SEMIFINALE CUPA ITALIEI – Fiorentina a cucerit stadionul Juventus (1-2) cu două goluri de la Salah

Un Salah uimitor: fostul egiptean Chelsea, autor a două goluri spectaculoase, i-a oferit Fiorentinei un succes neașteptat pe stadionul Juventus (1-2), unde alb-negrii fuseseră până acum învinși o singură dată – Egalizarea de moment de Llorente – Montella’s echipa a ipotecat astfel accesul în finală.

Când întâlnești un jucător imprevizibil, dezlănțuit și spectaculos precum Salah, fostul jucător egiptean al Chelsea pe care Mourinho l-a dăruit Fiorentinei, nu există pentru nimeni. Și, de fapt, o doudă de la Salah deschide ușa spre finala Coppa Italia pentru Fiorentina după succesul de aseară pe stadionul Juventus, unde campionii lui Juventus fuseseră învinși o singură dată până acum (de Inter-ul lui Stramaccioni).

Salah a clarificat imediat ce a făcut el înscriind un gol legendar în minutul 10 al primei reprize, după o cursă de 70 de metri (precum cea a lui Bruno Perese din Torino în derby-ul împotriva lui Juve) care i-a pulverizat pe fundașii lui Juventus. Și s-a repetat în repriza secundă cu un alt gol care a semănat panică în apărarea campioanelor Italiei. Cine știe ce poate să fi spus Mourinho care l-a lăsat să plece pe Salah, care se dovedește a fi adevărata surpriză a Fiorentinei și care cu siguranță nu ne face să-l regretăm pe Cuadrado.

Juve găsise o remiză de moment în prima repriză cu Llorente pregătit de revigoratul Pepe, dar curând a devenit clar că, în fața unui Salah ca acesta, nu era o seară. Tot din cauza lipsei de atenție din partea apărării, a unui Marchisio de nerecunoscut, și a amuzamentului lui Pogba și Vidal.

În acest moment, după ce a cucerit Torino, Fiorentina lui Montella, care va înfrunta Juve în returul de la Florența din aprilie, vede concret în fața finală împotriva învingătoarei dintre Lazio și Napoli, care alaltăieri a încheiat primul meci la egalitate. .

La urma urmei, Montella nu făcuse nici un secret că țintește Cupa Italiei și avea marele merit de a înfrunta direct Juve, dovedindu-se net superior.