Supercupa Lazio batjocorind Juve

Lazio depășește tabuul Juve și câștigă primul trofeu al sezonului cucerind o binemeritată Supercupă a Italiei – Lazio a luat conducerea dintr-un penalty cu fostul Immobile care s-a repetat cu un gol grozav în repriza secundă – Dybala a egalat provizoriu ( al doilea gol dintr-un penalty) dar în plină revenire tânăra Murgia a dat victoria lui Lazio

Cu o prestație foarte inteligentă și mândră, Lazio lui Simone Inzaghi depășește tabuul Juve după zece înfrângeri consecutive și câștigă Supercupa Italiei, primul trofeu al sezonului învingând cu 3-2 campioana Italiei.

Lazio a făcut meciul din start mergând înainte în minutul 32 cu Immobile, care a câștigat și a transformat un penalty provocat de Buffon care în zadar încercase să remedieze una dintre numeroasele derapaje defensive ale bianconerilor.

În repriza secundă, Immobile a consumat toată răzbunarea fostului, marcând un gol fantastic și în prima parte a reprizei secunde. Când părea compromisă, Juve a inversat temporar situația cu două goluri ale lui Dybala, cel mai bun din echipa sa, care a transformat mai întâi o minunată lovitură liberă și apoi a marcat un penalty obținut de Alex Sandro.

Juve a așteptat cu nerăbdare succesul răsunător, dar chiar în final tânărul Murgia, un băiat care vine de la cantera Lazio și care a fost mereu prețuit de Inzaghi, i-a batjocorit trimițând în plasă o centrare perfectă a lui Lukaku în minutul 93. care l-a ars pe De Sciglio fără ca niciunul dintre fundașii centrali de la Juventus (nici Barzagli și nici Chiellini) să nu reușească să intervină.

Lazio începe astfel noul sezon în cel mai bun mod posibil prin câștigarea unui trofeu prestigios pentru a patra oară, în timp ce eclipsa Juve – care a început în finala dezastruoasă a Ligii Campionilor din 3 iunie la Cardiff – continuă. Și poate că este timpul ca Allegri să reflecteze și asupra greșelilor sale, cum ar fi că nu l-a trimis pe Marchisio la mijlocul terenului, cel mai în formă al echipei sale, ținut incredibil de pe bancă.