Scudetto, Inter încearcă să scape, dar Milan nu renunță

Inter întinde Genoa (3-0) și prelungește seria de victorii dar Milan nu cedează și bate Roma - Juve este acum la 10 puncte în spatele liderilor, cu un meci mai puțin - Napoli câștigă și Atalanta

Inter încearcă să scape, dar Milan nu cedează. Duminică campionat sub semnul milanezilor, care își continuă întrebarea și răspunsul la distanță pentru Scudetto. Dar dacă nu erau prea multe îndoieli cu privire la reușita nerazzurilor, nu era vorba de a lui rossoneri, atât de mult încât mulți speculaseră că acesta ar putea fi weekendul în care Conte va fugi, mai ales după remiza lui Juve de sâmbătă. În schimb, Pioli și-a găsit din nou oamenii în noaptea de la Roma, luând 3 puncte foarte grele din diverse motive: cursa Scudetto, bineînțeles, dar și, dacă nu mai presus de toate, Liga Campionilor, care l-ar putea suge senzațional.

Scorul de 2-1 de la Olimpico are deci o valoare de platină, pentru că acum punctele de la Roma, pe locul cinci, sunt 8; iată, dacă asta era cel mai bun weekend pe care și-l putea imagina Milan, nu același lucru se poate spune despre Capitală, care și-a văzut ambele echipe scărând din primele patru.

Il Milan a câștigat meritat meciul, atacându-i chiar din start pe gialloroși, dovadă doar cele 10 șuturi pe poartă din prima repriză (în final vor fi 14 contra 10). Pentru a-l debloca, însă, rossonerii au fost nevoiți să aștepte minutul 43, când Kessié a transformat penalty-ul câștigat cu puțin timp înainte de Calabria (fault lui Fazio văzut din Var). Dar avantajul nu a durat mult, pentru că la începutul reprizei secunde Veretout a remizat cei șapte cu un șut cu piciorul drept al echipei sale, punând totul la egalitate (50’). Milan nu s-a dat însă bătut, dimpotrivă a continuat să atace și în minutul 58 a avansat cu Rebic, foarte bun să se elibereze și să găsească colțul drept cu piciorul stâng încrucișat. Au urmat ocazii de ambele părți, dar rezultatul a rămas neschimbat, înmânând astfel lui Pioli 3 puncte foarte grele. Antrenorul nu poate însă zâmbi 100%: în „bătălia romană”, de fapt, i-a pierdut pe Ibrahimovic și Calhanoglu din cauza unor probleme musculare și pe Rebic din cauza unei lovituri la șold.

„Este un moment decisiv al sezonului, să sperăm că nu sunt lucruri serioase – a oftat antrenorul, înainte de a vorbi despre meci -. Nu puteau fi două înfrângeri care ne-au luat certitudinile după un an de muncă, speram să ne descurcăm mai bine decât în ​​ultimele zile. Ne-am descurcat foarte bine în prima repriză, pur și simplu nu am profitat de ocazii. Ulterior, însă, am reușit, obținând o victorie importantă, de ritm și intensitate cce ne place”. Dispoziție opusă la Roma, unde pentru a enea oară este necesar să comentezi un meci direct pierdut, de altfel cu consecințe importante asupra clasamentului.

„Este greu de înțeles, mereu ne lipsește ceva, este o problemă atât defensivă cât și ofensivă și detaliile contează adesea – a recunoscut Fonseca -. Nu ne putem ascunde, împotriva acestor echipe greșim adesea și nu ne putem permite.”

Pe scurt, Milan pe coperta, dar Câștigătorul numărul unu duminică rămâne Inter-ul lui Conte. Succes net cel al nerazzurrilor împotriva Genovei, niciodată în discuție. De fapt, echilibrul a durat doar 32 de secunde, timpul necesar pentru ca Lukaku să-l învingă pe Perin după o progresie proprie. Părea un început de gol, dar în schimb rossoblu a rămas în picioare până în minutul 69, chiar dacă meritul îi revine portarului lor, care a reușit să oprească de mai multe ori atacurile lui Inter.

