din cauza accidentelor din primele etape.

Quintana a câștigat un Giro în 2014 în care singurul adversar a fost Rigoberto Uran, drăguț, bun dar cu siguranță nu un câștigător constant. De fiecare dată când l-a întâlnit pe Froome la Tur, columbianul a fost nevoit să rămână în spatele lui. Proprietatea tranzitivă aplicată ciclismului de astăzi duce la un adevăr unic și de necontestat: Froome este cel mai puternic dintre toate, cel puțin în Tur, deoarece până acum nu s-a aventurat din nou în Giro după cei ca adept necunoscut din 2009 și 2010.

A câștigat Turul ca marțian în 2013, l-a recăpătat anul trecut cu amestecarea furioasă din prima urcare a Pirinei la La Pierre -Saint-Martin care și-a anihilat adversarii, anul acesta i-a fost de ajuns și mai puțin: un atac în coborâre. a Peyresourde, o lovitură de stat pe câmpie în vântul Montpellier, o cronometru în urcare la egalitate. De asemenea, s-a răsfățat cu un spectacol maraton în haosul etapei Ventoux care va intra în cele mai vizionate imagini din istoria Turului.Iată pe scurt buletinele celor promovați și respinși.

Chris Froome: votul 10. Din motivele de mai sus.

Peter Sagan: 10. Niciodată în istoria rasei franceze nu am văzut un tricou verde atât de combativ, histrionic, spectaculos. Campioana mondială slovacă a arătat la Tur tot ce poate oferi mai bine repertoriul unui campion la pedale. Trei victorii cu tricoul galben, multe plasări, atacuri continue, sprinturi incredibile. Cu a cincea victorie în clasamentul la puncte, este la un pas de recordul germanului Zabel.

Mark Cavendish: 9,5. Ar fi încă 10 dacă ar fi ajuns până la Paris, dar Turul l-a readus la ciclism pe unul dintre cei mai mari sprinteri ai tuturor timpurilor, un superstar autentic alături de Froome și Sagan în această ediție a Grande Boucle. Arăta ca „arcul lung” mortal al arcașilor englezi ai lui Edward al III-lea în Războiul de o sută de ani, datorită ușurinței cu care și-a învins rivalii. Cu pokerul realizat anul acesta, Cavendish a ajuns la 30 de victorii, la doar patru lungimi de cele 34 de hit-uri ale lui Eddy Merckx.

Romain Bardet: 8. Cu splendida acțiune solo de la Saint-Gervais a oferit Franței singura lor victorie în acest Tur, garantând podiumul pentru a doua oară, de data aceasta chiar în spatele lui Froome și înaintea lui Quintana. Așteptând să vadă cum va evolua talentatul, dar neconcludent Alaphilippe (scor 5), având în vedere fragilitatea și inconstanța lui Thibaut Pinot (scor 4), el este omul în care francezii pot spera să câștige din nou Turul, un succes pe care îl au. lipsește din 1985, de la ultimul și al cincilea triumf al lui Bernard Hinault.

Nairo Quintana: 5. A fost marele favorit împreună cu Froome, dar columbianul nu părea niciodată capabil să lovească, nici măcar pe cele mai grele urcări, este un pur grimpeur. Un condor smuls care încă urcă pe podium doar datorită ghinionului care l-a avut pe Bauke Mollema (scor 6,5) în ultimele două zile alpine. Este însă un podium pe locul trei, realizat aproape nemeritat și, prin urmare, mult mai amar decât cele două anterioare obținute în spatele lui Froome în 2013 și 2015.

Alejandro Valverde: 6,5. Este vechiul seif folosit ca Joaquin Rodriguez (scor: 6). A câștigat o singură Vuelta de mari tururi, dar Movistar din Murciano la 36 de ani este singurul care are curajul să facă Giro și Turul în același an și să le conducă în prima linie, obținând locul trei în Italia și al șaselea în Italia. Franța unde a fost în slujba lui Quintana. Cât despre Purito, un loc al șaptelea în clasament și-a revenit in extremis datorită trezirii finale din Alpi după ce a dezamăgit mai ales în faza de acasă din Andorra-Arcalis.

Vincenzo Nibali: 5. Este unul dintre puținii campioni în circulație capabili să câștige Turul, Vuelta și Giro: nu este clar de ce, după triumful din Giro, a venit la Tur știind că făcea mai multe prosti decât isprăvi (singurul mic acută este locul trei în Morzine). Acestea fiind spuse, rechinul este de admirat și pentru personalitatea sa, deoarece este cu adevărat rar să vezi un alergător care declară coram populo că folosește Turul „sacru” ca și cum ar fi un cantonament pe Teide sau pe Riviera în vedere. a Jocurilor Olimpice de la Rio.

Aru: 5,5. Este adevărat că la 26 de ani și la primul său Tur se poate întâmpla să intre în criză așa cum i s-a întâmplat sardinianului în penultima etapă a lui Morzine, dar arde dezamăgirea pentru căderea pe locul 13 la aproape 20 de minute de Froome. Acum, după olimpiade, îl așteaptă Vuelta unde se va încrucișa din nou cu Froome, Quintana și un Contador care și-a revenit după accidentările din Tur. Repetarea succesului de anul trecut, când l-a învins pe Dumoulin, nu va fi chiar ușor.

Rafael Majka: 7. Omul puternic pe care Contador se putea baza a trebuit să fie alături de Kreuziger. Retragerea lui Pistolero i-a eliberat pe cei doi piloti Tinkoff de sarcinile atribuite la start. Kreuziger (scor: 6) a devenit omul clasamentului reușind să intre în primii zece la un fir de păr în timp ce Majka s-a dedicat tricoului cu buline al alpiniștilor pe care l-a cucerit cu brio pentru a doua oară după cel din 2014. Are de mai multe ori a încercat să câștige o etapă, dar și din cauza unui pic de ghinion nu a reușit niciodată să lovească ținta.

Adam Yates: 8. Tricoul alb ca cel mai bun tânăr călăreț din Tur este marea revelație a acestei ediții. Doar un mic eșec în etapa de la Saint-Gervais l-a făcut să piardă locul trei, răpindu-i satisfacția de a urca pe podium la Paris cu Froome și Bardet. La doar 23 de ani, pentru britanicul Orica GreenEdge, născut ca pistard, o performanță de încadrat într-un Tur care l-a văzut și protagonist al unui accident cu final fericit când, înainte de sosirea etapei a șaptea în Lac de Payolle, un arc gonflabil care semnala ultimul km a căzut peste el.

Tom Dumoulin: 7. Succesul dublu în urcare în furtuna Andorra-Arcalis și în cronometru îl relansează la un nivel înalt pe acest olandez, care – după ce și-a dat seama că nu este încă pregătit să lupte pentru victorie într-un mare tur de trei săptămâni – își exprimă în sfârșit tot ce poate. a potenţialului său care este remarcabil.