TENIS, Finala Montreal: Murray îl învinge pe Djokovic și îl depășește pe Federer în clasament

După ce a pierdut ultimele 8 meciuri anterioare, scoțianul revine pentru a se impune împotriva sârbului: câștigă Canadian Master 1000 și sărbătorește recucerirea celei de-a doua poziții mondiale de la Roger Federer.

Este prima dată când se întâmplă acest lucru de la acea finală istorică de la Wimbledon din 2013. După opt înfrângeri consecutive în puțin peste doi ani, Andy Murray revine pentru a câștiga o ciocnire directă împotriva numărului unu mondial, Novak Djokovic. A făcut-o pe terenul dur de la Montreal, câștigând finala Canadian Open cu 6-4, 4-6, 6-3.

Scoțianul era deja sigur că va recâștiga a doua poziție în clasamentul ATP, dar cu acest trofeu - al doilea Master 1000 al sezonului după Madrid, al patrulea titlu general cu Monaco și Queens - sărbătorește în cel mai bun mod posibil după ce l-a depășit pe Roger Federer în clasamentele.

Momentul cheie al meciului de ieri a venit în al cincilea joc din setul trei, care a durat 18 minute. Murray conduce cu break, 3-1 și servește, dar trebuie să facă față tentativei de revenire a sârbului, capabil să joace mingea de contra-break de șase ori. Scoțianul reușește însă să-și afirme forma fizică îmbunătățită și – pentru o dată – stabilitatea psihologică a unui adevărat campion, anulând toate ocaziile adversarului și luând conducerea cu 4-1.

Câteva minute mai târziu, la 5-2, Djokovic șterge trei mingi de meci de la adversarul său și la 5-3 revine să aibă două mingi pentru a pune din nou setul decisiv în echilibru. Murray se bazează însă pe serviciul său și reușește să împiedice revenirea sârbului, terminând cu 6-3.

„Dedic această victorie antrenorului meu, Amelie Mauresmo – a spus scoțianul la finalul cursei -, care a devenit în această dimineață mama unui copil splendid”.