Darmian s-a gândit însă să dărâme definitiv zidul, bun să exploateze încă o mare acțiune a lui Lukaku și să găsească 2-0, înainte ca Sanchez, care tocmai intrase în locul lui Lautaro, să găsească 3-0 cu o tușă apropiată, propice. , evident, din ireprimabilul belgian (77’).

O victorie pe cât de clară, pe atât de grea: punctele de pe Milano rămân 4, dar cei de pe Juve ajung chiar și la 10, deși cu încă un meci. „A fost abordarea corectă și voința corectă de a câștiga, ne-am priceput să marcam trei goluri lăsând foarte puțin adversarului – a comentat Conte -. Suntem fericiți pentru că munca dă roade, echipa devine conștientă de propriile mijloace, crește ca individ și ca echipă. Acum să ne gândim la Parma, e inutil să facem calcule pe calendar, trebuie să dăm totul joc cu meci, punând în cel mai bun line-up”.

Duminica tocmai a trecut pe scuturi si Atalanta lui Gasperini, capabil să arunce zgurele post-Real și să cucerească Sampdoria Marassi. Până și Samp, la fel ca verii lor genovezi, le-a pus fără îndoială derby-ul de miercuri, dar răspunsul nerazzurrilor a fost totuși excelent. Malinovsky s-a ocupat de deblocarea meciului, după 40’ substanțial echilibrat, bun la omorul pe Audero după o combinație bună cu Muriel. Apoi, în a doua jumătate, Atalanta a preluat terenul, regăsind 2-0 cu Gosens (70’) și înspăimântând-o de mai multe ori pe Ranieri, încât rezultatul final este chiar strâns pentru ea.

„Deocamdată suntem o grupă testată, băieții merg pe pilot automat și se pot descurca chiar și fără mine – a glumit Gasperini, în tribune din cauza expulzării pe care a primit-o cu Napoli -. Toată lumea suferă împotriva echipelor care se închid și nu lasă spațiu, ne-am chinuit și noi la început, apoi ne-am îmbunătățit și după 1-0 am fost buni”.

Zi de sărbătoare, în sfârșit, tot pentru Napoli, a revenit victorios în derby-ul Campaniei împotriva lui Benevento. Scorul de 2-0 al lui Maradona a coincis cu revenirea lui Mertens din primul minut, redând un strop de substanță figurii lui Gattuso, forțat de prea mult timp să joace la fiecare trei zile fără prea mult din formația de start. „Ciro”, cum îl numesc ei în umbra Vezuviului, a găsit acel gol care lipsea de mult și care a pus meciul în jos: de fapt, până atunci azzurrii, deși arătau picior bun, nu reușiseră să facă. creează mari probleme în Benevento-ul lui Inzaghi. După golul belgianului (34’), Napoli s-a deblocat însă, dar a trebuit să aștepte minutul 66 pentru a încheia jocurile, când Politano, deși într-un mod norocos, a găsit 2-0 cu o atingere strânsă. Nota negativă a venit însă de la Koulibaly care, deja avertizat, a considerat de cuviință să comită un fault pe cât de inutil, pe atât de flagrant asupra Letiziei, lăsându-l pe Gattuso în 10 în ultimele minute, dar mai presus de toate privându-l de un element fundamental pentru Reggio Emilia. meci în deplasare cu Sassuolo.

Da, pentru că în câteva ore va fi timpul să ne gândim din nou la campionat: mâine, de fapt, reîncepem cu avansurile din ziua a 25-a, sau Lazio-Torino (cu risc de amânare din cauza focarului de Covid care a lovit grenadele) e Juventus-Spezia, pentru ca apoi să se însuflețe cu miercurea plină (Milan-Udinese, Fiorentina-Roma, Sassuolo-Napoli, Atalanta-Crotone, Genoa-Sampdoria, Benevento-Verona și Cagliari-Bologna) și să încheie joi cu liderii Inter, angajați pe terenul lui Parma. .