Serie A, Totti o salvează pe Roma în derby (2-2), iar Inter pleacă dintr-o revenire

CAMPIONAT DE SERIE A - A fost nevoie de o doudă de la Totti pentru a salva Roma în derby în fața unei Lazio foarte pline de viață, care cu un egal (2 la 2) și-a legitimat singurul loc al treilea în clasament - Giallorossii revin la trei puncte în spatele lui Juve. - Noul Inter pleacă și dă și Genoa jos (3-1) continuând revenirea lui Mancini

La jumătatea primei reprize, spectrul unei duble păcăleli a planat peste Olimpico: pierderea derby-ului și vedea pe Juventus scăpând în clasament. Un coșmar pentru giallorossi, un vis pentru biancocelești. Pentru că Roma-Lazio după primele 45 de minute a povestit despre o Lazio stăpână în totalitate pe teren și cu un avans de 2-0, condusă de perturbatorul Felipe Anderson, autor al asistenței pentru avantajul lui Mauri și al dublului gol. Meciul părea unilateral, dar în repriza secundă Francesco Totti a preluat conducerea echipei sale, semnând dotaj (cel de-al doilea gol la un voleu divizat a fost splendid) care a dus la finala cu 2-2.

Două goluri care fac din Francesco Totti, în derby-ul său numărul 40, cel mai bun marcator din istoria derby-ului (Dino Da Costa este și el la 11, dar cu două goluri în Cupa Italiei), o dotă sărbătorită ca niciodată, adică cu un selfie în fața Curvei Sud în sărbătoare: „M-am gândit o săptămână la asta – a explicat Totti după meci -. Până acum există o modă, nu sunt obișnuit să le fac pentru că vreau ca viața mea privată să rămână așa, dar aceasta a fost o oportunitate unică și irepetabilă, după ce am depășit jucători importanți, a fost ceva de care își va aminti multă vreme . Din păcate am aruncat prima repriză, nu am putut să ne facem piesele, nu a fost ușor să recuperăm rezultatul, mai ales într-un joc atât de special. A fost important să nu pierdem, având în vedere cum a decurs jocul, am dat un semnal important campionatului.”

Bucuria de a fi reușit să-și pună din nou pe picioare un meci compromis, dar și furia pentru 45 de minute aruncate: „Când remizezi 2-2 după o revenire, e întotdeauna pozitiv – a scurtat antrenorul Garcia -, am făcut o secundă. jumatate de mare nivel. Nu a fost ușor să recuperezi două goluri. Prima repriză dezamăgitoare? Am dat multe mingi Lazio care oricum nu s-au descurcat prea bine. Totti? Este un geniu și a dovedit-o încă o dată astăzi.”

Cei care au câștigat trei puncte prețioase au fost Inter, care a învins Genoa cu 3-1 la San Siro. Oamenii lui Mancini (care l-au pus pe Podolski titular, în timp ce l-au ținut pe Shaqiri pe bancă) au fost protagoniștii unei prime reprize strălucitoare, care s-a încheiat cu 2-0, grație golurilor lui Palacio și Icardi. În repriza secundă, nerazzurri au scăzut ca ritm și intensitate, iar Genoa a profitat de acest lucru avansând centrul de greutate și creând destul de multe probleme ariergardei Inter.

După bara transversală a lui Lestienne, momentanul 2-1 al lui Izzo a venit la cinci minute de la final, dar imediat după Vidic (întâi titular din 9 noiembrie) s-a ocupat să închidă scorul: „Sunt mulțumit de rezultat și prima dată, nu al doilea – a explicat Roberto Mancini -. Dar asta ar fi putut fi previzibil pentru că am scăpat mult cu cei trei jucători de atac din spatele lui Icardi: ei sunt cei în formă. Sper că echipa se poate îmbunătăți mereu, dar mai rămân multe probleme de rezolvat și o vom face încet. Podolski? El a jucat mereu acel rol, cu echipa națională și la Arsenal. E adevărat, lucrăm bine, dar o victorie nu ne schimbă drumul, mai avem nevoie de timp. Când echipa își găsește condiția fizică cu cei trei (Icardi, Palacio și Podolski, n.red.), cred și sper că se pot îmbunătăți”.

Pe lângă victorie, Mancini însuși s-a ocupat să-i facă pe suporteri să zâmbească, doborât la propriu în repriza secundă de o minge a lui Andreolli care l-a lovit în față determinându-l să se întindă. Mancini s-a ridicat zâmbind și la sfârșitul jocului a spus: „Singura minge pe care a trebuit să o dea înapoi a dat cu piciorul înainte...”. La Nerazzurri vântul s-a schimbat categoric, iar cele trei puncte câștigate cu atâta încredere împotriva Genovei ar putea reprezenta primii pași, fundamentali, spre avansarea pe locul trei.