Tur: Tricou galben Ciccone, Nibali dezamăgește

Exploata abruzzezului, care este învins de Teuns, dar îi smulge primatul lui Alaphilippe - Printre marile nume în formă Thomas care câștigă secundul la toate - Nibali cedează în finală și pierde peste un minut de la galez și Pinot

La Giro a câștigat etapa Mortirolo și clasamentul de cel mai bun alpinist, la Tur, pe care îl concurează pentru prima dată, devine tricou galben în partea de sus a Planche des belles filles după o cursă lider: Julius Ciccone, un tânăr de 24 de ani din Abruzzo pe fondul zilelor de vis, își creează un loc proeminent în panorama ciclismului, nu numai în Italia. Și să ne gândim că la linia de sosire, învins de belgianul Dylan Teuns cu 11” în ultimii metri ai pantelor sufocante, Ciccone, cu victoria plecată, părea în chinurile dezamăgirii.

Apoi explozia de bucurie când a aflat că este noul lider al Turului, că a smuls tricoul galben cu 6”, tot datorită bonusului pentru a fi primul pe Col des Chèvrères. Julian Alaphilippe care a făcut totul pentru a-l apăra, terminând pe locul cinci în spatele lui Thomas și Pinot. Nu din 2017, de la recordul de o zi al lui Fabio Aru, un italian nu a mai purtat tricoul galben. Al treilea la 1'05” a fost belgianul Xandro Meurisse, al treilea supraviețuitor al evadării zilei a unei echipe în care se aflau și Ciccone și Teuns Tim Wellens, care a izbucnit la ascensiunea finală după ce a câștigat puncte prețioase pentru apărarea tricoului său roșu cu buline pe cele șapte Gpm ale etapei.

Așteptarea este de temut prima fracțiune de munte real a ajustat clasamentul fără să-l deranjeze. Dar a oferit în continuare informații importante despre starea de formă a principalilor candidați la victoria finală. Iar dintre nume mari, cel care a impresionat cel mai mult a fost Geraint Thomas care, pe drumul de pământ din ultimul km cu pante care se apropiau de 25%, a fost protagonistul unei accelerații fenomenale urmărind-o pe Alaphilippe, care lăsase tot ce e mai bun în încercarea de a păstrează tricoul galben care fusese pe umerii lui Ciccone de aproape ore.

O acțiune de o putere rară – similar cu cel implementat pentru a câștiga anul trecut la Alpe d'Huez – care i-a permis lui Thomas să câștige 9" pe Egan Bernal, coechipierul său dar și rivalul său în cursa pentru tricoul galben final, depășindu-l cu 4" în noul clasificare generala. Par niște firimituri dar mai mult decât suficiente pentru a face pe toată lumea să înțeleagă că în casa Ineos îi va fi greu columbianului să submineze ierarhiile în favoarea lui. Thomas a câștigat de fapt primul test probator chiar dacă cel puțin până în Pirinei cei doi cocoși din curtea lui Dave Brailsford vor fi în continuare amândoi lideri egali.

Se Thomas el este și câștigătorul etapei mari Pinot iese bine și cu capul sus, al cincilea la finish, la doar 2” în spatele galezului: tot pentru francezul de la Groupama-Fdj un ultim km palpitant. Pinot a urcat astfel înapoi pe locul șapte în clasament, la 58” de Ciccone și la doar 9” de Thomas. Având în vedere că Romain Bardet continuă să dezamăgească și că nimeni nu crede că Alaphilippe, foarte bun până acum, poate câștiga Turul, tocmai în Pinot Franța își pune toate speranțele de a reveni pentru a recuceri un Tur, eveniment care nu s-a mai întâmplat de atunci. 1985, ultimul succes al lui Bernard Hinault.

Nu au strălucit dar ies fără pagube majore Quintana, Heath, Fulgsang e la fel Bernal, care a limitat distanța de la Thomas la mai puțin de 10 secunde. Din modul în care s-a mutat Movistar, se aștepta ceva mai mult, dar Quintana nu a ieșit niciodată în aer liber în timp ce Landa a încercat, când mai erau trei kilometri până la final, dar a fost o lovitură care s-a terminat rapid.

Printre respinși sau cel puțin dintre cei amânați precum și Steven Krujiswjick (29 la 2'19” din Teuns) ed Eric Mas, există din păcate Vincent Nibali, care a sărit literalmente în ultima porțiune terminând pe locul 22 la 2'35” de câștigător și pierzând aproximativ un minut de Thomas. Au trecut cinci ani de la succesul său triumfător în acest obiectiv, este adevărat, dar întotdeauna se așteaptă tot ce este mai bun de la Shark. Și nu a fost frumos să-l văd zigzagând în ultimii metri extraordinari ai etapei. Dacă etapa de ieri a trebuit să dea un răspuns la Turul său, rezultatul nu lasă loc de mari speranțe chiar dacă clasamentul nu este încă compromis fiind pe locul 20 la 1'56" de la Ciccone și 1'07" de la Thomas pe care ieri l-a relansat mare. timp.