Sinner triumfă la Australian Open, victorie zguduitoare cu Medvedev: cât câștigă el din acest turneu?

Sinner câștigă Australian Open după o finală foarte grea în care, după ce a pierdut primele două seturi, a reușit să facă o revenire incredibilă. Iată cât a câștigat din afacerea sa

Tenisul în Italia și nu numai, sărbătorește o victorie istorică. Jannik Sinner a câștigat Australian Open devenind astfel primul italian care a triumfat la Melbourne. Doar alți 2 italieni reușiseră să câștige un turneu de Grand Slam: Nicola Pietrangeli (1959/60) și Adriano Panatta (1976), ambii la Roland Garros.

Campioana Tirolei de Sud a învins-o pe rusă Daniil Medvedev, numarul 3 in clasamentul mondial, in al cincilea set dupa o revenire palpitanta: 3-2 (3-6/3-6/6-4/6-4/6-3) rezultatul.

Cât de mult a câștigat Sinner câștigând Australian Open?

Nu este doar povestea, nu este doar gloria. În calitate de câștigător al turneului, Jannik Sinner a câștigat 3.150.000 de dolari australieni. În EUR? 1.933.403.

O cifră record care vine după un 2023 extraordinar din perspectivă sportivă (Masters 1000 la Toronto, finala ATP Finals pierdută în fața lui Djokovic, prima semifinală de Slam la Wimbledon și victoria Cupei Davis) dar și economic în care Sinner a câștigat 8,3 milioane de dolari. Dar fii atent. Cifra tocmai indicată corespunde doar premiilor câștigate prin participarea la turnee, la care trebuie să se adauge toți banii câștigați datorită acordurilor cu sponsorii. Câți? Despre 20 de milioane de euro.

Cât au câștigat alți jucători de tenis la Australian Open?

Învinsul Daniil Medvedev se poate consola cu o figură foarte respectabilă. De altfel, accesul în finală i-a permis să ia acasă 1.725.000 de dolari australieni, care la cursul actual este de 1.058.768 de euro.

Si ceilalti? Celelalte două semifinaliste, sârbul Novak Djokovic (numărul 1 în lume) și germană Alexandru Zverev (numărul 6) a câștigat 990 de mii de dolari australieni, aproximativ 607 mii de euro. Cei care s-au oprit în sferturile de finală, precum numărul doi mondial Carlos Alcaraz, „au fost nevoiți să se mulțumească” cu 600 de mii de dolari australieni (348 de mii de euro). Cât valorau jocurile anterioare?

• Prima rundă: 120 de mii de dolari australieni, 73.650 de euro.
  • A doua rundă: 180 de mii de dolari australieni, 110.480 de euro
  • Runda a treia: 255 mii de dolari australieni, 156.513 euro.
  • optimile de finală: 375 de mii de dolari australieni, 230.167 de euro.