Serie A, Napoli deja campioană de iarnă cu 7 puncte în fața Juve și Milan, batjocorită de Roma

Cucerindu-l pe Marassi (2 la 0 împotriva Sampdoriei), echipa lui Spalletti absolvă cu 2 runde rămase campioană de iarnă și o așteaptă pe Juve, secundă cu Milan, în marele meci de vineri seară de la Maradona - Roma prinde in extremis la fel cu Milan

Duminica de Napoli. blues mai întâi au bătut-o pe Sampdoria cu un 2-0 net, redescoperindu-și astfel zâmbetele după înfrângerea de miercurea trecută, apoi se bucură de senzaționalul pas greșit al Milano, care a încheiat meciul de la San Siro la egalitate împotrivă Roma, după ce a condus cu două goluri până în minutul 87. Și așa Spallete avantajul pre-stop este recuperat aproape în întregime, chiar dacă cu o diferență semnificativă: acum la locul doi, la egalitate de puncte cu Pegs, există și Juventus, următorul adversar în Meci mare Maradona. Poate zâmbi și el Mourinho, care l-a batjocorit pe Milan în plină refacere reluând un joc care părea în mare măsură închis, mai ales că Sarri suferă aceeași rușine la Olimpico împotriva Empoli, ajungând la egalitate 2-2.

Milan-Roma 2-2, Mourinho isi bate joc de Pioli in extremis cu Ibanez si Abraham

Se potrivește nebun cu cel al San Siro, cu Milano în control până în 87 și Roma pentru a da peste cap scenariul în ultimele minute. Da, pentru că eu Rossoneri, chiar și fără a încânta, practic o aduseseră acasă fără să primească șuturi pe poartă, găsind avantajul în prima repriză cu Kalulu și dublând cu Pobega în repriza secundă. THE Giallorossi, în ciuda unei formații ofensive, ei aleseseră o abordare conservatoare și nu reușiseră niciodată să schimbe vitezele, chiar și după ce au suferit dublu pumn. De aceea, nimeni nu s-ar fi putut aștepta la o astfel de finală, devenită în schimb realitate grație priceperii obișnuite a Romei la loviturile de fixare, dar și datorită neglijărilor lui Milan, dovedindu-se încă o dată a fi prea fragilă. Rezultatele au avut și un impact asupra antrenori, pentru că dacă este adevărat că Pioli l-a înfășurat pe Mourinho de peste 80 de minute, este și adevărat că portughezul a reușit să citească mai bine finala, luând o bucată bună de teren cu înlocuirile ofensive (El Shaarawy și Belotti), împotriva colegului de la AC Milan, care în schimb i-a îndepărtat pe Giroud, Bennacer și Saelemaekers pentru a-i pune pe Vranckx, De Ketelaere și Gabbia. Și când ajungi să-i aduci pe romi în prima linie, evident, riscul de a ceda devine mult mai mare...

Regretul lui Pioli: „Ne-am rănit”. Și despre schimburi...

„Modificările au fost să pună energie proaspătă și să ridice centimetrii, dar obiectivul, evident, a fost diferit de modul în care s-a terminat – a explicat el. Pegs -. Păcat că nu am câștigat un meci jucat atât de bine, meciurile se termină în minutul 95 și este nevoie de mai multă atenție. Am primit două goluri din lovituri goale, deși știam că Roma este foarte puternică în asta, suntem dezamăgiți pentru că am meritat să câștigăm, apoi ne-am dat greșit singuri. Aveam nevoie de mai multă răutate și viclenie în ultimele minute, trebuia să ne apărăm mai bine în acele situații, e greu să comentezi un meci ca acesta”.

Mourinho nu vorbește și îl trimite pe Ibanez la o conferință: „Și noi putem fi grozavi”

Pe de altă parte, nicio declarație din partea lui José Mourinho, inca descalificat și deci în tăcere. Portughezul, asupra căruia, însă, continuă zvonurile care ar vrea noul antrenor al Braziliei („mi-a cerut să-i fiu asistent”, dezvăluirea, de verificat, a lui Carlos Alberto, fostul său jucător la Porto), totuși cu siguranță este mulțumit de rezultat, chiar dacă cartonașele îl vor lipsi de Mancini și Ibanez pt. următoarea provocare cu Fiorentina. propriu Ibanez a luat cuvântul în conferința de presă, în virtutea unui gol, cel de 2-1, care a făcut posibilă revenirea finală. „A fost un meci dificil, dar până la urmă am reușit și am luat un punct foarte important – a explicat fundașul giallorossi -. Am reușit să facem puncte la San Siro atât cu Milan, cât și cu Inter, putem sa fie si grozav".

Sampdoria-Napoli 0-2, Spalletti revine la zbor și o înțeapă pe Juve: „Este cea mai puternică din ligă”

Cine are cu siguranță motive excelente să zâmbească este Napoli di Spallete, din nou victorios și cu un avantaj bun față de urmăritori. Punctele pierdute la Milano au fost recuperate aproape în întregime cu remize de Milan și Inter și, de asemenea, decalajul de pe Juventus rămâne un +7 reconfortant. Desigur, acum vine confruntarea directă, dar azzurrii o pot face față cu (relativă) seninătate: câștigarea ar merita o ipotecă pe Scudetto, remiză sau pierde în schimb ar ține totul deschis, dar fără a pune sub semnul întrebării conducerea. Acesta este motivul pentru care câștigarea la Genova a fost fundamentală și Napoli a reusit in ciuda unui inceput dificil, fiu al unei Sampdoria viguroase si al unui penalty ratat de Politano. Indiciile capcanei erau toate acolo, dar echipa lui Spalletti a reușit să-i măture cu un joc grozav pe axa Mario Rui-Osimhen, nigerianul lovind plasa pentru prima dată în 2023. Și când Doria rămâne în 10 pentru expulzarea lui Rincon, s-a înțeles că meciul nu va ține mai multe surprize, chiar dacă finalul 2-0 a venit doar la final cu un penalty (de data aceasta marcat) de Elmas. „Am văzut o echipă foarte matură, care a știut să raționeze într-un joc care s-ar putea complica din multe motive – a spus Spalletti – Băieții și-au folosit capul, au rămas mereu pe drumul cel bun. Cursa nu a fost niciodată pusă în discuție. Acolo Juventus? Chiar și fără opt victorii la rând este una dintre cele mai dificile echipe de înfruntat, una dintre cele mai puternice. Pentru istorie, organizare corporativă și echipă, poate cea mai puternică din Italia…”. Răspunsul lui Allegri, care a reiterat sâmbătă că Scudetto era doar treaba lui Napoli, a servit drept demonstrație a unui climat care începe să se încălzească, așteptând să devină incandescent pe gazonul Maradona.