Tur, vis Alaphilippe: etapă și tricoul galben

Sprint exploziv al francezului la 15 km de la sosirea de la Epernay - Se creează o gaură în sprintul grupului de urmărire: Bernal și Pinot beneficiază, câștigând 5" pe Thomas, Nibali și Quintana - Aru târziu, încă o prăbușire de Simon Yates

Il Tur, care se încadrează sub Franța după cele două opriri la Bruxelles, trimiteți acel fenomen pe orbită Julian Alaphilippe, cel mai puternic rider de astăzi pentru clasicele de o zi, cu atât mai mult dacă pista este înfundată cu pereți și denivelări în final. Și a treia fracțiune de Epernay, în ținuturile și pe „cotesurile” făcute celebre de șampanie, era ideal ca Alaphilippe să împacheteze pe pedale unul dintre spectacolele sale extraordinare, capodopere autentice ale explozivității. Și așa a fost.

Liderul lui Deceuninck Quick Step a așteptat ca cea mai grea porțiune a Coastei de Moutigny să dezlănțuie ofensiva lăsând pe toți în vâltoare. O lovitură impresionantă pentru puterea și actualitatea care au făcut golul în spate: în câteva secunde, Alaphilippe a ajuns și l-a lăsat pe belgian pentru sine. Tim Wellens, un curajos supraviețuitor al unei evade de cinci oameni care a fost la timp să treacă primul Gpm – asigurând tricoul cu buline roșii al alpiniștilor – înainte de a renunța și a ajunge în spatele cursei.

alaphilippe, chiar profitând de faptul că nimeni nu crede că poate câștiga Turul, s-a îngrămădit un avantaj de securitate coborând cu mizerie feroce, singur, pe linia de sosire din Epernay în mijlocul jubilarii mulțimii: pentru el în plein să fie încadrat cu victorie de etapă și tricoul galben. Din 2014, un francez a purtat simbolul primatului: ultimul a fost Toni Gallopin, care i-a smuls pentru o zi lui Nibali tricoul galben. La 26” de francez a terminat Michael Matthews, care a reglementat lotul celor mai buni, în care s-a creat însă o gaură care a fost estimată în câteva secunde.

Unsprezece alergători au beneficiat de el inclusiv Bernal e Pinot, care a câștigat astfel un avantaj de 5”. Thomas, Nibali, Krujiswjick, Quintana iar ceilalţi bărbaţi de rang. În finala plină de evenimente au rămas în urmă, pe lângă fostul tricou galben Teunissen, De asemenea, A intelege, a ajuns la 1'22”, e Zakarin, pe locul 71 la 3'51”. A fost chiar clasificat cu mai bine de 6 minute Simon Yachts, câștigătorul ultimei Vuelte, care a început sezonul promițând ravagii la Giro, dar care, având în vedere modul în care a început Turul său, trebuie să ia aminte cu amar de un 2019 din ce în ce mai nereușit.