Tur: De Gendt câștigă, Froome aproape pe jos

Froome se prăbușește cu Porte și Mollema când acesta se îndepărtase deja de Quintana: accidentul a fost cauzat de o motocicletă TV care se oprește brusc pentru mulțime – tricoul galben Yates pentru aproape o oră apoi juriul decide să neutralizeze timpii și britanicul rămâne lider

Începută prost cu ascensiunea aproape înjumătățită de teama Mistralului, etapa mult așteptată a lui Ventoux s-a terminat mai rău cu Froome aruncat din șa alergând pe jos spre linia de sosire în căutarea disperată de o nouă bicicletă. Se întâmplase ca mulțimea, care urcase în vârf, să se revărseze sub Cabana Reynard, unde se afla noua linie de sosire, creând o mulțime de nedescris pe marginea drumului. Atât de mult încât o motocicletă de la televiziunea franceză care urmărește atacul în trei al lui Froome, Porte și Mollema se prăbușește brusc.

Porte se lovește de ea și zboară la pământ, aceeași soartă îi revine lui Bauke Mollema și Froome. Dintre cei trei, Mollema este cel care reușește să se întoarcă pe șa înaintea celorlalți doi. Porte are propriile sale probleme la filmare. Froome nici măcar nu poate reporni pentru că bicicleta lui este spartă. Deci, ce face tricoul galben? Aleargă ca un maratonist până găsește o bicicletă de rezervă, este un cadru perfect pentru un băiat ca un jocheu, nu pentru un stâlp ca britanic.

Totuși, mai bine decât nimic să ajungă la linia de sosire cu bicicleta – dacă ar fi ajuns pe jos ar fi fost descalificat. Și Froome ajunge acolo, dar abia pe locul 25 cu o întârziere de 5'05” față de câștigătorul Thomas De Gendt – același care a îmblânzit Stelvio-ul în Giro 2012 câștigat de Ryder Hesjedal. Privirea între dezolată și supărată, înțelege imediat că din cauza dezorganizarii totale în care a căzut ieri Turul – pentru că cel puțin ultimii 3 km nu au fost izolați – a pierdut tricoul galben, depășit în clasament de acei rivali care se întrerupsese cu unul dintre smoothie-urile lui la jumătatea urcării.

Mollema reușise să treacă linia de sosire cu un minut înainte de Froome înaintea lui Adam Yates și Aru cu 19 secunde, autori ai unei curse bune cu tânărul englez care, cronometrul în mână, a devenit noul tricou galben. Froome nu numai că și-a văzut atacul dispărând, dar a pierdut și teren în fața lui Quintana, care pe Ventoux de ieri și-a pierdut forma unui condor pentru a lua pe cea a prepeliței. După cursă a fost haos pentru că organizatorii nu au mai știut ce să facă: în cele din urmă, după aproape o oră de incertitudine, mareșalii au decis să îi aloce pe Froome și Porte în același timp cu Mollema.

O decizie care a stârnit imediat destule controverse dar care pentru președintele juriului comisarilor, Bruno Valcic, este cea mai corectă pentru că „decalajul la momentul accidentului la 1,2 km de la sosire a fost practic același cu care a fost înregistrat. pe linia de sosire dintre Mollema și grupa guvernată de Adam Yates: 18 sau 19 secunde. Decizia nu putea fi decât aceasta, deoarece Froome și Porte erau cu Mollema, în timp ce Quintana, Valverde și alții erau în grupul lui Yates. Nu ar fi fost normal ca Froome, care avea un avans de 19 secunde cu 1,2 km până la final, să piardă 2 minute în finală”.

Desigur, o zi proastă pentru Tur și legenda lui, care pentru toată Franța avea să devină tragică seara cu atacul de la Nisa.