Serie A, Roma și Lazio zboară în zona Ligii Campionilor

Romanii zâmbesc – Roma l-a învins pe Brescia cu 3-0 clar, în timp ce Lazio reușește victoria împotriva lui Sassuolo (1-2) în zona Cesarini datorită lui Caicedo

Capitala zboară. Lazio și Roma ocupă locurile trei și patru în campionat, deși în așteptarea Lecce-Cagliari, amânată din cauza ploii până în această după-amiază (15). În orice caz, victoriile împotriva lui Sassuolo și Brescia valorează foarte mult și pe lângă puncte aduc și multe vești bune. Biancoceleștii se confirmă ca o echipă de luptă, luând încă o dată prada completă la final: un semn de caracter, care după succesele de la Florența și Milano merită alte crestături hotărât importante. Giallorossii, în schimb, se bucură de perechea Smalling-Mancini, adevăratul punct culminant al campaniei de semne de vară, dar mai ales de revenirea lui Dzeko la punctaj, marcând din nou după un post care a durat aproape o lună.

Pe scurt, o duminică plină de satisfacții, care proiectează Capitala chiar în zona Champions League. „Am obținut o victorie importantă și luptată, împotriva unei echipe excelente, care joacă foarte bine – a sărbătorit Inzaghi. – Ne-am descurcat bine și în prima repriză, dar, din păcate, fără să reușim să o închidem cu conducerea, dar apoi am reușit să câștigăm în timp ce suferim toți împreună. Onoare celor care sunt pregătiți ca Caicedo, el a rămas mereu pe bancă cu mare umilință și când l-am chemat la acțiune a fost hotărât”.

Acesta a fost un succes de platină pentru Reggio Emilia, și pentru că acum meciul părea destinat să se încheie la egalitate. După ce au preluat conducerea grație încă unui gol al sezonului de la Immobile (34’, datorită unei pasări a lui Consigli), biancoceleștilor li s-a alăturat la finalul reprizei Caputo, care a profitat bine de asistența lui Peluso și de a învinge. Strakosha (45'). În repriza secundă totul arăta la egalitate, dar în schimb Caicedo a intrat pe teren, marcând foarte rece golul de 2-1 cu un șut de neoprit cu piciorul drept (91’).

Mai puțin dureroasă, dar la fel de importantă a fost victoria Romei, care a ieșit din meciul cu Brescia cu un bun 3-0. Un rezultat atins în repriza secundă, pentru că prima repriză, să fiu sinceră, fusese destul de subțire, atât de mult încât cele mai bune ocazii fuseseră create de echipa lui Grosso cu Ndoi și Donnarumma. Smalling s-a ocupat însă să împiedice meciul să se complice și mai mult și, grație unei devieri a lui Cistana, a găsit 1-0 cu o lovitură de cap (49’). Din nou englezul, evident într-un moment de grație, a favorizat apoi golul secund al lui Mancini (57’), care la rândul său s-a priceput la un gol mai mult ca atacant decât ca fundaș, aproape de parcă luna petrecută la mijlocul terenului ar fi ridicat. el din punct de vedere tehnic. Momentul cel mai așteptat, însă, a sosit în minutul 66, Dzeko spărgând din impas cu un tap-in ușor în pragul ofsaidului, după ce VAR-ul tocmai îi luase bucuria lui Zaniolo. La scurt timp, „monitorul” i-a oprit și pe Dzeko și pe Ayé, dar rezultatul, de fapt, fusese deja arhivat, la fel ca și cele 3 puncte Giallorossi.

„Sunt fericit pentru victorie, dar trebuie să ne îmbunătățim – a glosat Fonseca. – În prima repriză ne-a lipsit atât intensitatea, cât și agresivitatea, dar în repriza secundă ne-am descurcat mult mai bine. Uneori este necesar să ridici vocea, dar băieții știu că o fac pentru binele echipei”. Acum accentul se mută către cupe, cu Roma încă în cursă și Lazio aproape ieșită. Dar având în vedere campionatul pe care îl joacă, este sigur că romanii au în minte o Europă foarte diferită.