Supercupă la Inter dar Juve rezistă 120 de minute

Doar o greșeală fatală a lui Alex Sandro în ultimul minut al prelungirilor i-a oferit Inter victoria (2-1) asupra unei Juve decimate de accidentări și suspendări, dar plină de mândrie

la ultima suflare sarbatoresteInter. Scopul de Sanchez în minutul 121 da Supercopa Italiană la nerazzurri la finalul unui meci foarte strâns, strâns, la fel ca orice finală care se respectă, cu atât mai mult dacă este un Derby d'Italia. Juventus iese cu capul sus, dar tot învinsă în prezența unei echipe mai puternice, care a căutat victoria cu mai multă convingere, chiar dacă aceasta a venit cu doar un moment înainte ca arbitrul să fluieră finalul și să-i trimită pe toți la loteria penalty-urilor.

Pe scuturi se termina Alexis Sanchez si Simone Inzaghi, primul autor al unui gol decisiv care, poate, îi va schimba perspectivele sezoniere, al doilea al unui trofeu care nu va fi suficient pentru a satura așteptările nerazzurrilor, dar cu siguranță mai distanțează spectrul lui Antonio Conte. Da, pentru că nu poate fi o coincidență faptul că fostul antrenor de la Lazio, într-o epocă de puternică dominație Juventus, a fost singurul care a smuls cupele Doamnei: acum că este favorit, istoria se repetă, certificându-i calitățile de antrenor, dacă mai e nevoie.

Allegri în schimb se întoarce acasă cu mâna goală, recriminând ghinionul (golul din ultima secundă, în ciuda absențelor, doare), dar și recunoscând superioritatea adversarului: tactica cu nasul scurt, de data aceasta, nu dă rezultate. Totuşi fusese echipa lui să preia conducerea mai întâi, în ciuda unui start agresiv al lui Inter care ne-a făcut să ne gândim la o finală reușită. Nimic mai greșit, pentru că în minutul 25, după ce nerazzurri au fost aproape de a marca prin Dzeko și Lautaro și au fost recriminați pentru un contact în zonă dintre Chiellini și Barella, Juve a găsit 0-1. McKennie, rapid să profite de nehotărârea lui De Vrij și să l-a învins pe Handanovic cu o lovitură de cap de la mică distanță.

Lovitură grea, aproape ca un knockout tehnic, dar priceperea lui Inter a ieșit acolo, capabilă să o ia fără probleme deosebite, conștientă atât de calitățile lor tehnice, cât și de cele mentale. Nu întâmplător, câteva minute mai târziu, mai exact în minutul 35, Dzeko a primit un penalty pentru un fault al lui De Sciglio e Lautaro a semnat scorul de 1-1, ștergând astfel greșelile cu Milan și Cagliari. Repriza secundă a continuat pe linia primei, așa că Inter a făcut jocul și Juve l-a cuprins, chiar dacă șansele, cu excepția unei lovituri de cap a lui Dumfries salvată de Perin, au devenit din ce în ce mai sporadice.

Meciul a început astfel spre i adiţional, care curgea aproape incolor cu excepția unui antet de Sanchez, care a atins postul pentru a-l învinge pe Perin. Repetiții generale, ale chilianului, pentru că în minutul 121, cu o secundă înainte ca Doveri să trimită pe toată lumea pe penalty, el a marcat golul victoriei, profitând de o eroare a lui Alex Sandro și învingându-l pe portarul lui Juventus cu o strângere. lovitură de la distanță care a fost imposibil de salvat. Supercupa ajunge astfel pentru a șasea oară la avizierul nerazzurrilor, dar pentru Inzaghi, apeluri istorice deoparte, ar putea fi doar începutul.

„Am întâlnit o echipă puternică care a jucat un meci ca Juve, dar nu ne-a creat prea multe dificultăți – a comentat Antrenor nerazzurri – Am văzut cifrele, victoria este meritată, ne-am dorit cu orice preț să câștigăm acest trofeu. Sanchez s-a plâns că nu este în formația de start? Cred că toată lumea a vrut să joace, dar din când în când trebuie să fac alegeri. Am patru atacanți foarte puternici, Vidal ne-a dat și el o mână și Dimarco a fost crucial pentru gol. Trebuie să continuăm așa, Inter nu mai câștigase o Supercupă de 12 ani, trecuse prea mult timp pentru acest club”.

Allegri este într-o dispoziție inversă, având de-a face cu a enesa dezamăgire a unui sezon, până acum, categoric sub așteptări. „Am fost naivi cu cinci secunde de la final, dar am avut mai multe șanse să cedeam puțin – gândul la Antrenorul lui Juventus – Echipa a jucat bine tehnic, dar această înfrângere arde și trebuie să ne dea furia potrivită pentru continuarea sezonului: de fapt, să-i vezi pe ceilalți sărbătorind trebuie să fie un stimul. Dybala pe bancă? Are nevoie să crească fizic, după accidentare nu mai poate juca multe meciuri la rând. După 86 de minute petrecute la Roma am decis să-l lăsăm să intre mai târziu și ne-am gândit și la prelungiri…”.

Dacă de aceea Max țintise deja și penalty-uri, în condițiile în care Bonucci, specialistul desemnat imediat după Joya, își scotea deja dostul pentru a intra pe teren și a-l învinge. Totuși, Sanchez avea alte planuri și cu el toți Inter, care acum se bucură de a doua sărbătoare după Scudetto din sezonul trecut, dar mai presus de toate se pregătesc să o facă din nou în luna mai: victoria este încă de câștigat, dar senzația este una. superioritate greu de luptat, atât ca echipă, cât și ca mentalitate. Milan, Napoli și, poate, Atalanta vor încerca, în ciuda sentimentului din ce în ce mai puternic că nerazzurri își vor decide singuri destinul, într-un fel sau altul.